Táto novinka vám dokáže, že srdce vášho domova sa môže nachádzať hoci aj priamo pod vašimi nohami.
Na začiatku príbehu špirálovej pivnice bol dizajnérsky nápad na vínnu galériu zapustenú v zemi, ktorá by bola okrúhla a do ktorej by sa vchádzalo po točivom schodisku. Dnes slúži špirálová pivnica na uskladnenie mnohých iných potravín, nielen vína.
Pri novostavbách, ale aj rekonštrukciách domov býva umiestnenie pivnice, prípadne jej dodatočné vybudovanie celkom pálčivým problémom, ktorý je (hlavne v druhom prípade) zároveň aj záťažou pre peňaženku investora. Špirálová pivnica je iná. Je vyrobená z prírodného betónu, umiestnená v nevyužitej časti zeme pod vašim domom a navyše podľa vašej vlastnej voľby, pričom vôbec nemusíte mať pod domom suterénne priestory.
Špirálová pivnica môže byť nainštalovaná kdekoľvek na prízemí v akejkoľvek miestnosti či už ako samostatný projekt počas rekonštrukcie staršieho domu, alebo ako súčasť stavebného projektu počas výstavby domu nového, pri ktorom sa so suterénnymi priestormi neráta.
Pod pojmom pivnica si takmer každý z nás predstaví temné, priam strašidelné miesto v dome, ktoré býva ukryté pred zrakmi návštevníkov. Špirálová pivnica je naozajstnou vychytávkou, ktorou sa naopak takmer každý jej vlastník chce pochváliť. Preto sa najčastejšie buduje priamo pod obývacím priestorom, v halách, jedálňach a pod. so sklenenými posuvnými či výklopnými dverami a s patričným magickým vnútorným osvetlením, ktoré dodá akejkoľvek špirálovej pivnici zvláštny lesk luxusu transformovaného v obytnej časti domu. Ide o takzvaný „wow faktor“ a je to pravda: návštevníci vášho domu budú ohúrení takou „nepodstatnou“ miestnosťou, akou je pivnica..
A čo je dobré, existuje tiež možnosť vybudovať takúto pivnicu mimo dom – v exteriéri na vedľajšom pozemku. V tomto prípade sú samozrejme vchodové dvere izolované proti mrazu aj vodotesné.
Špirálová pivnica je zvyčajne 2 metre hlboká s ergonomickým vnútorným priestorom, vytvoreným zo špeciálnych betónových tvárnic, do ktorého vedú zvyčajne točité schody. V prípade, ak sa rozhodnete pre polkruhovú pivnicu, budete si musieť vystačiť s obyčajným rebríkom – táto možnosť je však výhodná pre izby s malým podlahovým priestorom, pretože sa dá pivnica posunúť až k múru.
Špirálová pivnica je zároveň veľmi efektívnym úložným priestorom, ktorý šetrí miesto v dome.
Veľkou výhodou je, že na vybudovanie špirálovej pivnice nepotrebujete stavebné povolenie. Nie preto, že je považovaná za neobývateľný priestor, ale hlavne preto, že
Stavebný zákon Slovenskej republiky hovorí: „Ak zastavaná plocha podzemnej stavby nepresiahne 25m2 a hĺbka 3m, postačí ohláška stavebnému úradu a stavebné povolenie nie je potrebné.“
Pivnica nezlyhá, ak na pár hodín „vypadne prúd“ a poskytne dostatočný priestor na uskladnenie zaváranín, „špajzových“ typov potravín, ale tiež obľúbeného koňaku, vín a samozrejme piva, ktoré bude mať v špirálovej pivnici ideálnu teplotu ako „zo štvrtého schodíka“.
Foto: spiralcellars.co.uk
Autor: Ivan Nôta