Stenové vykurovanie

 

Ešte stále len málokedy využívaným na Slovensku je spôsob vykurovania interiérov stenovým kúrením. Jeho charakteristika má mnoho spoločného s charakteristikou kúrenia podlahového, ibaže jeho základ spočíva v stene, ktorá vlastne simuluje veľkoplošné vykurovacie teleso ohriate na teplotu asi 35 °C. Podľa média, ktoré sa v ňom na rozvod tepla využíva, ho delíme na 2 typy a to teplovodné a elektrické.
 
Stenové vykurovanie
 
Na prevádzku teplovodného stenového vykurovania je potrebný nízkoteplotný zdroj tepla, popr. kombinácia klasického zdroja s akumuláciou teplej vody v zásobníku, pretože teplota jeho vykurovacej vody je najviac 55°C. Medené alebo plastové rúrky na rozvod vody sú uložené pod omietkou- hovoríme o mokrom procese. Čím je priemer rúrok menší, tým je systém jednoduchší z hľadiska jeho regulácie. Jednotlivé teplovodné systémy sa dodávajú vo zrolované vo zvitkoch alebo v paneloch, ktoré je možné spájať alebo v sadrokartónových doskách. V tomto prípade hovoríme o suchom procese výstavby.
 
Ako zdroj tepla sa môže využiť akýkoľvek nízkoteplotný zdroj, či už ide o nízkoteplotné či kondenzačné kotly, kolektory alebo tepelné čerpadlá.
 
 
Stenové vykurovanie

 

Stenové vykurovanie a jeho výhody

 

Medzi výhody stenového vykurovania patrí jeho pružnosť v regulácii teploty, čo je možné vďaka malej hrúbke krycej vrstvy, ktorá nepresahuje 1-3 cm. Keďže je systém umiestnený na miestach, ktorými do interiéru zvyčajne vstupuje chlad, poskytuje toto vykurovanie vysoký stupeň tepelnej pohody. Neznižuje vlhkosť vzduchu a nakoľko ide o spôsob sálavého vykurovania, nedochádza ani k víreniu vzduchu, čo tiež prispieva k vysokej prevádzkovej hygiene. Jeho pôsobením steny nevlhnú, tým pádom sa na nich netvoria pliesne, čo ocenia hlavne rodiny s alergikmi.
 
Stenovým vykurovacím systémom nemusí prúdiť len teplá voda. Ak sa do systému napustí voda studená, bude napríklad v lete fungovať ako chladenie. Nahradí vám klimatizáciu bez zbytočného prievanu a tým pádom oceníte jeho chladiace vlastnosti aj počas horúcich letných nocí.
 
Medzi nevýhody tohto systému patrí fakt, že vyhrievaná stena nesmie byť zastavaná masívnym nábytkom, čím sa vlastne čiastočne obmedzia možnosti pri zariaďovaní interiéru. Náklady na jeho obstaranie sú o niečo vyššie ako pri podlahovom kúrení.
 
 

Foto: www.baudochselbst.de, www.farex.ua

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

16861