Hnutie malých domov (tiež známe ako Tiny-house movement) je architektonické a sociálne hnutie, ktoré sa zasadzuje za zmenšovanie obytných priestorov, zjednodušenie a v podstate „žitie s menej“. Podľa Medzinárodného zákonníka o bývaní z roku 2018 definuje malý dom ako „obytnú jednotku s maximálne 37 štvorcovými metrami podlahovej plochy, s výnimkou podkrovných bytov“.
Malé bývanie v prvom rade predstavuje návrat k jednoduchšiemu bývaniu, hnutie sa považovalo aj za potenciálne ekologické riešenie existujúceho bytového priemyslu, ako aj za realizovateľnú prechodnú možnosť pre jednotlivcov, ktorí majú nedostatok prístrešia.
Prečo bývať v malom?
Existuje množstvo dôvodov, prečo bývať v malom dome. Mnoho ľudí, ktorí vstúpia do tohto životného štýlu, prehodnotí, čo si v živote cenia, a rozhodnú sa vynaložiť viac úsilia na posilnenie svojich komunít, ozdravenie životného prostredia, trávenie času so svojimi rodinami alebo šetrenie peňazí.
Pod názvom tiny house si môžeme predstaviť trvalo obývateľný domček, ktorý je postavený na veľmi malej ploche. Rozhodne však nejde o nejaký záhradný domček alebo mikrodom. Tiny house musí vyhovieť náročnejším požiadavkám tak, aby v ňom nebola nijako obmedzená kvalita života, to všetko ale na veľmi malej ploche.
Mobilné i „na pevno“
Princíp Tiny house spočíva v dôslednom spracovaní a prevedením konštrukcie a interiéru, kde je doslova využitý každý centimeter bývania. Tiny house tvoria spravidla jeden hlavný obytný priestor, ktorý spája funkciu obytnej kuchyne a spacieho kúta, samostatnej kúpeľne a podľa veľkosti aj malej izby. Ide o veľmi dobre izolovanú, spravidla drevenú konštrukciu. Vzhľadom k malému priestoru, tak na vykurovanie stačia menšie kachle, klimatizácia alebo elektrický ohrievač.
Konštrukciu mobilných Tiny housov tvorí oceľový masívny rám s kolesami, na ktorom je postavená drevená rámová konštrukcia. Vďaka cestným pravidlám, ktoré dávajú veľkosti vozidla maximálne rozmery, býva šírka Tiny housu do 2,55 m, výška do 4 m a dĺžka spravidla 6 alebo 8 m. V tejto veľkosti tak môžete Tiny house prevážať bez obmedzenia a bez nutnosti vybavovať povolenie na prevoz nadrozmerného vozidla.
Na kolesách takmer kdekoľvek a iné benefity
Výhoda mobilných tiny housov s kolesami a registračnou značkou (EVČ) je, že ide legislatívne o príves, ktorý sa dá umiestniť všade, kde sa dá parkovať. Na jeho umiestnenie nepotrebujete stavebné povolenie či územný súhlas. Ide o vozidlo. Umiestniť tiny house možno teda aj na pozemku, ktorý by inak nevyhovel požiadavkám stavebného povolenia.
Ďalším faktorom sú aj súčasné alternatívne smery, ktoré kladú dôraz na slobodu a minimalizmus v bývaní. Veľkým plusovým argumentom na obstaranie je tiež túžba vymaniť sa z neúprosných splátok hypoték.
V Tiny house tak nebývajú iba umelci, dobrodruhovia, priaznivci alternatívneho spôsobu života, ale stále častejšie aj malé rodiny s deťmi, či už trvalo alebo po určitú časť roka.
Foto: www.wikipedia.org, www.priroda.su
Text: Ivan Nôta