Japonské architektonické štúdio kompletne zrekonštruovalo storočný dom v Kjóte. Domy Nagaya boli postavené v podlhovastých radoch ako obytné priestory pre bežných ľudí, ako sú remeselníci, skladníci, robotníci, a boli navzájom konštrukčne spojené hlinenými stenami, ktoré často podporovali spoločný strešný systém. V záujme zachovania duše domova štúdio venovalo veľkú pozornosť pôvodnej typológii, štruktúre a použitiu materiálov.
Po niekoľkých rokoch zanedbávania boli hlavné steny a strešná konštrukcia vážne poškodené a museli byť opravené najskôr. Potom bola postavená nová drevená konštrukcia, ktorá spevnila základňu domu a poskytla viac priestoru, ako tomu bolo pred rekonštrukciou.
Úzky pás pozemku s rozlohou 60 metrov štvorcových sa nachádza v pokojnej vilovej štvrti obklopenej miestnym parkom. Nezastavaný južný a severný smer bloku umožňoval domu byť otvorený okolitému prostrediu a doslova cez seba cirkulovať horúci letný vzduch. To umožnilo vytvárať priestory v priamom kontakte s okolitými záhradami a obnovovať prúdenie a kvalitu vnútorného vzduchu. Cieľom projektu je využiť túto situáciu s túžbou vidieť oblohu zvnútra domu a získať priame prirodzené svetlo.
V nadväznosti na tieto body a inšpirovaný tradičným japonským usporiadaním, architektonické štúdio predelilo priestor na dve hlavné časti, pričom použili pôvodnú dĺžku domu. Dom stojí od začiatku do konca v plnej výške a na oboch stranách má záhrady, ktoré umožňujú odhalenie a viditeľnosť hlavného komplexu strechy v celom priestore. Táto otvorená chodba je priamym prepojením na japonský domov vrátane kachlí na drevo a novej drevenej konštrukcie. Nová drevená konštrukcia zabudovaná a predĺžená z pôvodnej konštrukcie domu dosahuje hranice terénu a poskytuje dve poschodia vo vnútri a mimo domu. Všetko vybavenie je zhromaždené na prvom poschodí a na ďalšom poschodí je otvorené tatami pre spálňu a kanceláriu s prístupom na ulicu.
Pôvodná myšlienka bola, aby tento domov bol skôr priestorom na usporiadanie podujatí, výstav alebo umeleckých vystúpení, ako súkromný dom slúžiaci iba na bývanie a prácu. Všetko vybavenie a osobné veci by mali byť ukryté pred zvedavými zrakmi. Táto myšlienka bola zhmotnená vo vytvorení dlhej skladovacej miestnosti na jednej strane konštrukcie prízemia, v ktorej sa bude nachádzať všetko vybavenie ako WC, ateliér, kuchyňa, šatňa a kúpeľňa.
Tento priestor je možné uzavrieť a otvoriť posuvnými dverami a vytvoriť tak súvislý objem. Zatiaľ čo pozadie priestoru sa môže meniť v závislosti od jeho využitia, kúpeľňa aj vchod môžu byť úplne otvorené do záhrady, čo dáva nové vnímanie interiéru.
Na radu miestnych remeselníkov projekt kombinuje použitie tradičných japonských techník a vlastný spôsob stavania. Proces renovácie výrazne ovplyvnil spôsob, akým sa pôvodné materiály domu znovu použili. Poškodené a nepoužiteľné drevo sa na mieste spaľovalo v piecke na drevo, aby sa v zime zabezpečil horúci vzduch, a veľké množstvo hliny zo starej strechy a stien sa uskladnilo, preosialo a znovu použilo na opravu hlavných múrov.
Nová drevená konštrukcia a nábytok boli postavené z miestneho cédru z drevenej továrne nachádzajúcej sa v centre Kjóta. Na posuvné dvere vybaveného skladu sa nanášalo omietkové vápno. Dokonale na mieru vyrobené prírodné rohože tatami v druhom poschodí vytvoril kvalifikovaný remeselník.
Názov: Dom v Kjóte (2m26 Kyoto House)
Umiestnenie: Kjóto, Japonsko
Architektúra: 2M26
Stavba: 2020
Plocha pozemku: 60 m2
Celková plocha: 48 m2
Foto: soukousha (Yuya Miki)
Autor. Ivan Nôta