Presklené fasády sú uzatváracie konštrukcie z oceľových, hliníkových alebo drevených profilov, v ktorých sú inštalované rôzne typy architektonických a konštrukčných sklenených okien. Tieto presvetľovacie konštrukcie sú zároveň prvkami nosných alebo samonosných konštrukcií a používajú sa na zasklenie zvislých a šikmých plôch veľkých fasád.
Fasádne zasklenie umožňuje vyplniť veľké otvory v budovách sklom alebo priamo obložiť fasády. Najčastejšie sa na to používajú okná s dvojitým zasklením, ktoré sú pripevnené k rámom alebo iným nosným konštrukciám.
Fasádne zasklenie umožňuje vyplniť veľké otvory v budovách sklom alebo priamo obložiť fasády. Najčastejšie sa na to používajú okná s dvojitým zasklením, ktoré sú pripevnené k rámom alebo iným nosným konštrukciám. Odtiaľ sa rozlišujú dva typy zasklenia: rámové a bezrámové. Systémy so stĺpikmi, konštrukčné, pološtrukturálne a modulárne systémy patria k prvému typu, systémy s !pavúkmi“ (Spider system) a káblami k druhému typu.
Priečny stĺpikový systém
Priečny stĺpikový systém sa používa na rodinné domy aj výškové budovy Je to najbežnejší systém zasklenia fasády - vyznačuje sa praktickosťou a spoľahlivosťou. Veľká rozmanitosť profilov a možností ich upevnenia umožňuje inštaláciu takýchto systémov všade, od chát až po vysoké administratívne budovy. Fasády budov majú atraktívny vzhľad s vysokou priehľadnosťou a tepelnou izoláciou. Podrobné technické charakteristiky systémov zasklenia stĺpikmi a priečkami z hľadiska úspory tepla, zvukovej izolácie atď. vám podrobne vysvetlia spoločnosti, zaoberajúce sa veľkoplošným zasklievaním.
Systém stĺpikových priehradových nosníkov
Systém stĺpikových priehradových nosníkov je založený na zvislých stĺpikoch a vodorovných nosníkoch. Tvoria rámy, ktoré sú vyplnené zasklením. Systémy sú namontované na vnútornej strane budovy, čím vytvárajú beztiažový a vzdušný efekt. Možnosť spájať hliníkové profily rôznymi spôsobmi umožňuje vytvárať konštrukcie jedinečných tvarov a foriem.
Modulárny systém
Modulárny systém možno inštalovať bez lešenia Tento systém sa považuje za variant systému stĺpik - priečka so špeciálnym prístupom k návrhu a inštalácii profilov. To z neho robí samostatný typ. Modulárny systém pozostáva stále z tých istých stĺpikov a nosníkov, líšia sa len pracovnými fázami. To ušetrí veľa času pri inštalácii blokov alebo modulov premietaných z viacerých vitráží naraz. Prefabrikované jednotky sa ľahko upevňujú vo vnútri budovy bez lešenia. Spoje skla sa potom úplne utesnia a zhutnia. Vďaka tomu ušetríte dvakrát viac času pri montáži a inštalácii. Tento typ zasklenia fasády je ideálny pre výškové budovy, kde nie je možné použiť lešenie. Modulárny systém je však možné použiť aj v menších budovách. Hlavnými výhodami tohto typu sú okrem úspory času spoľahlivosť, praktickosť a efektívnosť.
Štrukturálny systém
Komplexné upevnenie systému je navrhnuté tak, že spoje nie sú z vonkajšej strany budovy takmer viditeľné Tento typ vyniká aj ako stĺpikovo-priečkový typ zasklenia. Vyznačuje sa však svojou vizuálnou celistvosťou na vonkajšej strane fasády. Je to preto, že izolačné sklá sú na vnútornú stranu vitráže pripevnené pomocou dômyselnej upevňovacej technológie. Vôbec nevyčnievajú z fasády, čo spolu s tesniacou hmotou na spojoch vytvára efekt bezšvového zasklenia. Konštrukčný systém sa nesmie používať nad 30. poschodím. Preto sa dnes vo výškových kancelárskych, administratívnych a obchodných budovách používa priebežné zasklenie.
Pološtrukturálny systém
Spider systém
Ide o bezrámový systém, v ktorom je zasklenie upevnené pomocou úchytov v tvare pavúka, preto sa mu hovorí "spider". Pripevňujú sa priamo na stenu budovy alebo na nosnú konštrukciu. Medzery medzi sklami sú vyplnené špeciálnou silikónovou zmesou. Na výrobu nosnej konštrukcie sa používa uhlíková oceľ. Rámy preto môžu byť buď rovné, alebo v tvare oblúka či kupoly. Systém pavúk je „studený“ typ zasklenia. Je však mimoriadne ľahký a má atraktívny vzhľad, ktorý vytvára efekt celistvosti. A vďaka úplnej absencii rámov sa do budovy dostáva veľa svetla.
Lanový (káblový) systém
Lanový systém sa považuje za najnáročnejší na návrh a inštaláciu Tento systém je variantom pavúčieho systému. Má podobný držiak, ktorého hlavným rozdielom je rám, ktorý je napínacou štruktúrou. Tu namiesto ocele trčia napínacie laná. Je dosť ťažké navrhnúť lanový systém. Koniec koncov, rám musí uniesť okná s dvojitým zasklením a rôzne dodatočné zaťaženie. To vysvetľuje jeho zriedkavé použitie pri zasklení budov.
Výhody sklenených fasád
Samozrejme, na prvý pohľad sa sklenené fasády zdajú krehké a nespoľahlivé. To je však mylná predstava. A výhody takýchto fasád sú nesporné:
Atraktívny vzhľad: Hliníkové rámy umožňujú konštrukcii dosiahnuť špeciálnu transparentnosť a ľahkosť. Vďaka tomu je interiér vždy svetlý a priestranný a exteriér budovy pôsobí štýlovo a moderne.
Spoľahlivosť a praktickosť: Konštrukcie sú odolné voči vonkajším vplyvom: nie sú pokryté hubami alebo plesňami, nekorodujú. Nevyžadujú ďalšiu starostlivosť, vyznačujú sa vysokou priepustnosťou svetla. V prípade poškodenia jednej sekcie je možné ju rýchlo a jednoducho vymeniť bez demontáže celej konštrukcie.
Bezpečnosť: To platí ako pre sklo, tak aj pre samotnú konštrukciu ako celok. Aj keď sa sklo napriek sile rozbije, jeho úlomky nebudú mať ostré hrany, čím sa zabráni zraneniu. Okrem toho je presklená fasáda ďalšou bariérou pre neoprávnený prístup do priestorov.
Foto: fasag.guru
Text: Ivan Nôta