Na prelome dvadsiateho a dvadsiateho prvého storočia sa obyvatelia miest unavení veľkomestským ruchom začali čoraz častejšie sťahovať na vidiek. Nie každý mal dostatok peňazí na kúpu alebo stavbu murovaného príbytku. Bytové domy boli o niečo lacnejšie, vyzerali úhľadne, ale boli príliš uniformné.
Pôvodné a ekologické stavby však častokrát boli na dosah - tradičné vidiecke stodoly z hrubých dosák, priestranné a vysoké. Zostávalo už len skombinovať rustikálnu archaickosť s modernými vymoženosťami. A tak sa zrodil štýl Barnhouse.
Barnhouse je eklektický architektonický štýl, ktorý sa používa hlavne v prímestskej výstavbe. Z angličtiny sa barn prekladá ako "stodola". V tomto štýle sa nielenže renovujú stodoly, ale vyrastajú úplne nové domy, ktoré svojim dizajnom krásne zapadajú do vidieckeho či predmestského okolia.
Barnhouse v sebe spája prvky loftu, minimalizmu a biotechnológie. Tento štýl sa vyznačuje maximom voľného priestoru v interiéri a úplnou slobodou tvorivosti pri vonkajšom zdobení, a čo je najdôležitejšie - obkladový materiál je ekologický a v súlade s krajinou. Často je totiž vyrobený z dreva či kompozitov.
Aj samotný dom môže byť postavený z dosiek alebo dreva. Obydlia v európskom štýle barnhouse majú zvyčajne dve poschodia. Americký barnhouse je jednoposchodový, niekedy s medziposchodím pre spálne a pracovňu.
Koncepčné prvky domov v štýle barnhouse
Stabilný obdĺžnikový tvar konštrukcie a najčastejšie rámová základňa. Veľké, široké vchodové dvere, jednokrídlové alebo dvojkrídlové.
Prítomnosť otvorených drevených terás priľahlých k domu. Jedno alebo dvojitá šikmá strecha bez presahov. Dekorácia je stručná, jednoduchá: steny sú často opláštené fasádnou doskou alebo kovom.
Rovnaký asketizmus vládne vo vnútri domu. Spoločný obytný priestor je zvyčajne zónovaný krokvami, trámami, schodmi, nábytkom a skladovacími systémami, ako aj použitím rozdielov v úrovni podlahy a iných vizuálnych techník.
Napriek jednoduchosti formy a štruktúry nie je cieľom štýlu Barnhouse zbaviť sa bežného komfortu: mimochodom, nie je na ňom nič zlé. Dom Barnhouse odmieta bežné drobnosti a umožňuje človeku uvoľniť sa a sústrediť sa na to podstatné - splynutie s prírodou.
Barnhouse: výhody
Jednou z hlavných výhod Barnhousu je jeho relatívna cenová dostupnosť. Výstavba takéhoto domu je lacnejšia vďaka tomu, že nie je potrebný hlboký základ. Možno ho nahradiť plytkým základovým pásom alebo skrutkovými pilótami.
Obytnej stodole dodávajú dodatočnú pevnosť zvislé trámy a silné krovy v priemyselnom štýle. Lacný barnhouse má tiež minimalistický prístup k dekorácii, ako aj minimálne vnútorné priečky, lišty, rímsy a "zbytočné" ozdoby.
Domy v štýle barnhouse sa spravidla ľahko dopĺňajú prístavbami, ktoré vytvárajú harmonické súbory s otvorenými doskovými verandami, štúdiami, kúpeľmi a garážami.
Barnhouse je rovnováha medzi minulosťou a budúcnosťou. Jeho koncept odráža nový, jednoduchý a pohodlný život, no so spomienkou na predkov a úctou ku krajine. Preto sa nečudujte, že domy v tomto štýle sú obľúbené nielen v súkromnom sektore.
V USA sa bývalé sýpky a sklady čoraz viac prestavujú, zachovávajúc si svoju architektúru, na ziskové a trendy hotely. Ukázalo sa, že tento štýl dokonale dopĺňajú retro predmety, vďaka ktorým sú stodoly ešte útulnejšie a krajšie.
Foto: rehouz.info
Text: Ivan Nôta