Podľa priestorových možností ste sa teda rozhodli, že si teda postavíte saunu a to buď v dome, alebo mimo neho. Výber stavebného materiálu ovplyvňuje teda aj umiestnenie sauny, ale v každom prípade ide najčastejšie o murovanú alebo drevenú stavbu.
Na výstavbu drevenej saimy sa doporučuje ako najspoľahlivejší domáci materiál masív z produkcie nachádzajúcej sa vo vašom okolí. Podmienkou je, že sa z dreva vplyvom tepla nesmú uvoľňovať do prostredia škodlivé látky. Na Slovensku sa môžete najčastejšie stretnúť s ponukou smrekového a lipového masívu a masívu z topoľa.
Hlavne lipa má vynikajúce vlastnosti pre použitie v interiéri sauny, pretože má nízku tepelnú vodivosť a je tepelne stála. Pokiaľ vám nevadí, že siahnete hlbšie do vrecka, poobzerajte sa na trhu aj po masívoch exotických drevín ako je napr. céder, americká borovica alebo severský smrek, ktorý rastie v krajinách Škandinávie. Jeho drevo, v porovnaní s drevom nášho smreku, je hustejšie a pevnejšie a pri správnom sušení z neho vôbec nevyteká miazga. Drevo severského smreku je trvácejšie a tvarovo stálejšie.
Na výstavbu podlahy sa doporučuje použiť ľahko udržiavateľné podlahové dlaždice alebo kamennú dlažbu. Do väčšiny sáun sa montujú celosklenné dvere vyrobené z bezpečnostného skla, široké 60 cm, ktoré sa z potnej miestnosti otvárajú smerom von.
V saune musí byť zabezpečená výmena vzduchu, ktorá by ho mala kompletne vymeniť minimálne 5 krát za hodinu. Potrebné prúdenie vzduchu zabezpečuje piecka, v konštrukcii sa na tento účel vytvorí ventilačná štrbina medzi vnútornou stenou obkladu a stenou stavby. Vytvára sa tak komínový efekt, ktorý nedovolí stenám po skončení saunovania, aby zostali vlhké. V samostatne stojacich vonkajších saunách sa uprednostňuje vetranie vetracími prieduchmi, čo znamená, že v spodnej časti miestnosti v blízkosti kachieľ, sa nachádza nasávací otvor, kadiaľ je privádzaný čerstvý vzduch do interiéru. Na náprotivnej strane je potom v hornej časti umiestnený ďalší otvor, kadiaľ je ohriaty vzduch odvádzaný smerom von.
Pary a vlhkosť zo sprchovacej časti by mali byť odvetrávané cez okno, ktoré by nemalo pozostávať zo žiadnych kovových súčastí. V saune, ktorá okno nemá, si musíme vytvoriť aj tzv. nútené vetranie a to prostredníctvom vybudovania ventilácie. Posledným, menej spoľahlivým typom vetrania, je vetranie prostredníctvom otvorených dverí. V samostatne stojacich exteriérových saunách sa uprednostňuje už spomínané vetranie vetracími prieduchmi.
Priestor určený na sprchovanie by mal byť upravený materiálom odolným voči vode. Stena a strop nad ním by mal byť omietnutý prípravkom proti plesniam. Podlaha musí byť vyspádovaná, aby nič nebránilo odtoku vody k vpustom.
Teplota a vlhkosť vzduchu sa dnes v moderných saunách dajú nastavovať, takže si môžete sami navoliť podmienky, ktoré vám vyhovujú. Elektronika vám dokonca umožní regulovať ich ovládanie priamo z interiéru sauny.
Vnútorné zariadenie sauny by malo byť odolné vysokým teplotám, celé zariadenie potnej miestnosti musí bezchybne odolávať teplote až 130 °C. Obloženie stien a stropu je v suchej saune drevené, neimpregnované a nelakované. Na výrobu vnútorného zariadenia a hlavne lavíc a ležadiel sa častou používa africký vŕba Abachi alebo slovenský topoľ.
Na rozdiel od stavby exteriérovej alebo interiérovej stavby, montáž kabínkových sáun nie je zložitá a pri troche zručnosti sa dá zvládnuť aj pomocou bežných nástrojov. Vyrábajú sa v typizovaných sadách a domov vám ich privezú rozmontované. Na vybratom mieste si potom saunu zmontujete a zapojíte do štandardnej zástrčky s elektrickým prúdom.
Osvetlenie sauny by malo byť štýlové a tlmené, aby sa v nej vytvorila atmosféra vhodná na relaxovanie a nemalo by prekročiť 40 luxov. Navyše, nad dverami by malo byť umiestnené núdzové osvetlenie.
Foto: www.gizphone.ru, www.volchansk-adm.ru, www.svitsaun.com.ua