ÚvodZáhrady a drobné stavbyPrístrešky, altánky, terasySprievodca výberom záhradného grilu alebo aby grilovanie bolo naozaj podľa vašich predstáv

Sprievodca výberom záhradného grilu alebo aby grilovanie bolo naozaj podľa vašich predstáv

Vyberáte záhradný gril a nie ste si istí, ako sa v rozsiahlej ponuke zorientovať? V tomto článku vám prezradíme, aké typy grilov existujú a na čo presne si dať pri výbere pozor. Vyberte si ten najlepší gril presne podľa svojich predstáv.

 

Sprievodca výberom záhradného grilu

 

Výber grilu: niekoľko otázok na začiatok

Výber záhradného grilu si pochopiteľne žiada svoj čas. Predsa len sa nejedná o najlacnejšie vybavenie, a preto sa oplatí nad jeho kúpou popremýšľať. V prvom rade by ste si mali urobiť jasno v tom, kam presne gril kupujete. To znamená napríklad to, či bude gril umiestnený na záhrade alebo napríklad na terase, balkóne, či v zimnej záhrade.

 

Ďalej vezmite do úvahy, pre koľkých ľudí budete grilovať. Inak bude, pochopiteľne, premýšľať bezdetný pár a inak početná rodina. Rozhodujúci je pritom nielen počet osôb v domácnosti, ale aj počet osôb, ktoré k vám zvyčajne chodia na návštevu.

 

S tým súvisí aj frekvencia používania grilu. Ak budete grilovať raz až dvakrát ročne, vystačíte si s obyčajnejším vybavením. Ak ale v letnom období grilujete takmer každý deň, oplatí sa vám investovať do drahšieho a kvalitnejšieho grilu.

 

V neposlednom rade je potrebné vziať do úvahy aj váš predpokladaný rozpočet. Stanovte si preto maximálnu hranicu, cez ktorú nechcete ísť a vyberajte gril v danej cenovej relácii.

 

Sprievodca výberom záhradného grilu

Grilovanie býva často takou malou spoločenskou udalosťou.

 

Aké typy grilov existujú?

Grilov existuje celý rad. Jednotlivé varianty sa pritom líšia podľa toho, na akom princípe fungujú.

 

Záhradné grily na drevo, uhlie a brikety je možné používať len vo vonkajších priestoroch. Pri svojej prevádzke totiž produkujú dym, výsledné pokrmy však získajú typickú dymovú chuť a arómu. Dá sa preto povedať, že tieto grily majú svoje nezameniteľné čaro.

 

Väčší komfort pri grilovaní a rýchlejšie zohriatie na požadovanú teplotu spravidla ponúkajú plynové grily. Musíte však počítať s obstaraním propán-butánovej fľaše, ktorá vychádza drahšie ako drevené uhlie alebo brikety. Tieto modely sa hodia aj na grilovanie na terase či balkóne.

 

Posledným variantom sú elektrické grily, ktoré sa pýšia kompaktnými rozmermi a možno ich bez obáv používať aj v uzavretých priestoroch. Počas grilovania sa neuvoľňuje žiadny dym a samotná príprava jedla nie je vôbec zložitá. Takýto gril preto môžete mať aj v kuchyni.

 

Keramický gril Big Green Egg

Gril Big Green Egg je príkladom perfektného záhradného grilu na drevené uhlie s udiarňou. Vzhľadom k svojej špeciálnej konštrukcii navyše ponúka multifunkčné využitie a oceníte ho nielen pri grilovaní, ale aj vyprážaní, pečení alebo napríklad údení mäsa.

 

Vonkajšie ohnisko Vulcanus

Ďalším skvelým multifunkčným grilom je vonkajšie ohnisko Vulcanus. Ide o dizajnový variant, ktorý ponúka široké uplatnenie. Ľahko si s ním pripravíte chutný steak, ale aj zaujímavý kotlíkový guláš. V jeho strede sa nachádza rošt, okolo ktorého je oceľová doska na grilovanie mäsa i zeleniny.

 

eshopsunsystem-vulcanus.jpg

Multifunkčný gril Vulcanus. Zdroj: Sunsystem.cz

 

Záhradný plynový gril Rösle

Ak patríte skôr medzi fanúšikov plynových grilov, možno vás zaujme gril značky Rösle. Ten sa pýši klasickými nerezovými horákmi a liatinovým roštom, ktorý je pevný a skvele absorbuje teplo, ktoré následne rovnomerne vracia do pripravovaných pokrmov. V štandardnej výbave tieto grily disponujú infračervenou zónou Primezone v bočnej časti.

 

Vonkajšie ohnisko Petromax

Finančne menej náročné je vonkajšie ohnisko Petromax, ktoré môžete používať jednoducho v kombinácii s dreveným uhlím. Prednosťou tohto kompaktného grilu je možnosť varenia v ideálnej pracovnej výške.

 

Rozhodujúce faktory pri výbere záhradného grilu

Pri výbere vonkajšieho grilu je potrebné vziať do úvahy určité faktory. V prvom rade sa jedná o jeho celkovú ovládateľnosť. To znamená, ako ľahko sa obsluhuje a či je k jeho prevádzke potrebné disponovať ďalším špeciálnym vybavením.

 

Ďalej by ste mali vziať do úvahy materiál, z ktorého je gril vyrobený. Mal by byť odolný a pevný a bez problémov ustáť veľmi vysoké teploty. Najčastejšie sa pritom stretnete s oceľou. Prípadné odkladacie plochy bývajú z dreva, ktoré na prvý pohľad dobre vyzerá a pôsobí prírodným dojmom.

 

Pozornosť venujte aj dostupnosti príslušenstva ku grilu, respektíve tomu, aké konkrétne vybavenie je súčasťou balenia. Na mysli máme nielen najrôznejšie obracačky, ale aj nerezové mriežky alebo kamene pre grilovanie špecifických pochúťok.

 

Svoju rolu pochopiteľne zohráva aj bezpečnosť, teda kvalita a odolnosť použitého materiálu. Nôžky či podstavec by mali byť dostatočne stabilné. Praktické sú aj tepelne izolované rukoväte, ktoré vám uľahčia manipuláciu s grilom.

 

Pri výbere odporúčame prečítať si recenzie, ktoré sa k danému grilu vzťahujú. Práve vďaka nim lepšie zistíte, čo presne užívatelia pri grile chvália, prípadne s čím sú nespokojní.

 

Stavte na praktické doplnky a príslušenstvo ku grilom

Ku každému grilu sa, pochopiteľne, predávajú najrôznejšie praktické doplnky, ktoré vám prípravu pokrmov maximálne uľahčia. Zaobstarať si môžete napríklad kuchynské náčinie v podobe obracačiek a ďalších nástrojov, vďaka ktorým budete gril obsluhovať ako profesionáli.

 

Najrôznejšie pokrmy si tiež zaslúžia špeciálne vybavenie, ktoré vám uľahčí ich prípravu. V takom prípade prídu vhod liatinové rošty na gril alebo špeciálne kamene (napríklad na prípravu pizze).

 

Ako záhradný gril vyčistiť a udržiavať

Ak už raz do záhradného grilu investujete, oplatí sa myslieť na jeho pravidelnú údržbu. Práve vďaka tomu totiž podporíte dlhú životnosť grilu, a zároveň budú všetky pripravované pokrmy chutnejšie.

 

Keď si zaobstaráte záhradný gril na drevené uhlie, budete musieť použité uhlie vždy zlikvidovať a vnútornú časť grilu zbaviť všetkých nečistôt a prípadných zvyškov pripáleného jedla. S čistením budete bojovať aj v prípade plynového záhradného grilu. Na oceľovú alebo liatinovú mriežku môžete použiť oceľovú kefu. S čistením elektrického záhradného grilu vám pomôže škrabka.

 

eshopsunsystem-cistenie-grilu.jpg

Nezabúdajte na pravidelné čistenie grilu.

 

A čo bezpečnosť?

Každý gril musí spĺňať základné bezpečnostné pravidlá. Niektoré modely však o bezpečnosť dbajú ešte viac a ponúkajú napríklad tepelne izolované rukoväte, o ktoré sa len tak nepopálite. Aj napriek všekým bezpečnostným prvkom musíte byť pri grile prítomní a len tak sa od neho nevzďaľovať, aby ste mali prípravu jedla pod kontrolou.

 

Užite si posedenie s rodinou a priateľmi na maximum a stavte na kvalitný gril, s ktorým bude každodenná príprava pokrmov rýchla a jednoduchá. Pustite sa do nových a doteraz nepoznaných receptov a vychutnajte si lahodné jedlá v dobrej spoločnosti.

Viac informácií: SUN SYSTEM, vonkajšia a vnútorná tieniaca technika, hliníkové ploty a brány Bratislava

817