V krajinách, kde je sauna oveľa populárnejšia ako na Slovensku, sa zvyčajne saunuje v špeciálne postavenom drevenom dome. Toto riešenie má niekoľko dôležitých výhod. Po prvé, je ľahké postaviť takúto jednoduchú konštrukciu. Po druhé, dym z piecky alebo para neobťažujú ostatných obyvateľov domu a neohrozujú ani konštrukciu domu. Po tretie, priamo zo sauny sa môžete ísť ochladiť von. Najmä v zime, keď mrzne a všade naokolo je sneh, je to ďalšia atrakcia.
Hoci sa v súčasnosti technologicky veľmi líši od sauny postavenej vo Fínsku alebo v Rusku, myšlienku umiestnenia sauny mimo domu možno stále odporučiť.
Jedna takáto sauna bola postavená v Poľsku a my si dnes o nej napíšeme viac.
Intímne miesto
Na pozemku s borovicami a lesom za plotom stojí malý domček so strechou pokrytou trvalkami, ktorý dokonale zapadá do terénu. Keby bola nablízku rieka alebo jazero, mysleli by ste si, že ste vo Fínsku. Zámerom majiteľov bolo vytvoriť osobitnú atmosféru pre fínsku saunu, ktorá je nainštalovaná vo vnútri chaty. Vďaka tomu, že sa chata nachádza hlboko v strede pozemku, nie je trápne vyjsť von, aj keď len v uteráku. Aby ste sa cítili ešte pokojnejšie, sauna bola umiestnená do špeciálne vyrobenej jamy. Jama je hlboká 1,2 m a má plochu približne 35 m2 . Okrem toho domček pred pohľadom susedov chráni pás kríkov (drieň, jarabina, borievka) (pozemok sa predsa nachádza v zastavanej oblasti). Boli vysadené na násype postavenom z dvoch strán domu. Dno priehlbiny bolo vysypané štrkom, žulovými kockami a veľkými poľnými kameňmi a jej steny boli zabezpečené proti pádu palisádou z hrubých kmeňov. Pred domčekom bola umiestnená lavička.
Chata a jej vybavenie
Chata má rozlohu 24 m2 (4 × 6 m) a je v nej na mieru vyrobená fínska sauna s elektrickým ohrevom, sprchovací kút, relaxačná miestnosť vykurovaná liatinovým kozubom a technická miestnosť.
Do chaty je privedená elektrina a voda, ale kanalizácia je vynechaná. Keďže tu nie je toaleta, voda zo sprchy sa môže vypúšťať do absorpčnej studne bez toho, aby poškodzovala životné prostredie. Odpadová voda odteká do jamy s objemom 1 m3, ktorá je vystlaná geotextíliou a vyplnená malými kameňmi. Odtiaľ sa voda postupne vsakuje do piesočnatej pôdy.
Vonkajšie steny domu priliehajúce k jame a deliace steny sú z pórobetónových tvárnic a na strane odsadenia z hrubých smrekových klátov. Podlahy a vnútorné steny, ktoré sú vystavené vlhkosti alebo ľahkému znečisteniu, sú obložené kamennými doskami. Podlaha v relaxačnej miestnosti, kde sa nachádza pohovka a kreslá, je z paluboviek.
Strecha je pokrytá špeciálnou rohožou pozostávajúcou zo substrátu porasteného koreňmi nízkych a nenáročných trvaliek. Údržba sa obmedzuje na pravidelné vytrhávanie buriny. Dostatok vody pre rastliny zabezpečuje zavlažovač napojený na automatický zavlažovací systém na zemnom násype.
Materiály na stavbu
Základy a základová doska boli vyliate z betónu. Izolácia proti vlhkosti bola vykonaná pomocou lepidla, dechtového papiera a plastovej fólie. Na tepelnú izoláciu sa použil polystyrén. Steny domu boli postavené z pórobetónových tvárnic a smrekovej guľatiny (20 × 25 cm). Tehlové steny priliehajúce k zemi boli chránené proti vlhkosti lepidlom a hlinenou fóliou. Na strane odsadenia boli steny ukončené omietkou a štiepanými pieskovcovými doskami. Boli nainštalované drevené okná, dvere a okenice.
Podlaha chaty je dokončená pieskovcovými panelmi a podlahovými doskami. Je nainštalovaná elektrická inštalácia a inštalácia studenej vody. Vedľa chaty bola vybudovaná absorpčná studňa - jama bola vystlaná geotextíliou a vyplnená štrkom.
Do základových výkopov sa nalial betón a po jeho stuhnutí a vyschnutí sa vytvorila základová doska. Medzi postupnými výlevkami bola použitá izolácia proti vlhkosti (bitúmen, dechtový papier, izolačná fólia) a tepelná izolácia (10 cm polystyrénu).
Stavba
V základovej doske boli nainštalované potrubia na studenú vodu a odpadovú vodu. V blízkosti domu bola vybudovaná absorpčná studňa.
Komín, vonkajšie a deliace steny. Medzi oddychovou miestnosťou a sprchovacím kútom bol postavený masívny tehlový komín. Pod líniou strechy bola omietnutá vápennocementovou maltou, vyššie bola obložená štiepaným kameňom.
Dve steny na strane zemného násypu a fragment nárožia boli postavené z expandovaných betónových blokov. Ďalšie dve (predná stena a stena s oknom) sú vyrobené zo smrekových polguľatín. Medzi polená je dobré umiestniť izoláciu zo skrútených triesok (ako v horalských chatách). Medzery možno vyplniť aj polyuretánovou penou a následne natrieť. Majitelia chaty ľutujú, že to dodávatelia neurobili.
Steny - zadná stena a jedna bočná stena - boli chránené proti vlhkosti z priľahlej pôdy lepidlom a lepiacou fóliou. Zvyšné steny boli z vonkajšej strany ukončené kamennými doskami. Priečky boli postavené z kvádrov a potom omietnuté alebo obložené pieskovcom.
Strecha. Konštrukcia sedlovej strechy s miernym sklonom (10 %) je z drevených hranolov. Na ne sa natiahla paropriepustná fólia a potom sa upevnili vodotesné dosky OSB. Boli pokryté fóliou (hrúbka 0,5 mm), potom dvojitou vrstvou podkladovej fólie a nakoniec fóliou z vedra. Na vrchu bola rozprestretá špeciálna rohož (hrúbka 5 cm), do ktorej boli zasadené rastliny. Použila sa hotová podložka pozostávajúca z niekoľkých vrstiev pletiva vyplnených zmesou štrku a rašelinového substrátu.
Pod strechu sa z vnútornej strany chaty položila 20 cm vrstva minerálnej vlny a podhľad bol z dosiek.
Na streche bolo starostlivo vyhotovené oplechovanie komína. Odkvapy boli dokončené drevom, pribité boli vetrové dosky a nainštalované žľaby spolu so zvodmi odvádzajúcimi vodu zo strechy do absorpčnej studne.
Foto: Leszek Jampolski
Zdroj: www.ladnydom.pl, Liliana Jampolska
Text: Ivan Nôta