Viete koľko bleskov vyprodukuje jedna priemerná búrka? Podľa odborníkov je to viac než niekoľko tisíc a každý z nich vás môže zabiť...
Neznie to celkom príjemne a dokonca sa nájdu medzi nami takí, ktorí toto pôsobivé prírodné divadlo zbožňujú a neuvedomujú si, že napätie v blesku dosahuje až sto miliónov voltov, čo je neporovnateľne viac, ako hodnota elektrického prúdu, ktorý máme doma v zásuvke.
Samotná teplota kanála blesku býva vraj až päťnásobne vyššie ako teplota povrchu slnka, okolo 25 tisíc stupňov. Hromozvod nám môže teda zachrániť nielen strechu nad hlavou, ale aj naše životy a jeho inštalácia nie je žiaden luxus ale naopak, dôležitá a nutná súčasť celej strechy. Hromozvody sa obvykle skladajú z troch hlavných častí - z vrchnej tyče hromozvodu, zvodov vedenia a uzemnenia. môžeme si vybrať medzi klasickými hromozvodmi Franklinovho typu a aktívnym zariadením, ktoré podporuje včasnú emisiu výboja.
Hromozvod (alebo správne bleskozvod), ktorý máte nainštalovaný nesmie byť z hrdzavejúceho materiálu a preto sa obvykle tieto zariadenia vyrábajú z pozinkovaných kovových materiálov, z medi, alebo z rozličných nehrdzavejúcich zliatin, ktoré sú odolné voči korózii.
Najnovšie sa môžu hromozvody vyrábať aj z plastových prvkov, ktoré sa dajú kombinovať s kovovými materiálmi. Uzemnenie hromozvodu je nesmierne dôležité a malo by byť prevedené najčastejšie z pozinkovaného železa a je potrebné aby ho zhotovil odborník a bolo podrobné potrebnej a odbornej revízii. Pri meraniach by uzemnenie malo dosahovať menej ako 15 Ohmov a aktívne hromozvody ba mali mať uzemnenie s hodnotou nižšou ako 10 Ohmov.
Foto: www.rbtle.ru