Množstvo ľudí, ktorí vlastnia chalupu či chatu vo vyššie položených miestach a horách, býva ochudobnených o teplé večery pri ohni a opekačke nielen kvôli polohe svojho víkendového príbytku, ale tiež kvôli silnému vetru a večernému chladu, ktorý týmto miestam panuje aj v lete. Existuje však vynikajúci spôsob, ktorý vám zaručí, že grilovačka prebehne za každého počasia, vrátane dažďa a sneženia. Postačí, ak ohnisko prenesiete do altánku. Ukážeme vám, ako na to.
Škandinávske typy altánkov nie sú v našich končinách neznáme, no kvôli rešpektu pred ohňom ich stavia vedľa chalupy len veľmi málo ľudí. Pritom takýto altánok pojme 10 – 12 hostí, je v ňom aj v zime príjemne teplučko, je schopný uspokojiť všetky chute a pritom nie je podstatné, z akého materiálu je vyrobený – vždy bude stredobodom pozornosti vašich priateľov a známych. Prezradíme vám triky, ktoré majú v procese stavby takéhoto altánku veľkú váhu.
Teplý drevený uzavretý altánok je ideálnym „intímnym“ miestom na stretnutie a posedenie s rodinou a priateľmi, ak je vo vašej chalupe málo miesta a ak je nepraktické variť všetky pokrmy vo vnútri chalupy a prácne ich vynášať vonku k hosťom. Škandinávci sa netaja, že v ich zemepisných šírkach je altánok s ohniskom najpopulárnejším symbolom priateľských stretnutí pri dobrom jedle a víne či iných nápojoch. Navonok vyzerajú takéto altánky ako vystrihnuté z rozprávky. Oproti klasickým však majú navyše komín.
Poďme sa pozrieť dovnútra takéhoto altánku. Dominuje mu veľký niekoľkouholníkový stôl (6-8), uprostred ktorého je ohnisko. V menších altánkoch je možné okraje stola sklopiť. Sedenie je po obvode päť, alebo šesťuholníkového altánku a nezriedka sa stáva, že lavice okolo stien sa dajú rozložiť na pohodlné ležadlá.
Strecha altánku je vyššia a to hlavne kvôli vstavanému komínu (aby mal dobrý ťah) a nad lavicami bývajú zvyčajne osadené poličky na odkladanie vecí, potrebných na opekanie či grilovanie. Priestor pod lavicami zasa slúži na odkladanie palivového dreva.
Bližší pohľad na plán nám prezradí základné rozmery altánku a tiež umiestnenie jeho častí:
Keďže výška vchodových dverí sa pohybuje klasicky okolo dvoch metrov, výsledná výška altánku v tomto prípade je 3,2 metra + komín. Altánok nemusí byť striktne päťuholníkový – na pôdoryse vidíme v tomto prípade osemuholníkovú verziu. Pamätajte však na to, že ak bude mať pôdorys mnohouholníkový tvar, nebudú môcť slúžiť vnútorné lavice ako ležadlá.
Ideálne miesto pre takýto altánok je veľmi ťažké určiť. Môžete ho mať rovnako úspešne v blízkosti terasy, ako v odľahlom kúte záhrady. Dôležité je, aby ste mali na jeho výstavbu dostatok plošného miesta a aby (vzhľadom k protipožiarnym predpisom) neboli v jeho bezprostrednej blízkosti stromy, ktorých konáre by boli nebezpečne blízko komína.
Ak bude altánok menších rozmerov, môžete bočné lavice nahradiť pohodlnými stoličkami na sedenie.
V prípade altánku s ohniskom je zrejmé, že jeho dominantou bude ako inak – ohnisko. V súčasnej dobe je na trhu dostatok možností, ako si takéto ohnisko aj priamo so stolom zakúpiť – bedlivo však dbajte pri kúpe na jeho rozmery. Nebýva ale zvláštnosťou, ak je ohnisko postavené svojpomocne napríklad zo žuly či šamotu. V každom prípade si však budete musieť zaobstarať komín s „lievikom“ (digestorom) na odsávanie dymu a samozrejme aj s dokonalou tepelnou izoláciou v miestach, kde bude prechádzať drevenou strechou.
Sériovo vyrábané ohniská bývajú zvyčajne aj s grilom.
Podmienkou funkčnosti altánku s ohniskom je dokonalé odsávanie dymu cez komín. Ohnisko by však nemalo odoberať z miestnosti kyslík, ktorý potrebuje na horenie. Len tie najluxusnejšie ohniská sú opatrené sekundárnym prívodom vzduchu pomocou rúry vyvedenej priamo spod plášťa ohniska cez stenu altánku von. Ak takéto ohnisko nemáme, bude potrebné priviesť k nemu vzduch pomocou vzduchovodu v podlahe. Táto časť sa robí prakticky na samom začiatku stavby – po vytýčení obvodu altánku (v tomto prípade pentagramu), kedy sa urobí vzduchovod z novodurových trubiek. „Kráter“ vzduchovodu bude v presnom strede altánku. Ak sa pýtate, prečo sú použité rúry s tak veľkým priemerom, berte do úvahy, že objem altánku a vzduchu v ňom nie je veľký a tak je k ohnisku potrebné sekundárne priviezť čo najviac kyslíka, aby sa ten v uzavretom priestore s niekoľkými osobami zakrátko nevymíňal. Od kvalitného prívodu vzduchu závisí aj dobré horenie paliva v ohnisku a tiež odsávanie priamo do komína a nie do priestoru. Výhodou tiež je, ak sa dá prívod kyslíka pod ohniskom regulovať. Stavba vzduchovodu vyzerá takto:
Princípy fungovania altánku s grilom sa skladajú s dvoch základných vecí – nasávania vzduchu a vyfúknutia dymu cez komín. S týmto vedomím môžete vytvoriť samotný altánok v akomkoľvek dizajne. Vďaka menším rozmerom bude po zakúrení v ohnisku v altánku vždy teplo. Ak chcete altánok v miernejšom prostredí, budete potrebovať po stranách väčšie okná na vetranie a naopak.
Dbajte na to, aby vaše riešenie bolo čo najpraktickejšie. Len vtedy sa stane altánok s ohniskom skutočnou ozdobou vašej záhrady.
Altánok s ohniskom však nemusí byť len škandinávsky – uzavretý. Ohnisko môžete pokojne nainštalovať do otvoreného typu. Takto budete mať istotu, že vás pri grilovaní neprekvapí dážď a budete sa v ňom cítiť naozaj komfortne:
Foto: www.idealsad.com
Autor: Ivan Nôta