Drevo je tepelný izolant. Odráža teda teplo späť do miestnosti a má zanedbateľnú schopnosť akumulácie. Pre vykúrenie zrubovej chaty s menšími rozmermi pôdorysu, napríklad 7x5m, z masívnych trámov teda stačia napríklad len malé gamatky. Z dôvodu vyššie spomenutých akumulačných vlastností zrubovej steny je výhodné umiestniť do vnútornej časti domu prvok akumulácie schopný, ako napríklad murovanú priečku, kachľové pece, murovanú pec a podobne.
Našim normám vyhovuje zrubová či zrubová stena s hrúbkou 30-35 cm. Vzhľadom k postupnému vysychaniu drevostavby je však požadovaný tepelný komfort dosiahnutý už pri menších hrúbkach zrubových a zrubových stien. Pre dobrý príklad stačí navštíviť niektorú zo škandinávskych krajín. Napríklad prevažná väčšina starých aj nových zrubových domov v Nórsku má hrúbku masívnej drevenej steny len 20cm, bez dodatočného zaizolovania zvnútra. A pritom na väčšine nórskeho územia nie sú zimné teploty pod -30 ° C žiadnou výnimkou.
Dôležitá je tesnosť všetkých tesárskych spojov a pozdĺžnej vodorovnej drážky na styku trámov či klád v stene. K najväčším tepelným stratám dochádza práve tzv. "tepelnými mostmi", teda miestami, ktoré majú oproti ostatným častiam domu výrazne nižšiu tepelno-izolačné schopnosť.
Foto: www.dobrahata.com.ua
Autor. Ivan Nôta