Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Rozhodovanie sa pre vhodný typ strechy je veľmi dôležitou záležitosťou a oplatí sa pri ňom konzultovať odborníkov. Strecha nemôže spĺňať len estetickú funkciu, ale má ochraňovať príbytok pred nepriazňou počasia.
Strešný systém je zložitý a pri kúpe každého druhu krytiny ide o kúpu kompletého systému s celým radom dôležitých špeciálnych škridiel, doplnkov a pomôcok, napr. nárožnými a hrebeňovými hrebenáčmi, vetracími a snehovými škridlami, prechodmi pre antény, atď.
Určujúcimi prvkami pre správny výber strešného systému sú tvar a sklon budúcej strechy. Na Slovensku je tradičnou strechou strecha šikmá a najpoužívanejšími krytinami sú krytiny ťažké.
Tradičné pálené škridle
Škridle sú vyrábané z tradičného prírodného materiálu - hliny. Popri dlhoročnej tradícii sa môže škridla spokojne chváliť svojou obľúbenosťou ale aj spoľahlivosťou a najmä výbornou životnosťou.
Je vhodná tak pre novostavby ako aj renovácie a sanácie.
Pálené škridle patria medzi stredne ťažké krytiny a dajú sa tak využiť takmer na všetky druhy striech. Doporučujú sa však hlavne pre strechy so sklonom od 22˚ do 40˚, pretože sú nepriepustné a voda z nich by mala bez problémov stekať do odkvapového systému.
Na trhu sú okrem tradičnej podoby pálenej škridle aj jej rozličné tvarové prevedenia - vlnovková, korýtková atď., a výrobcovia ju zvyčajne ponúkajú ako kompletný strešný systém.
Trvanlivosť škridle za posledné roky podstatne vzrástla a v súčasnosti zakúpená kvalitná krytina, môže svojmu účelu slúžiť aj 50 rokov.
Aby však mohla pálená škridla svojou kvalitou konkurovať aj vynikajúco odolnej betónovej krytine, výrobcovia ju inovovali a začali s výrobou pálenej krytiny s keramickou glazúrou. Jej vylepšené vlastnosti ju umožňujú použiť aj vo veľkých nadmorských výškach, kde sa využije aj jej extrémna mrazuvzdornosť.
Keramická krytina je veľmi stála a výborne odoláva agresívnemu prostrediu, takže dažde a ani vtáčí trus ju nedokážu poškodiť. Strecha z tejto krytiny je pochôdzna, paropriepustná umožňuje jednoduchú údržbu i výmenu poškodených tvaroviek.
Ak sa pri výrobe keramickej krytiny na ňu nanesie špeciálna vrstva ílovitej zmesi minerálov a kysličníkov kovov, získa jej povrch nový farebný odtieň. Ten sa následným výpalom stáva odolný proti UV žiareniu a stálofarebný. Takáto farebná keramická krytina z pálenej škridly sa nazýva engoba.
Betónové škridle
Je podobne ako pálená škridla tradičným a rokmi overeným materiálom. Vďaka širokému sortimentu a radu kompletných doplnkov, je vhodná pre všetky typy budov, od moderných až po historické. Betónová škridla je svojimi vlastnosťami predurčená na realizáciu striech so sklonom od 22 do 30°, ale pri dodržaní určitých opatrení môže byť použitá už pri sklone od 12°. Vyznačuje sa nízkou nasiakavosťou a tým pádom vysokou mrazuvzdornosťou, čo ju spolu s jej pevnosťou predurčuje na využitie v náročných klimatických podmienkach, v ktorých sa napríklad ráta s častými zmenami počasia vo forme smrští, búrok a krupobitia.
Jej nevýhodou je jej pomerne vysoká hmotnosť, podľa typu môže betónová krytina vážiť od 43 až do 70 kg/m² a tým pádom sa radí medzi ťažké krytiny.
Výhodou je nenáročná montáž, pri ktorej sa nepoužíva malta. Takáto strecha získa vlastnosti strechy studenej. Jej životnosť predstavuje minimálne 30 rokov, ale predpokladaný odhad niektorých výrobcov hovorí aj o 100 rokoch.
Bridlicová krytina
Vďaka svojej hmotnosti sa bridlicová krytina radí medzi ťažké strešné krytiny, ale na Slovensku nemá dlhodobú tradíciu. Strechy z nej sú však veľmi obľúbené v Nemecku a tak chýr o ich kvalite a originalite presvedčil už aj niekoľkých tuzemských stavebníkov.
Bridlica je prírodný materiál vyznačujúci sa najmä vysokou tvrdosťou, opracováva sa čisto mechanicky a jej hmotnosť na 1 m2 sa pohybuje od 28 do 33 kg. Štiepky sa predávajú v niekoľkých tvaroch a to napr. ako štvorce či obdĺžniky s alebo bez oblúkového orezu. Zaujímavé sú však aj štiepky v tvare rybacej šupiny.
Výhodou bridlice jej nízka nasiakavosť a z nej vyplývajúca výborná mrazuvzdornosť, pružnosť a vynikajúce - tak zvukové ako aj tepelné - izolačné vlastnosti. Vďaka spomínaným vlastnostiam má strecha z bridlice veľmi dlhú životnosť, ale oproti tradičným krytinám je aj podstatne drahšia. Na ploche štvorcového metra sa môže nachádzať až do 100 kusov štiepok, ktoré sa opracúvajú priamo na mieste položenia a na pribitie jedného kusa sú potrebné prinajmenšom dva klince.