Vonkajšie osvetlenie musí odolať každému počasiu, slnečnému svitu, dažďu, vetru. Veľkou záťažou sú aj náhle teplotné zmeny, prach a korózie. Najodolnejšie osvetlenia sú obvykle vyrobené z tvrdeného hliníka a lakované polyesterovou farbou. Namiesto skla nájde svoje využitie umelá hmota. Moderné umelé hmoty sú takmer nerozbitné a často znášajú väčšie teplotné rozdiely než sklo.
Či sú záhradné svetlá dokonale chránené proti prenikaniu drobných nečistôt a vlhka, poznáme podľa stupňa krytia označovaného skratkou IP. Výrobca je povinný tieto hodnoty uvádzať pri každom výrobku. Do záhrady volíme IP s hodnotou 44 s ochranou proti striekajúcej vode a prachu. IP s hodnotou 65 je vhodné pre krátky ponor - plávajúce osvetlenie na vodnej hladine.
Pre trvalé ponorenie sú svetlá s označením nad IP 65. Prvé číslo vyjadruje vždy odolnosť proti vnikaniu prachu a mechanických častíc a druhé označuje odolnosť voči vlhku. Zásadne sa vyvarujeme nákupe svietidiel bez atestácie, hoci sú cenovo veľmi výhodné. Pre exteriér sú určené rôzne halogénové reflektory, svietidlá vstavané, nástenné, stojanové, stropné aj svietidlá s montážou priamo do zeme.
Stojanové svietidlá nesené na stĺpiku sa umiestňujú do betónovej pätky siahajúcej do nezamŕzajúcej hĺbky, teda aspoň 60 cm. Existujú tiež stĺpiky, ktoré sú v spodnej časti špicaté (v tvare kolíka). Postačí ich zatĺcť do zeme a svietidlo zapojiť k elektrickej zásuvke, ktorú možno zakúpiť aj v prevedení ukončenom hrotom.
Moderný dizajn predstavujú nerezové svietidlá v tvare lúčov vyrobená ako nástenná aj stojanová. Na cestu si posvietime vstavanými, inak nenápadnými svietidlami v obrubách chodníkov vyrobenými z tlakovo liateho hliníka.
Foto: www.strudom.ru
(i.n.)