Keď zima končí, mali by ste, ako majiteľ rodinného domu, zistiť škody, ktoré mohlo chladné a premenlivé počasie na vašom bývaní napáchať. Preto keď sa za oknami konečne trošku vyčasí a objaví sa prvé zubaté slniečko, je potrebné vyliezť a strechu a spraviť malú revíziu.
Žľaby a zvody by totiž do novej jari mali byť pripravené odolávať náporu jarných výdatných i letných prívalových dažďov, ktoré sa v našej zemepisnej šírke stávajú už takmer bežnými.
Jeseň a zima za sebou častou zanechajú nemilé prekvapenia, v podobe zanesených, upchatých alebo popraskaných žľabov a úžľabia či povolených spojov. Ak ich včas neodhalíte, prejaviť sa môžu na poškodení muriva domu či dokonca podmáčaných základoch.
Pod náporom snehu či ľadových cencúľov môžu žľaby povoliť a ohnúť sa. Takto poškodené žľaby nedokážu vodu spoľahlivo odvádzať, tá začne v kritickom mieste pretekať cez ich okraj priamo na fasádu domu.
Niekedy môžu tento problém spôsobiť aj deformované háky. Pri oprave musíte žľaby uvoľniť z hákov, háky vyhnúť smerom nahor a do pôvodného stavu sa ich pokúste dostať pomocou ohýbacej páky. V prípade, že takýto problém odhalíte a navyše ešte na niekoľkých miestach súčasne, budete musieť pravdepodobne pouvažovať nad výmenou použitého materiálu za pevnejší a kvalitnejší.
Upchatie a popraskanie žľabov Žľaby by mali proti ich zaneseniu chránené drôteným chráničom. Ak túto ochranu nepoužívate, býva najčastejšou príčinou ich zanesenia sú prach, usadzujúce sa pele a malta, ktorá vypadáva z lôžok škridlovej krytiny. O dovŕšenie skazy sa potom väčšinou postarajú mach, drobné konáriky a lístie.
V kritických prípadoch bránia odtoku dažďovej vody, tá zostáva zadržiavaná v žľabe a začne zvlhčovať okolité murivo. Časom môže voda spôsobiť koróziu pozinkovaného materiálu, z ktorého sú žľaby vyrobené a pokiaľ ich kontrolu a následnú starostlivosť zanedbáte, dôjde k ich úplnému znehodnoteniu. Popraskané alebo prehrdzavené žľaby je potrebné vymeniť. Pokiaľ ste investovali do plastových systémov, je oprava ich poškodených častí jednoduchá. Postačí vám kvalitné lepidlo alebo tmel.
Zanesené a upchaté odkvapy je však aj tak potrebné vyčistiť pomocou jednoduchej škrabky, malej plechovej lopatky alebo pomocou skrutkovača či dláta. Nespoľahnite sa ani na to, že máte žľaby vyrobené z bezúdržbového materiálu. Ani tento druh materiálu vás neoslobodí od ich pravidelnej kontroly a následného čistenia. Pri bezúdržbových materiáloch však väčšinou stačí žľaby prestriekať silným prúdom vody alebo jednoducho vymiesť.