Spálňa je miesto, kde relaxujeme a regenerujeme svoje telo aj myseľ. V spálni trávime až tretinu svojho života, preto by sme mali dbať na to, aby sme sa v nej cítili čo najpríjemnejšie. Mala by byť útulná, priestranná a mali by sme sa do nej každý večer tešiť. Poradíme vám, kde spálňu situovať, čomu sa vyhnúť pri jej zariaďovaní a čo v nej naopak nesmie chýbať.
Obrázok: Kvalitná posteľ je základom každej spálne. Zdroj: Ferreti.eu
Umiestnenie spálne v dome
Nie každý si uvedomuje, čo všetko ovplyvňuje kvalitu spánku. Stačí, aby bol v spálni väčší hluk či nedostatok tmy a okrem toho, že sa zle vyspíte, to môže postupne spôsobovať aj zdravotné komplikácie.
Vyhýbajte sa miestnostiam, ktoré majú okná situované do rušnej ulice. Spálňa sa má nachádzať v najtichšej časti domu, aby váš spánok nerušil hluk.
Pokiaľ ste ranné vtáča, orientujte spálňu na východ. Slnečné lúče vás budú každé ráno prirodzene prebúdzať, čo je určite príjemnejšie než zvuk budíka. Ak často vstávate v neskorších hodinách, orientujte spálňu na západ alebo na juh. Vyvarujte sa hlavne severnej strany, ktorá je chladná a cez okná sa do spálne dostane najmenej svetla.
Dostatok priestoru, čistota a sviežosť
V spálni musíte mať dostatok priestoru, aby ste v tme zbytočne nezakopávali o posteľ. Vyhýbajte sa zbytočným „lapačom prachu“ na poličkách, neodkladajte pod posteľ žiadne veci a nezariaďujte spálňu nábytkom, ktorý nepotrebujete. Vyhnete sa tak usadzovaniu prachu na miestach, z ktorých sa ťažko odstraňuje.
Spálňa by mala byť dokonale čistá, pretože v nej tretinu dňa dýchate vzduch a všetko čo v ňom je. S tým súvisí aj pravidelné vetranie. V zime je vzduch vlhký, a preto je dobré, aby sa počas dňa do spálne dostalo slnko, ktoré vlhkosť zníži. Nadmerná vlhkosť podporuje vznik plesní, čo určite nie je zdraviu prospešné.
Pravidelne meňte posteľnú bielizeň, používajte matrace, ktoré sú antibakteriálne a ich poťah sa ľahko perie a matrac prevracajte, aby „dýchal“ z oboch strán.
Obrázok: Priestranná a čistá spálňa vám zaručí zdravý a dokonalý oddych. Zdroj: Ferreti.eu
Dostatok svetla cez deň a dostatok tmy v noci
V spálni majte počas dňa dostatok svetla. Nebojte sa veľkých francúzskych okien, cez ktoré sa môžete pri dennom odpočinku kochať vašou krásnou záhradou, a zároveň dostanete do spálne dostatok čerstvého vzduchu a svetla.
Pred francúzskymi oknami si môžete urobiť príjemné intímne posedenie, kde si v župane vychutnáte rannú kávu. Toto posedenie by malo slúžiť len vám a malo by byť separované od hlavnej terasy, kde pozývate hostí. Určite nechcete, aby vás v župane videli susedia či okoloidúci.
Spálňa poskytuje výborné útočisko pre tých, ktorí v dome hľadajú ticho a súkromie, preto sa počas dňa mení na malú kanceláriu či na relaxačnú miestnosť, kde môžete nerušene pracovať alebo čítať knihu. Aj z týchto dôvodov je v spálni denné svetlo dôležité.
Pre kvalitný spánok je nevyhnutná dostatočná tma a samozrejme, ticho. Ak ste sa rozhodli pre veľké okná, je potrebné ich na noc poriadne zatieniť. Mohutné závesy možno vyzerajú dobre, je však potrebné pravidelne ich prať a počas leta môžu nepríjemne zvýšiť teplotu v miestnosti. Ideálne tienenie do spálne je také, ktoré vám zaručí dostatok tmy, nezaberie veľa miesta a ľahko sa udržiava.
Obrázok: Vonkajšia tieniaca technika na francúzske okná. Zdroj: Sunsystem.sk
Vnútorné a vonkajšie tienenie okien v spálni
Tienenie by nás malo dostatočne chrániť nielen pred nočným svetelným smogom, ale mali by sme ním byť schopní tienením vytvoriť dostatočnú tmu aj počas dňa.
Vonkajšie tienenie má viacero výhod. Okrem tieniacej funkcie má aj bezpečnostnú funkciu. Chráni vaše francúzske okná v dobe vašej neprítomnosti pred zlodejmi a chráni aj samotné okná pred znečistením, napríklad počas silných búrok.
Vonkajšie tienenie voľte z takých materiálov, o ktoré sa nebudete musieť pravidelne starať. Ideálny je hliník, ktorý má dlhú životnosť a je bezúdržbový. Stačí ho len raz za čas umyť. Vonkajšia tieniaca technika sa využíva nielen na okná na dome, ale aj na terasy či pergoly.
Najpoužívanejším typom tienenia sú vertikálne alebo horizontálne žalúzie, ale čoraz častejšie sa znovu objavujú vonkajšie rolety. Tie sa dnes vyrábajú zo špeciálnych materiálov, ktoré nepriazeň počasia len tak ľahko nezničí.
Tí, ktorí sú voči vonkajšiemu tieneniu skeptickí, alebo majú na dome atypické okná, uprednostňujú vnútorné tienenie. Pri vnútorných roletách si môžete zvoliť, či chcete úplné zatemnenie, alebo len čiastočné. Pri žalúziách toto riešiť nemusíte, pretože s nimi sa prienik svetla koriguje jednoducho.
Posteľ a nábytok v spálni
Máte už vybranú miestnosť, umiestnenie spálne, zabezpečené správne tienenie pre váš dokonalý odpočinok, ale neviete si rady, akú posteľ a aký nábytok zvoliť?
Najskôr sa zamerajte na samotný výber postele. Nepodceňujte kúpu tohto najdôležitejšieho kusu nábytku. Posteľ musí byť pohodlná, zdraviu prospešná a musí sa ľahko udržiavať v čistote. Ideálnym riešením sú kontinentálne postele s kvalitným matracom, na ktorých sa budete cítiť ako na obláčiku.
V spálni sa snažte držať jednotného dizajnu. Je len na vás, či uprednostňujete provence, moderný minimalistický alebo industriálny štýl. Podstatné je, aby všetko v spálni spolu ladilo a aby ste používali jemné prírodné farby. Určite sa vyvarujte použitiu agresívnych farieb, ktoré pôsobia rušivo.