Väčšina z nás sa v tmavom a pochmúrnom interiéri necíti práve najlepšie. Na to, aby sme takýto interiér vylepšili, nie je nutné hneď meniť jeho dispozičné riešenie a v mnohých prípadoch nepomôžu ani väčšie okná.
Tu by mohli svoju funkciu predviesť už dávno známe sklenené tvárnice, ktorých povesť bola síce v období socialistickej výstavby podstatne naštrbená, ktoré sú ale dnes znovu oživované a stávajú sa dokonca súčasťou tých najluxusnejších interiérov. Elegantný a možno povedať, že dokonalý sklobetón sa tak pomaly stáva žiadaným architektonickým prvkom.
Sklenené tvárnice
Sklenené tvárnice umožňujú rovnorodý rozptýlený prechod jemného denného svetla a vytvárajú tak veľmi príjemný, teplý dojem z prostredia. Číre tvárnice dokážu prepustiť až do 80% kolmo dopadajúceho svetla. To je údaj, ktorý takmer zodpovedá priepustnosti bežného dvojskla. Pri farebných tvárniciach sa priepustnosť pohybuje podľa konkrétnej farby a jej sýtosti od 50 do 70%.
Sklenené tvárnice sa dajú použiť všade tam, kam potrebujeme dostať viac svetla. Veľké uplatnenie a tým aj rast popularity si vyslúžili ako zdatní pomocníci pri prestavbách panelákových bytových jadier. S cieľom presvetliť nové kúpeľne, vkladali mnohí stavebníci, medzi sádrokartónnové konštrukcie aspoň niekoľko radov sklenených tvárnic. Väčšinou vo výške voľného priestoru medzi skrinkami dolného a horného radu kuchynských liniek alebo priestoru nad ich horným radom. Tak i kuchyne získavali nový moderný dizajn a nadobudli na svojej atraktivite.
Sklenené tvárnice teda možno použiť všade tam, kde potrebujeme presvetliť miestnosť s nedostatkom prirodzeného svetla, ktorá sa nachádza vedľa dobre osvetlenej miestnosti. Perfektný dekoratívny účel plnia ako oddeľovacie priečky pri oddeľovaní jednotlivých častí miestností, napr. pri oddelení jedálenského kúta od kuchyne, WC od ostatnej kúpelne a pod. Interiér tak nadobudne dojem, že nie je delený priečkou, ale len svetlom. Dajú sa z nich vytvárať rovné i zakrivené steny, takže spektrum ich využitia je skutočne široké.
Sklenené tvárnice sa dajú použiť aj ako podlahovina, časť stropných konštrukcií alebo sa dajú zakomponovať aj do murovaných stien a to aj vonkajších.
Ak ich použijeme na obmurovanie vane či umývadla, predstavia sa ako dokonalé interiérové prvky.
Ak chceme sklenené tvárnice využiť ako stavebný prvok a vložíme ich do stien medzi interiérom a exteriérom, je nutné ich osádzať do hotových oceľových U - profilov, aby sa zabránilo poškodeniu materiálu pri jeho objemových zmenách závislých od extrémnych teplotných zmien. V interiéri stačí aby sa vytváralo dilatácia prostredníctvom využitia schopnosti pružnosti polyuretánových pien. Medzery medzi sklenenými tvárnicami môžu byť široké od 2 do 16 mm a vypĺňajú sa cementovou alebo betónovou zmesou. Len v špeciálnych prípadoch pri ukladaní do stropov a podláh sa používajú tvárnice s hrubším sklom a medzery medzi nimi môžu dosahovať až hrúbku až 3 cm. Klasické 2 mm štrbiny sú v stene takmer prehliadnuteľné a steny tak získavajú dojem jednoliateho celku.
Sklenené tvárnice nielenže dobre prepúšťajú svetlo, ale ich výhodou sú aj ďalšie fyzikálne vlastnosti a to tepelno - a zvukovo izolačné vlastnosti, ktoré možno porovnávať aj s vlastnosťami klasických murovacích materiálov. Tvárnice sú navyše ľahké a ohňovzdorné.
Moderné technológie umožňujú ich výrobu v rôznych zaujímavých farebných a dezénových prevedeniach. Niektoré tvárnice sú na vnútorných hranách potiahnuté tenkou vrstvou kovu, čím stena z nich zhotovená získa zvláštny lesk. Podobne zaujímavo pôsobí aj stena, v ktorej sú hrany tvárnic potiahnuté vrstvou mramoru.
Foto: pinterest