Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Keď na naše pestované krásavice padne súmrak, napriek tomu, že sa celé okolie zahalí do tmy, môžeme nechať vyniknúť ich kráse a čarovným zákutiam doslova v nevšednom svetle. Reč bude o záhradách a ich večernom osvetlení. Osvetlenie záhrady sa stáva novodobým umením.
Svietidlá používané v záhrade by mali byť zdrojom mäkkého rozptýleného svetla, aby dotváralo jej charakter a pozorovateľa pritom ostré svetlo neoslňovalo a nerušilo.
Spektrum svetla vyvoláva v ľudskom oku farebnosť. Pocitovo najpríjemnejšie vníma teplé farby svetla, ktoré opticky približujú predmety a tak isto zútulňujú a zmenšujú priestor. Studené, biele alebo modrasté svetlo, predmety síce viac zvýrazňuje, ale aj opticky zväčšuje a vzďaľuje. V záhrade môžeme kombinovať dva druhy svetla a ďalšou farbou už len zvýrazniť taký detail ako je napr. fontánka alebo jazierko. Kombináciou viacerých farieb by záhrada stratila na čare a stala by sa „príliš veselou“ a najmä gýčovou.
Osvetlenie úžitkovej časti záhrady
Podľa konkrétneho účelu – osvetlenia vstupnej časti, odpočinkovej zóny alebo okrasnej časti záhrady - rozoznávame viac druhov záhradných svietidiel. Na osvetlenie vstupu do záhrady ale aj ostatných dôležitých častí exteriéru, ako sú vstup do domu alebo príjazd do garáže, sa využívajú svietidlá s jasným svetlom. Ich svetlo musí smerovať tak, aby dostatočne osvetľovalo cestu alebo prekážky na nej, ale zároveň prichádzajúcich neoslepovalo. Preto sa na tento účel najviac hodia stabilné stojace alebo závesné lampy alebo svietidlá, ktoré sú napevno zabudované do terénu. Najčastejšie sa používajú klasické lampy stĺpikové, ktorých výška sa pohybuje medzi 50 – 120 cm. Nižšie lampy sú konštruované tak, že osvetľujú celý kruh alebo polkruh.
V tomto prípade je vhodné, ak sú na svietidlách nainštalované i pohybové snímače. Svietidlá sa tak totiž rozsvietia práve v okamihu, keď zaregistrujú pohyb na určenom území, čo má pozitívny dopad tak z hľadiska pohodlia a šetrenia, ako i bezpečnosti domu. Na moderných snímačoch sa dá nastaviť nielen intenzita osvetlenia, ale v prípade potreby i čas jeho zapnutia. Štandardom je nastavenie citlivosti na pohyb a veľkosti uhla jeho snímania.
Za odpočinkové zóny v záhrade sú považované najmä terasy a napr. okolie bazéna. Ich osvetlenie by malo byť dostatočne funkčné a praktické a na druhej strane aj estetické, aby sa pri ňom dalo relaxovať. Tu treba siahnuť po kombinácii viacerých svietidiel. Jediný zdroj svetla, ktorý by mal byť dostatočne silný na to, aby dostatočne osvetlil celý požadovaný priestor, by v tomto prípade mohol byť zároveň veľmi rušivý. Intimitu prostredia sa však určite podarí zabezpečiť prostredníctvom niekoľkých nástenných svietidiel. Ak na terase aj stolujeme, umiestnime nad plochu stola stropné alebo závesné svietidlo.
Výber vhodných svietidiel musí byť ovplyvnený nielen architektúrou domu, ale aj dizajnom použitého nábytku.
Osvetlenie okrasnej časti záhrady
Funkciou svietidiel v okresnej časti záhrady je dokresľovať pôvab jej zákutí, osvetľovať jej zaujímavé rastliny alebo architektonické prvky a vytvárať vizuálne efekty, ktoré by mali byť len hrou svetla a tieňa. Na tento účel sú vhodné dva typy svietidiel a to lampy, ktoré vrhajú svetlo smerom nadol a lampy s priehľadnými tienidlami, rozptyľujúce svetlo rovnomerne do všetkých strán. Lampy so smerovaním svetla nadol je vhodné použiť na osvetlenie kvetinových záhonov alebo skaliek. Lampy s tienidlami nechajú najlepšie vyniknúť kmeňom stromov a spodných častí okrasných kríkov. Pri výbere záhradného osvetlenia je potrebné myslieť aj na to, že i cez ceň sú neodmysliteľnou súčasťou záhrady a i za denného svetla dotvárajú jej charakter. Je rozumné dodržať zásadu, že účelom ich inštalácie je v prvom rade svetlo, nie oni samotné. Preto by mali cez deň pôsobiť skôr nenápadne a nevtieravo.
Ak chceme v záhrade osvetliť vyšší strom alebo skupinu stromov, je dobré použiť reflektorové svietidlo. Reflektor umiestnime podľa jeho druhu, buď priamo do zeme alebo na zem, a lúč jeho svetla potom nasmerujeme nahor. Nevýhoda reflektorov spočíva v tom, že ich svetlo, je pomerne silné a preto sa zväčša využívajú len na väčších pozemkoch. Na menších plochách nájdu uplatnenie bodové svietidlá.
Čoraz väčšej obľube sa tešia prenosné i solárne lampy, ktorých druhov sa našom trhu nachádza dostatok a sú cenovo prístupné. Ich mobilitu využívame najmä v prípadoch, keď chceme zvýrazniť aktuálny detail, napríklad práve kvitnúci krík či rastlinu.
Solárne lampy možno využiť aj na osvetlenie záhradných ciest a cestičiek, treba si len zvoliť výšku a počet.
Špeciálne izolované svietidlá môžu byť zabudované aj v našom jazierku alebo pod inou vodnou plochou. Ich zabudovanie je však omnoho náročnejšie ako u bežných svietidiel a preto by ste mali ich inštaláciu zveriť do rúk odborníkov.
Na riešenie osvetlenia záhrady by sme mali myslieť už pred jej realizáciou, pretože funkčnosť svietidiel si vyžaduje prítomnosť rozvodov elektroinštalácie. Najbezpečnejšie je uložiť rozvody do zeme, vtedy nám nebudú prekážať napr. pri kosení trávy a nebudú nebezpečné ani pre hrajúce sa deti.