Tieto dômyselné zariadenia nám umožňujú vykurovať krbom, umiestneným v niektorej z obývacím miestností, celý dom. Zatiaľ čo otvoreným krbom vykurujeme iba jednu miestnosť, krby s teplovodnými vložkami sú schopné ohrievať úžitkovú vodu a dajú sa napojiť na teplovodný vykurovací systém.
Samozrejme, tento systém potrebuje ešte prepojenie s ďalším zdrojom tepla, ktorým môže byť elektrický alebo plynový kotol, ktorý bude vodu ohrievať v dni mimo vykurovacej prevádzky. Celý tento systém sa dá využívať aj ako plneautomatizovaný a ohrev vody tak nebude potrebovať náš zásah. Podobne je to aj s vykurovaním. Akonáhle sa zakúri v krbe, je ďalší (záložný) zdroj tepla v systéme vyradený z činnosti a naopak. Keď sa v krbe prestane kúriť, plynový alebo elektrický kotol bude priestory vykurovať na požadovanú teplotu, až kým v krbe opäť nerozkúrime.
Teplovodné krby
Jedným z najdôležitejších súčastí krbu je akumulačná nádrž, v ktorej sa hromadia prebytky tepla produkovaného krbom. Ak v krbe prestaneme kúriť, použije vykurovací systém najprv vodu v nádrži a až po jej minutí zopne ďalší zdroj tepla. Ak sa rozhodnete pre kvalitný krb so správne navrhnutým a realizovaným systémom, vydrží vám nahriata vykurovacia voda z nádrže vykurovať dom aj niekoľko hodín.
Aby bola prevádzka tohto systému bezpečná, musí byť súčasťou systému aj poistný ventil. Úžitková voda sa prostredníctvom krbu môže ohrievať viacerými spôsobmi, ale súčasťou väčšiny krbov je sekundárny výmenník tepla, ktorý ohrieva vodu pretekajúcu systémom. Druhou možnosťou je napojenie systému na zásobník teplej vody. Podmienkou je, že tento zásobník bude mať vlastný výmenník pre ohrev z ďalšieho vykurovacieho zdroja.
Krbové vložky musia pre svoju bezpečnú prevádzku mať aj odpadové potrubie, ktoré býva napojené priamo na kanalizáciu.
Teplovodné krbové vložky
poskytujú v porovnaní s teplovzdušným vykurovaním a s ním spojeným ohrevom úžitkovej vody, podstatne viac výhod ako nevýhod. Výhodou je jednoduchá regulácia celého systému, možnosť paralelného prepojenia s ďalším zdrojom vykurovania, tichý chod, neovplyvňuje vlhkosť vzduchu a jeho pôsobením sa nevíri prach v miestnosti. Nevýhodou sú vyššie investičné náklady a o niečo dlhšia doba vykúrenia priestoru, nie však v tom prípade ak paralelne pracuje so záložným zdrojom.