Niektorí považujú funkčné strešné podhľady za ďalší a zbytočný výdavok a hľadajú najlacnejšiu cestu, ako ich získať, iní vidia výhody a dôležité funkcie tohto prvku. Kedy strešné podhľady nainštalovať, aký materiál je lepší? Na tieto a ďalšie otázky týkajúce sa podhľadov vám odpovedia nasledujúce riadky.
Načo slúžia strešné podhľady?
Strešný podhľad sa nazýva aj dekoratívny podhľad. Ide o mimoriadne užitočný prvok strechy, ktorého hlavnou úlohou je zlepšiť jej estetický vzhľad a chrániť ju pred poveternostnými vplyvmi. Dalo by sa povedať, že jeho inštalácia nie je povinná za predpokladu, že všetky drevené prvky strechy, napr. krokvy, sú esteticky príjemné a riadne impregnované. Investori by si však mali uvedomiť, že strešný podhľad je tiež vynikajúcou ochranou proti nadmerným tepelným stratám, pretože obmedzuje voľné prúdenie vzduchu do strechy. Možno ju teda považovať za dodatočnú formu tepelnej izolácie. Nezabudnite ani na funkciu vetrania, ktorú zabezpečujú malé otvory v podhľadových paneloch. Zaručujú dostatočnú a stálu cirkuláciu, čím zabraňujú možnému vnikaniu vlhkosti do izolačnej vrstvy.
Aká je ich funkcia?
Podhľad sa montuje na odkvapovú rímsu z vonkajšej strany budovy tak, aby prekrýval konštrukčné prvky, ako sú napríklad strešné krokvy. Prečo ich chrániť? Sú vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako sú:
- silný vietor,
- dážď,
- mráz,
- vystavenie slnku.
Odhalené časti sú veľmi citlivé na vlhkosť, čo môže viesť k vzniku plesní, húb a iných poškodení. Riešením je preto kontrola a dôkladná údržba, ktorá si vyžiada čas a značné finančné náklady. Problém s údržbou vyrieši inštalácia podhľadu, ktorý chráni krov a krokvy pred poškodením a udrží ich v dobrom stave po dlhú dobu. Nepriaznivé poveternostné podmienky však nie sú jedinou hrozbou, ktorej sú strecha a odkvapy vystavené. Tá je niekedy ideálnym prostredím pre všetky druhy hmyzu a vtákov, ktoré si môžu postaviť hniezdo aj v malých štrbinách a otvoroch. Ich prítomnosť môže poškodiť konštrukciu budovy. Ak sa chce používateľ vyhnúť takejto situácii, je nevyhnutné starostlivo vykonať montáž strešného sklonu, odkvapového systému a podhľadu. Dobrý pokrývač ochráni všetky otvory a štrbiny pred neoprávneným prístupom.
Na aký materiál staviť?
Estetika projektu je z pohľadu mnohých majiteľov domov jedným z najdôležitejších aspektov. Preto sa výberu prvkov obloženia vrátane podhľadov venuje veľká pozornosť. Na trhu existuje niekoľko riešení, z ktorých každé má svoje výhody a nevýhody. Donedávna bol najobľúbenejším spôsobom konštrukcie odkvapu drevený podhľad. Jeho montáž si vyžaduje špeciálne zručnosti a správnu prípravu všetkých prvkov v stolárskej dielni. Alternatívou k tejto forme odkvapovej konštrukcie je podhľad z PVC, ktorý si získal uznanie zákazníkov. Jeho nespornou výhodou je jednoduchá a rýchla montáž, odolnosť voči poveternostným podmienkam a absencia údržby. Investori venujú pozornosť aj širokej škále dostupných farieb, vďaka ktorej je možné podhľad ľahko zladiť so strechou a ostatnými prvkami budovy, čím vznikne harmonický a ucelený celok. Odkvapy môžu byť tiež pokryté plechmi, ktoré sa používajú na hydroizoláciu počas pokrývačských prác. Túto úlohu by ste mali zveriť odborníkovi, ktorý zručne ochráni všetky prvky strechy.
Materiály na výrobu podhľadov
Výber materiálu podhľadu je jedným z najdôležitejších, pretože od neho veľa závisí. Celkovo majú konštrukcie vyrobené zo všetkých druhov materiálov potrebnú mechanickú pevnosť, odolnosť voči ultrafialovým lúčom a teplotným extrémom. Rozdiel je hlavne vo vzhľade a odolnosti:
Medené podhľady: pre drahé projekty
Najdrahšie sú perforované medené podhľady. Majú malú hrúbku plechu a životnosť až 150 rokov! Sú úplne ekologické a odolné voči vonkajšiemu prostrediu. Najčastejšie sa takéto podhľady používajú, keď je samotná strecha tiež vyrobená z medi, a potom sa snažia dosiahnuť holistický obraz domu.
Hliníkové podhľady: pre otvorený priestor
Menej odolné hliníkové podhľady na strechu, ktoré sa líšia len relatívne nízkou cenou. Sú odolné voči extrémnym teplotám a nebojí sa korózie. Tu sa hrúbka dosiek pohybuje od 0,3 do 0,6 mm, sú vyrobené z tenkého hliníkového plechu s následným poťahom. Na rozdiel od vinylových podhľadov hliníkové podhľady nemajú taký veľký koeficient stlačenia a rozťažnosti. Ani pod priamym slnečným žiarením takéto podhľady nestrácajú sýtosť farieb.
Plechové podhľady: pre premenlivú klímu
Dostatočne odolné kovové podhľady vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Sú tiež odolné voči vlhkosti vo vzduchu a teplotným zmenám. Pozinkovaná oceľ aj hliník v podhľadoch sú nevyhnutne pokryté farebnou vrstvou, ktorá je k dispozícii v rôznych odtieňoch, kombinovateľnou so zvolenou farbou stien domu a strechy.
Plastové podhľady: cenovo výhodné riešenia
Plastové podhľady sú dnes veľmi obľúbené vďaka svojej farbe a krásnym štruktúrovaným vzorom. Sú vyrobené z polyvinylchloridu, ktorý je ľahký a cenovo dostupný. Sú tiež chránené proti plesniam a hubám, hoci niekedy môžu zožltnúť vplyvom slnečného žiarenia. Samotné panely sú flexibilné a odolné.
Na záver ešte spomenieme drevenú klasiku. Tá však v súčasnosti práve kvôli funkčnosti vyššie uvedených materiálov ustupuje do úzadia. Najčastejšie sa využíva na sezónnych príbytkoch, drevostavbách, chatách a chalupách.
Foto: factum.ru
Autor: Ivan Nôta