ÚvodBazény a saunySaunyStavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Pravdepodobne takmer každý človek, ktorý bol aspoň raz v živote v saune si povedal, že by bolo skvelé, keby sa takáto konštrukcia, ktorá má obrovské množstvo výhod, nachádzala priamo doma. Ale kde začať s výstavbou?

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Niektorí, ktorí nenašli odpoveď na túto otázku, jednoducho odložia projekt na neurčito, zatiaľ čo iní sa z dôvodu finančných možností nemôžu obrátiť na profesionálnych staviteľov. Preto existuje len jedna cesta von - postaviť si saunu sami. Sauna sa stane komfortnou relaxačnou zónou pre celú rodinu a tiež atrakciou pre hostí.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

„Búda“ plná relaxu

Ak túžite po klasickej fínskej saune, môžete si ju kúpiť, nechať postaviť alebo vybudovať svojpomocne. Nákup hotovej kabíny so všetkým vybavením je rýchly ale pomerne drahý, väčšinou ešte drahšia dodávka od saunárskej firmy vám však dá viac priestoru na realizáciu vašich predstáv a zladenie sauny s architektúrou aj potrebami vášho domu, chaty či chalupy. Ak chcete spojiť s výhodou čo najväčšej slobody a flexibility pri stavbe aj výrazné zníženie rozpočtu, postavte si saunu sami.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Treba pri tom rešpektovať určité pravidlá a pravdepodobne sa nezaobídete bez elektrikára, ale nenechajte sa odradiť. Sauna je stále len drevená búda či debna s dobre zateplenými stenami a pre jej stavbu si vystačíte s hranolmi, trámikmi, palubovkami, pílou a vŕtačkou. Ak premýšľate napríklad o využití priestorov v hospodárskych budovách či rozmernejšej komore, neváhajte a umiestnite do nich saunu. Často sa vedľa nej zmestí aj bazénik alebo kúpací sud. Získate štýlové miesto na osvieženie tela i ducha a prevenciu množstva chorôb.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Výber miesta pre saunu - vonku alebo v dome?

Pri výbere miesta pre saunu by sa malo brať do úvahy veľa faktorov: životné prostredie, požiarna bezpečnosť, sanita a iné. Mali by ste venovať pozornosť pôde, mala by dobre absorbovať vlhkosť. Saunu je tiež vhodné postaviť na malom kopci, pretože to uľahčí efektívne odvádzanie vody z miestnosti. Vynikajúcou možnosťou by bolo miesto v blízkosti žumpy, pretože to vylučuje problémy súvisiace s kanalizáciou.

Ak nie je možné postaviť samostatnú špeciálnu miestnosť pre saunu vonku, potom môžete použiť existujúcu miestnosť v dome. Hlavná vec je vedieť, že sauna musí spĺňať nasledujúce požiadavky: maximálna suchosť, tesnosť a prítomnosť vetrania. Výstavba sauny v dome, napríklad v kúpeľni, vyžaduje len inštaláciu elektrickej pece, cez ktorú bude privádzaná horúca para.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Materiály na stavbu sauny Stojí za zmienku, že je lepšie nešetriť na materiáloch, pretože v budúcnosti budú plne platiť za svoju životnosť a odolný estetický vzhľad. Požadované materiály na stavbu sauny závisia výlučne od výberu dizajnu a vlastností zariadenia, od vašich preferencií a schopností. Tu je približný všeobecný zoznam potrebných materiálov.  

  • hranoly, trámy a dosky vyrobené z dreva;
  • tehla alebo kameň;
  • piesok, cement, hlina;
  • tepelne a parotesné materiály;
  • sklo;
  • rôzne potrubia;
  • strešné materiály.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Materiál na stavbu sáun musí mať vysokú hustotu, pevnosť a schopnosť udržať teplo, ideálne je drevo. Aby sa predišlo deštruktívnym procesom v dreve spojených s plnením pórov kvapkami vody, musia mať steny a strop sauny parozábranu.

Sauna by mala udržiavať atmosféru pokoja a relaxu, preto je lepšie použiť tlmené osvetlenie – ideálne sú drevené tienidlá na lampách.

Pri stavbe sauny si treba dať pozor najmä na výber dreva na lavice, malo by byť z odolného dreva bez živice. Najčastejšie používané drevo je africký dub alebo borovica.

Osobitnú pozornosť je potrebné venovať aj výberu materiálu na dvere, musia byť dostatočne pevné, odolné voči vysokým teplotám a postriekaniu z parnej miestnosti. V súčasnosti sú čoraz populárnejšie sklenené dvere, ktoré môžu mať rôzne odtiene a tvary. Sú celkom odolné voči opotrebovaniu, udržujú teplo čo najviac a nevyžadujú stálu údržbu.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Etapy výstavby sauny

Technológia výstavby sauny musí nasledovať po sebe idúcich jasných krokoch, inak môže nedodržanie tohto faktora viesť k tomu, že po niekoľkých minútach v parnej miestnosti sa môže objaviť nepohodlie, nevoľnosť a zrýchlený tep. Preto pri budovaní existujú nuansy zamerané na vytvorenie najpohodlnejšej a najužitočnejšej sauny.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Podlaha a obklad

Bežná drevená podlaha nie je najlepšou voľbou pre saunu. Ak sa však stále rozhodnete vyrobiť práve takúto podlahovú krytinu, nemožno ju, rovnako ako iné povrchy, lakovať. Najvýnosnejším a optimálnym riešením pre saunu je vyhrievaná dlažba. Na obklad nie sú kladené žiadne špeciálne požiadavky na vzhľad a kvalitu, jeho montáž a ďalšia údržba je veľmi jednoduchá.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Rám sauny

Saunový rám by mal byť vyrobený v piatich úrovniach. Aby ste to urobili, mali by ste najskôr nakresliť plán pripevnenia trámov obyčajnou kriedou na fóliu: prvá vodorovná čiara je nakreslená vo výške 3 centimetre od podlahy, druhá - 60 centimetrov, tretia - vo výške 1 meter od podlahy. Ďalej nakreslite piatu čiaru vo vzdialenosti 5 centimetrov od stropu a štvrtá by mala byť aplikovaná v strede medzi piatou a treťou čiarou. Potom podľa hotovej schémy budú nosníky rámu bezpečne upevnené pomocou drevených hmoždiniek, nylonových hmoždiniek, skrutiek a predtým vyvŕtaných otvorov.

Stropný rám sa najčastejšie montuje zo širokých dosiek umiestnených rovnobežne medzi sebou a so stenami sauny. Rám sauny musí zohľadňovať aj priestor pre dvere. Aby ste to dosiahli, mali by ste namontovať dva stojany na upevnenie rámu dverí a nad ním musíte nainštalovať horizontálny mostík na ďalšie upevnenie obkladového materiálu.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Montáž elektroinštalácie v saune

Vysoká úroveň vlhkosti a teploty negatívne ovplyvňuje prevádzku elektrického vedenia, preto by sa pre úplnú bezpečnosť mala inštalovať s prihliadnutím na všetky zvýšené elektrické bezpečnostné opatrenia. Malo by sa objasniť, že na elektrické vedenie by sa mal použiť tepelne odolný drôt s dvojitou izoláciou. Najprv musíte vypočítať približnú spotrebu energie. Napríklad, ak plánujete používať iba osvetlenie, potom bude v tomto prípade postačovať 1-2 kW. V prípade, že bude k rovnakej elektrickej vetve pripojený fén, práčka a pod., potom by mal byť výkon inštalovanej siete cca 5-6 kW.

Ak je umiestnenie elektrického ohrievača už vopred jasné, potom môžete byť kreatívni so svietidlami. Napríklad v malej saune budú stačiť dve svietidlá, ktoré je lepšie umiestniť pod hornú lavicu z oboch strán, aby sa dosiahlo jemné a rovnomerné osvetlenie.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Izolácia

Fáza dokončovania interiéru sauny začína položením izolačných dosiek medzi horizontálne a vertikálne bunky rámu.

Potom by sa mala zabezpečiť ochrana proti parám. Na tento účel je fólia pripevnená k rámu so zrkadlovou stranou vo vnútri sauny pomocou špeciálnej pásky alebo pripináčikov. Podporuje rýchle vykúrenie miestnosti a dlhodobé uchovanie tepla, čím sa vytvára takzvaný „termo efekt“.

Vodorovné latovanie a obloženie sauny

Pred zakrytím sauny je potrebné namontovať vodorovné opláštenie. Aj v tejto fáze je potrebné osadiť priečne rámy určené na ďalšie upevnenie lavičiek. Nad pecou bude inštalovaný ventil na vetranie sauny.

Na vonkajšie opláštenie sauny môžete použiť bežné klince či drevárske sponky. Tie sa nezohrievajú, a preto nepredstavujú nebezpečenstvo pre majiteľov parnej miestnosti.

Na dekoráciu interiéru sauny je najlepšie použiť profilové dosky, najvhodnejšie je lipové alebo jelšové obloženie. Tiež pre obklady sauny sú potrebné špecializované profily s dlhým hrebeňom, aby sa zabránilo rozpadnutiu dosiek v budúcnosti.

Samotný proces nie je obzvlášť náročná úloha. Na upevnenie čalúnenia môžete použiť dva spôsoby, a to: inštaláciu dosiek pomocou profilového uchytenia alebo pomocou zložitejšej metódy – klincami kl takzvanému „hrebeňu“. Hlavná vec je nikdy nenechávať hlavičky klincov vonku, pretože sa môžu zahriať a spáliť pokožku.

Stavba sauny vlastnými rukami nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá

Usporiadanie sauny

Samozrejme, najdôležitejším komponentom v saune je ohrievač.

Všetky prospešné vlastnosti sauny závisia od správneho výberu kameňov pre ňu. Najlepšie je vybrať okrúhle, hladké kamene, pretože sú schopné zabezpečiť lepšiu cirkuláciu vzduchu v miestnosti a v budúcnosti nebudú praskať. Je tiež veľmi dôležité zabezpečiť správne vetranie v miestnosti. Musí byť výfukové a prívodné otvory musia byť vybavené ventilmi. Prvý by mal byť inštalovaný oproti ohrievaču vo výške 30 centimetrov od stropu a druhý by mal byť inštalovaný priamo vedľa ohrievača vo výške 30 centimetrov.

Pre úplné vybavenie pohodlnej sauny sa nezaobídete bez nasledujúcich komponentov:

  • teplomer na sledovanie teploty v saune;
  • vlhkomer na meranie vlhkosti;

Dôležité

Starostlivo urobená izolácia je predpokladom hospodárneho a dostatočne intenzívneho vykurovania sauny, takže na nej nešetrite časom ani peniazmi. Dôležité je kvalitne izolovať najmä strop, pretože saunové intenzívne teplo stúpa nahor a horná časť je preto najcitlivejšia na možné úniky.

Sauny majú špeciálne normy a odporúčania pre elektroinštaláciu vo vlhkom a tepelne náročnom prostredí, kvôli ktorým je nevyhnutné zapojiť do práce elektrikára. Vodiče by mali v každom prípade zodpovedať príkonu saunových kachlí. Z miesta regulácie zvonku (mimo kabínu, spravidla na vonkajšej stene sauny) sa kachle, osvetlenie a prípadné snímače prepájajú vodičmi s tepelnou odolnosťou.

Zásadám bezpečnosti by mali zodpovedať dvere. Vždy sa otvárajú von, musia byť všemožne zaistené proti náhodnému zapadnutiu či zaseknutiu zámku. Pokiaľ sú presklené, používa sa na zasklenie normované tvrdené sklo.

Foto: modernplace.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

318