Suchý proces výstavby možno dokonca využiť aj pri realizáciách podláh. Stačí vysypať nerovnosti suchým podsypom, naň uložiť tepelnú a zvukovú izoláciu a potom pokračovať roznášacou vrstvou (tá rovnomerne roznesie zaťaženie na izolačnú vrstvu a zabráni jej poškodeniu). Podlahu potom dokončíme uložením dosiek zo sadrokartónu, drevotriesky či betónu. Zároveň je ju potrebné oddeliť od stien a priečok dilatačnou medzerou. Potom už možno položiť dlažbu, linoleum, PVC, plávajúcu podlahu, koberec či iný finálny materiál.
Rovnako tak vnútorné povrchy šikmín šikmých striech je ideálny opatriť sadrokartónom, SDK či OSB doskami a alebo napríklad palubovkovými obkladmi. Dokonca možno drevotrieskové dosky využiť ako pohľadové, iba ich naimpregnujeme. Vôbec takto obložené šikminy nevyzerajú zle. Mnohým dokonca pripadajú úplne rovné a sterilne biele sadrokartónové plochy nudné a nie je potom nič jednoduchšie, než siahnuť po palubovkách z masívneho dreva a alebo práve po spomínaných lisovaných doskách.
Možno dokonca využiť aj palubovky plastové alebo drevoplastové, avšak vzdáme sa vône dreva a jeho hrejivosti, proste príjemných aspektov tohto prírodného materiálu. Ale materiálov pre obkladanie podkrovia sa ponúka naozaj veľkorysé množstvo. Nemusíme prosto vsádzať len na sadrokartón. Ak riešime priečky, je potrebné vychádzať z ich konkrétnej funkcie. Je konkrétna priečka iba jednoduchým predelom dvoch zdieľaných priestorov, alebo bude oddeľovať spálne, kde nechceme byť nijako rušení? Chceme na priečku vešať ťažší nábytok? Proste ide o potrebnú nosnosť a teda pevnosť konkrétnych priečok a o ich potrebné zvukovo izolačné vlastnosti.
Pevnejšie ako tradičný sadrokartón sú napríklad Fermacell dosky. Tie majú všetky prednosti SDK materiálov. Ovšem priečky možno tiež vymurovať ľahčenými pórobetónovými tvárnicami na stavebné lepidlo či penu. Aj v tomto prípade možno hovoriť o suchej výstavbe, obzvlášť v prípade lepenia na penu. Musíme však počítať s tým, že steny z ľahčených tvárnic majú síce vysokú pevnosť a je možné na ne zavesiť prakticky čokoľvek, ale zároveň majú horšie zvukovoizolačné vlastnosti. V každom prípade však platí, že hlavné slovo má zakaždým statika domu, ešte len podľa statických vlastností konkrétnej budovy vrátane jej strechy volíme konkrétne materiály a riešenie. A napríklad u podláh možno siahnuť v prípade plánovaného podlahového kúrenia, ale aj v iných prípadoch, po ľahčenom betóne. Vlastne ide o betón odľahčený najčastejšie guličkami polystyrénu. Zníži sa zaťaženie stropu a pritom získame jediným krokom kvalitný, tvrdý podklad a zároveň aj čiastočnú tepelnú izoláciu. Nejde však už o suchú výstavbu.
Foto: www.topdizz.com
Autor: Ivan Nôta