ÚvodStrechyStrechyO kráse záhrad na streche

O kráse záhrad na streche

Strešné záhrady sú každým rokom čoraz obľúbenejšie nielen medzi obyvateľmi veľkých miest, ale aj medzi šťastnými majiteľmi prímestských nehnuteľností. Strešné záhrady sú zaujímavé nielen z hľadiska dizajnu, ako neobvyklé časti domu, ktoré priťahujú pozornosť. Poskytujú tiež množstvo veľmi skutočných funkčných výhod. Napriek mnohým pozitívnym vlastnostiam ich mnohí považujú za nedostupný luxus. To však už dnes neplatí.

001.jpg

Zelená strecha to nie je len ďalšia plocha na rozšírenie klasickej záhrady a pestovanie nenáročných rastlín, niekedy i klasických trvaliek a menších kríkov. Predovšetkým ide o možnosť, ako zrekonštruovať a predĺžiť životnosť dosluhujúcich rovných striech alebo ako zabezpečiť dobré tepelnoizolačné vlastnosti v novostavbách. Avšak iba vtedy, ak sú správne postavené. V opačných prípadoch dokážu narobiť nemalé škody.

Záhrada na streche

Prečo práve na streche?

Poďme si výhody strešných záhrad predstaviť z viacerých hľadísk:

- Ekologické: Vo veľkých mestách, kde je každý štvorcový meter, ak nie je zastavaný, vyhradený na parkovanie, prakticky nie je pre záhrady a pre parky so zeleňou takmer žiadny priestor. Tento fakt významne ovplyvňuje kvalitu ovzdušia a v dôsledku toho aj zdravie ľudí. Masívne ozelenenie striech a prirodzená filtrácia vzduchu rastlinami prispieva k významnému zníženiu úrovne kontaminácie plynom, zvýšeniu množstva kyslíka vo vzduchu a zníženiu skleníkového efektu.

07.jpg - Kompenzácia za výstavbu a šetrenie pôdy: V stredných regiónoch všetkých veľkých miest existuje akútny nedostatok priestoru pre rozvoj cestnej siete a výstavbu infraštruktúrnych zariadení. V priebehu času sa územia vyhradené pre zelené a rekreačné oblasti zmenšujú. Úradníci mesta to vysvetľujú ako naliehavú potrebu a často uprednostňujú developerské zámery pred ekologickými. Stavba záhrad na strechách budov v mnohých prípadoch umožňuje plne kompenzovať stratu zelene.

08.jpg - Tepelná izolácia: Vrstva pôdy a rastliny poskytujú streche dodatočnú tepelnú izoláciu, čo vedie k výrazným úsporám energie. V zime je tu teplejšie a v lete chladnejšie, takže majitelia zapínajú klimatizáciu a kúrenie menej často.

Záhrada na streche - Zvuková izolácia: Je to zrejmé najmä v súkromných domoch škandinávskeho typu s veľkou plochou strechy. Riešenie je relevantné pre vidiecke domy nachádzajúce sa v tesnej blízkosti veľkých diaľnic alebo hlučných výrobných podnikov.

11.jpg - Trvanlivosť: Samotná strešná krytina, ktorá bude chránená vrstvou pôdy a rastlín pred nepriaznivými vplyvmi, vydrží oveľa dlhšie. Podľa niektorých štúdií je strešná záhrada schopná predĺžiť dobu jej prevádzky o 10 rokov.

Výstavba strešnej záhrady na súkromnom vidieckom dome ho okamžite odlíši od mnohých susedov a urobí z nej miestnu atrakciu. Ak je strecha plochá, navyše umožní majiteľom ušetriť miesto a získať oddychový priestor s krásnym výhľadom.

Záhrada na streche  

Rozdelenie

Vybudovať strešnú záhradu si môže takmer každý - trebárs na streche obyčajného rodinného domčeka, paneláku či garáže. To, že nemáte strechu na dome rovno, vôbec nevadí.

Podľa odborníkov kvôli odvodu vody sú najideálnejšie strechy so sklonom 2 až 20°. Vyšší náklon potom vyžaduje zábrany proti posuvu či použitie špeciálnych rohoží a mreží. A strecha s náklonom vyšším ako 40° pre záhradku už veľmi vhodná nie je - aj keď moderné technológie si dokáže poradiť aj s ňou.

Základom kvalitnej zelenej strechy je samozrejme odolnosť voči vode. Použité hydroizolačné materiály však musia vydržať aj pôsobenie koreňov rastlín. Preto sa na tieto konštrukcie odporúča používať výhradne také materiály, u ktorých výrobca preukáže atestom, že odolajú prerastaniu koreňov. Tomu väčšinou odpovedajú modifikované dvojvrstvové asfaltové pásy aj niektoré typy plastových fólií. Pritom tlak koreňov musí vydržať nielen samotná hydroizolácia, ale hlavne miesta spojov. Aj to však už firmy vedia vyriešiť pridávaním špeciálnych prísad. Hoci základ všetkých zelených striech je rovnaký, podľa konečného využitia sa delia na dva typy: extenzívne a intenzívne, stretnúť sa môžete aj s označením nepochôdzne a pochôdzne. Každá z nich má ešte niekoľko podkategórií.

Záhrada na streche  

Extenzívna a intenzívna zelená strecha

V prvom prípade je len o "pastvu pre oči" - záhradu si necháte urobiť firmou s osvedčením a potom sa jej len tešíte. V druhom prípade sa môžete rýpať v záhonoch, ako na akékoľvek bežnej záhrade .Ako je medzi oboma typmi rozdiel?

Extenzívna vyžaduje slabšiu vrstvu substrátu - zhruba 5 až 18 cm, a je vysadená nenáročnými suchomilnými rastlinami nižšieho vzrastu. Odporúčaný je rozchodník a nenáročné cibuľoviny, napríklad pažítka, cesnak. Osvedčená je aj kombinácia vresu, zakrpatenej borievky a trvaliek - zvončeka, klinčeka či trebárs materinej dúšky. Vhodná je divoká tráva zastúpená kostravou, lipnicou, ostricou a kavylom spolu s klinčekom, margarétkami, jastrabníkom  či opäť materídúškou. Extenzivna strešná záhrada slúži skôr ako estetický doplnok exteriéru domu, kam sa príliš nechodí. Spočiatku je ju treba občas odburiniť, neskôr však úplne stačí, keď dôjdete raz za pol roka zrezať suché časti rastlín. O závlahu sa postará, rovnako ako v prírode, obyčajný dážď.

Záhrada na streche Intenzívny typ je však skutočnou záhradou. Darí sa tu aj veľmi náročným rastlinám, kríkom i malým stromčekom. Fantázii sa medze nekladú. Len vzrast by mal byť primeraný nosnosti strechy a výškou substrátu okolo 30 cm. Počítajte však s tým, že takáto záhrada si vyžaduje pravidelnú údržbu a vlastný závlahový systém.  

Plánovanie a výstavba zelenej záhrady na streche

Najlepšie je plánovať zelenú strechu priamo so stavbou objektu. Ak ju však chcete vybudovať na hotovom dome, pozvite si domov statika. Jedine ten vám totiž môže povedať, aké zaťaženie všetky časti nosnej konštrukcie vydržia. Vrstva substrátu, ktorá je nutná pre zakorenenie napríklad kríkov, môže totiž byť aj niekoľko desiatok centimetrov vysoká. Zaťaženie zeminou potom predstavuje aj stovky kilogramov na meter štvorcový.

Myslieť by ste mali aj na to, ako budete chcieť zeleň nad hlavou využívať, ale predovšetkým na kvalitné prevedenie hydroizolácie a odvod dažďovej vody. Mať na streche záhradu alebo bazén totiž vyjde takmer narovnako. Hydroizolácia teda musí byť absolútne dokonalá, bezšpárová a odolná proti prerastaniu korienkov. Na ňu potom patrí ochranná vrstva z geotextílie. A tu ešte zakryje drenážna vrstva odvádzajúca zo strechy prebytočnú vodu a hydroakumulačná vrstva, ktorá zasa naopak potrebnú vodu zadržiava a zabraňuje usychaniu rastlín. Nakoniec sa všetky vrstvy prikryjú tzv. systémovú fóliou, ktorá zabráni upchávaniu "dierok" v nižšej drenážnej vrstve a zaistí, aby k rastlinám stále prenikalo dosť vody.

Potom už je na rade substrát. Avšak nie len tak obyčajný - ide o špeciálnu zmes, ktorá zaistí pomalé uvoľňovanie živín, aby rastlinám "vydržali" čo najdlhšiu dobu. Vždy sa skladá z minerálnych zložiek a humusu. Minerálna časť má za úlohu zadržanie určitého množstva vody a dobré prevzdušnenie, humus slúži k samotnej výžive. Pomer oboch zložiek sa líši podľa toho, po akej oáze kľudu nad hlavou túžite.

006.jpg  

Zelená strecha svojpomocne

Pre zazeleňovanie malých extenzívnych, teda nepochôdznych plôch sa spravidla nevyžaduje stavebné povolenie, v niektorých krajinách Európy sú už dokonca predpísané v pláne zástavby. Tieto najjednoduchšie typy striech sa už dajú urobiť svojpomocne. Všetko potrebné sa totiž predáva ako systém.

Záhrada na streche

Balíček, s ktorým si môžete vylepšiť nevzhľadnú garáž, záhradný domček či kôlňu, vám pripraví špecializovaná firma na mieru podľa veľkosti plochy, ktorú chcete zazeleňovať. Nestane sa vám tak, že by ste zbytočne míňali za materiál, ktorý potom nepoužijete, alebo naopak, že vám bude niečo chýbať. S takto pripraveným paketom si vytvoríte jednoduchú zelenú strechu  počas jedného dňa. Prakticky k montáži postačuje, ak budete mať jedného partnera na pomoc.  Už dávno neplatí, že k osadeniu rastlinami sú vhodné len ploché strechy. Existujú rôzne systémy, ktoré dovoľujú zazeleniť plochy rôznych sklonov.

- Ako ideálny sa stále považuje sklon v rozmedzí od 0 do 5 stupňov.

- Pri strechách so sklonom 5 až 15 je treba zvoliť inú skladbu.

- Pokiaľ máte šikmú strechu zvierajúce uhol 15 až 45 stupňov, je na ňu potrebné inštalovať zádržný systém pre substrát.

 
Foto: www.sad.ukr.bio, www.ekabu.ru, Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10723