Výzvou pre zručných domácich majstrov je stavba vonkajšej sprchy. Tento mimoriadne žiaduci záhradný prvok je možné nainštalovať kdekoľvek. My vám prinášame obrázkový návod, ako si letnú sprchu postaviť kdekoľvek v záhrade.
Vonkajšia sprcha je voliteľný, ale veľmi žiadaný prvok v akejkoľvek oblasti v okolí domu. Nielen po práci v záhrade je veľmi príjemné osviežiť sa vonku. Ak nechcete míňať peniaze za nákup jednodielnej sprchovacej kabíny, urobte si svoju! Zvládne to každý, kto vie pracovať s kovom a trochu aj s drevom.
Keď ortuť teplomera začne šplhať k tridsiatke, začíname sa urýchlene obzerať po možnosti ochladenia, najlepšie celého tela. Pod sprchu umiestnenú na terase alebo v záhrade môžeme vbehnúť kedykoľvek, keď sa pre nás horúčava stáva nepríjemnou alebo keď chceme rýchlo spláchnuť nečistoty. A ani sa nemusíme utierať ako pred cestou z kúpeľne, aby sme po sebe zanechávali mokrú stopu. Dnes vám ukážeme, ako sa dá vyrobiť sprchovacia kabína, rozdelená na šatňu a sprchovaciu časť pomocou závesu.
Postup s fotografiami
Vysoký komfort aj dlhé obdobie využitia prinášajú pevné sprchy s prívodom vody z domáceho vodovodu, ktorá sa ohrieva slnečnými lúčmi v objemnom zásobníku. Takto zaručujú počas letných mesiacov sprchovanie vždy v teplej vode. V tomto návode je zásobník na vodu ukrytý pod priesvitnou strechou sprchovacej kabíny. Tá by teda mala stáť hlavne na mieste, ktoré ponúka dostatočný prísun denných slnečných lúčov.
Rozmery v tomto návode necháme na vás, aby ste si mohli vyrobiť kabínu presne podľa vašich predstáv.
Z kovového profilu zvarte základňu v tvare obdĺžnika s nohami aké majú stoly. Dĺžka nôh by mala byť väčšia, ako 80 centimetrov, nakoľko budú kvôli stabilite tieto na pevno zabetónované v zemi. Vykopte, alebo vyvŕtajte zemným vrtákom v mieste, kde chcete sprchu mať 4 diery s hĺbkou 80 cm tak, ako keby ste šli osádzať plotové stĺpiky. Potom nohy základne zabetónujte do zeme tak, aby základňa samotná bola cca 10 cm nad zemou.
Naplánujte si výšku rámu skeletu kabíny a pozvárajte ho. Nezabúdajte na dostatočne široký otvor pre dvere. Prizvárajte ho k základni.
Potom prizvárajte ostatné konštrukčné detaily.
Tenšie kovové rúrky, alebo tyče zakrivené do oblúkov sa spolu s polykarbonátom stanú akousi ochrannou kupolou proti zrážkam a vetru. S ohýnaním tyčiek vám pomôžu v remerselných dielňach.
Zvarte hornú časť budúcej vonkajšej sprchy. Pre ďalšiu tuhosť pridajte niekoľko tyčí z rúrky rovnakého priemeru.
Ďalej je potrebné chrániť rám pred vlhkosťou. Na tento účel je vhodná olejová farba nanášaná v 2 vrstvách.
Do konštrukcie musia byť zabudované steny a strieška. Tá je z zvyškov ohybného polykarbonátu, aký sa používa napríklad pri výrobe skleníka. Steny sú z profilovaného plechu s ochrannými vrstvami či nátermi, aký sa požíva pri montáži striech.
Veľkú pozornosť venujte zváraniu dverí. Spôsob zaistenia (kovania) proti otvoreniu necháme na vás.
Podlaha v kabíne by mala byť z tvrdého do hladka ohobľovaného dreva.
Hlavným sprchovým prvkom je 65L plastová nádoba (dostupná na trhu). Je potrebné nainštalovať na ňu dve vodárenské prípojky. Jedna bude na prívod vody a druhá na odvedenie vody v prípade preplnenia nádoby.
Nainštalujte do kabíny plastový zásobník vody na vopred pripravený drevený stojan.
Pomocou hadíc pripojte k nádobe prívod vody zo záhradného vodovodu a vyveďte odtok pri preplnení zásobníka vody.
Vo vnútri pre pohodlie môžete vyrobiť police a háčiky na odev, ako aj pridať záves, ktorý kabínu rozdelí na dve časti.
Na spodnú časť zásobníka namontujte sprchovú hlavicu s ventilom.
A to je všetko. Napustite vodu a môžete funkčnosť sprchy ihneď vyskúšať.
Foto: Шуруп
Autor: Ivan Nôta