Patríte aj vy k vyznavačom saunovania? Stala sa sauna neoddeliteľnou súčasťou vášho života a premýšľate nad tým, ako najmä v zime nemusieť vychádzať do nepohody a užívať si príjemné saunovanie priamo vo svojom príbytku?
Všetko je možné. Veď na to, aby ste si mohli vybudovať saunu vo svojej blízkosti, stačí okrem dostatku financií, nájsť už len vhodné miesto. A to pre vás nemusí byť až taký problém. Neveríte?
Ideálnym priestorom pre umiestnenie sauny sa totiž môže stať každé suché miesto a dobre odvetrávané miesto. Zriadiť si ju môžete tak v interiéri rodinného domu, vrátane pivnice či podkrovia, ako i v panelákovom byte. Pokiaľ nenájdete dostatok miesta v interiéri, skúste pouvažovať nad exteriérom. Sauny sa totiž dajú jednoducho umiestniť aj v záhradke, napríklad vo vkusnom záhradnom domčeku, v ktorom si dokonca môžete zariadiť priamo aj odpočiváreň či ochladzovňu. Druhá možnosť je postaviť si saunu ako samostatnú murovanú stavbu. Jednou z výhod exteriérových sáun je zážitok z tepla a vône pri kúrení v peci na tuhé palivo, alebo príjemná možnosť ochladzovať sa priamo vonku, na vzduchu alebo v záhradnom jazierku.
Možnosti sú takmer neobmedzené. Pokiaľ sa rozhodnete vybudovať saunu v rodinnom dome, môžete ju umiestniť skutočne kamkoľvek kam sa rozhodnete a samozrejme, kde vám to umožnia priestorové možnosti. Jedinou podmienkou je už spomínané sucho. Sauna vám nebude prekážať v kúpeľni, v zimnej záhrade alebo dokonca v spálni. Jediným obmedzením je podkrovie, kde budete musieť dbať na to, aby stena, na ktorú umiestnite saunovú pec, mala výšku minimálne 190 cm.
Pokiaľ sa už pre saunu rozhodnete a nájdete jej aj vhodné miesto, budete ešte musieť vyriešiť dilemu, aký typ sauny bude vašej rodine vyhovovať. Vyberať si môžete medzi fínskou, čiže suchou saunou, parnou – tureckou saunou, infrasaunou alebo dokonca kombináciami menovaných typov.
Suchá sauna - fínska
Najpreferovanejšou saunou na Slovensku je sauna suchá, za objaviteľov ktorej sú považovaní Fíni. Z fínštiny pochádza aj samotné slovo „sauna“, ktorým sa označovala forma stredovekého kúpeľa. Na kúrenie v nej sa dnes využívajú elektrické a plynové saunové pece, ktoré vytlačili pôvodné nahriate saunové kamene. Teplota vzduchu sa pohybuje okolo teploty 80-100°C, zatiaľ čo jeho vlhkosť dosahuje len hodnoty okolo 10%. Ako obkladový materiál sa používa drevo.
Špeciálnym druhom suchej sauny je vlhká sauna, ktorá funguje na podobnom princípe, s tým rozdielom, že do pece sa dajú uložiť kamene, ktoré sa môžu polievať vodou, čím sa vlhkosť v saune v nárazoch zvyšuje na 25-30%.
Parná sauna - turecká
Opakom fínskej sauny je sauna parná. Teplota vzduchu v nej je nižšia, väčšinou dosahuje teploty 45 - 52°C, zatiaľ čo vlhkosť vzduchu dosahuje takmer stopercentné hodnoty. Paru vyrába parný generátor a je často nasýtená rôznymi soľnými roztokmi alebo vôňami. Nezriedka sa využíva aj za účelom arómaterapie. Parná sauna je v porovnaní s fínskou saunou náročnejšia na výstavbu i na použité materiály a teda aj finančne náročnejšia. Parné sauny nie sú z dreva, na ich výstavbu sa najčastejšie používajú murovacie materiály a ich steny i podlaha sú obložené keramickými dlaždicami. Miestnosť musí byť tepelne a vlhkostne izolovaná.
Ak si do parnej sauny necháme nainštalovať pec s možnosťou nastavenia 2 typov režimu a to sauny vlhkej a parnej, získame možnosť saunovať sa oboma spôsobmi, suchým i parným. Účinky parnej sauny si však môžete užívať aj v špeciálnom parnom boxe, ktorý zaberie približne toľko miesta ako bežný sprchovací kút v kúpeľni. Parné boxy alebo tiež kabíny, sú vyrábané zo špeciálneho vysokokvalitného plastu a ich konštrukcia i dvere musia byť parotesné. Takáto kabína pozostáva zo stropných a stenových častí a dodaná vám bude v rozobratej forme. Na výber máte v prípadoch renomovaných výrobcov aj kabíny so vzorom alebo si môžete vybrať z niekoľkých farebných odtieňoch.
Foto: www.foodcomp.by, www.panterrasport.com.ua, www.hots.ru,