Miesto, ktorému kedysi dominoval krb sa dnes vracia v mnohých projektoch rodinných domov. Ide o priestor, ktorí by mnohí nazvali obývačkou – ale nie je to obývačka. Salónik má svoje špecifiká. Patrí ku „komunikačno – oddychovým“ miestnostiam v dome. Ide o jedinečný priestor vytvorený pre relax a pohodu.
V dávnej minulosti slúžili salóniky na mnohé účely. Existovali čitateľské salóniky, kartárske salóniky, poľovnícke salóniky či fajčiarske salóniky. Nachádzali sa v meštianskych domoch či v kaštieľoch. Svoj odkaz si preniesli aj do modernej doby. Tým je vytvoriť intimitu pre určitý malý okruh ľudí, ktorí si chcú v pokoji posedieť, zabaviť sa a porozprávať sa.
Zjednodušene povedané – salóniky sú miestom spoločenského kontaktu, vizitkou, ktorá vytvára dokonalý obraz o nás, o našom vkuse, uvažovaní, spôsobe života, o našom zmysle pre poriadok a praktickosť… Jednoducho povie všetko. Viac ako tisíc slov.
Ako zariadiť salónik tak, aby bol pohodlný pre všetkých členov rodiny a hostí?
Z dôvodu integrity atmosféry bytu alebo domu zvážte nasledujúce body:
- Štýl salónika by nemal byť v rozpore so štýlom ostatných miestností.
- Snažte sa zachovať a zvýšiť prirodzené svetlo - nezvýši sa tým skutočná veľkosť miestnosti, ale vytvorí sa dojem priestrannosti a sviežosti.
- Výberom praktického a funkčného nábytku sa vyhnite neporiadku.
Pamätajte – moderný salónik vôbec nemusí byť oddelený od obývacej časti domu. V mnohých prípadoch je súčasťou veľkorysej haly, ale aj obývačky.
Klasický dizajn
Základné princípy:
- symetria
- harmónia
- kvalitné materiály
Farebná schéma sa líši v závislosti od vašich preferencií, ale upokojujúce farby budú povinné. Steny sú zdobené štukovou, dekoratívnou omietkou, kameňom, mramorom alebo drevom.
Hi-tech štýl
High-tech štýl využíva inovácie v technológii a dizajne. Najbežnejšie používané materiály sú:
- plast
- sklo
- kov
Steny by mali byť dokonale hladké, nábytok má prísny geometrický tvar. Podlaha je najčastejšie vyrobená z keramických dlaždíc, strop je viacúrovňový s osvetlením.
Minimalistický štýl
Názov hovorí sám za seba: minimum predmetov, maximum praktickosti. Základ farebnej schémy je biely, doplnený odtieňmi hnedej alebo šedej.
Nábytok v štýle minimalizmu sa vyznačuje svojou jednoduchosťou dizajnu a priestorom ako celkom racionálnym využitím priestoru, lakonicizmom a funkčnosťou. Steny sú monochromatické, vhodné sú tekuté tapety alebo nástenné panely.
Etnický štýl
Existuje mnoho variantov tohto štýlu, ale vo všeobecnosti sú všetky rozdelené na:
- autentickú etnicitu
- etnický mix
- etnické akcenty
Autentická etnicita je opakovaním štýlu určitej kultúry s presnosťou na podrobnosti. Etnický mix je kombináciou niekoľkých kultúr v jednom priestore.
Art Deco
Vyznačuje sa neobvyklosťou, jasom, luxusom a kombináciou zdanlivo nepochopiteľných kultúr v jednej miestnosti. Sú požadované:
- jasné línie
- svetlé kontúry a kontrasty
- cikcak dekor
- masívne zrkadlá
Secesný štýl
Zjednodušená verzia art deco. Tento štýl je mäkší a ľahší, ale o nič menej luxusný. Pri výbere nábytku pre sieň v secesnom štýle nezabudnite na hladkosť línií a nedostatok symetrie. V ňom, rovnako ako v mnohých iných štýloch, sa oceňujú prírodné materiály. Rastlinné a živočíšne motívy sa používajú pri dekorácii stien a čalúnení.
Loftový štýl
Vhodný pre milovníkov nového, moderného a mimoriadneho interiéru. Jeho zvláštnosťou je priestrannosť, živé akcenty, nezvyčajné malé veci a zároveň jednoduchosť, ktorá zachováva priestor a neznehodnocuje ho. Na vymedzenie priestoru použite nábytok alebo rôzne farby podláh a stien.
Foto: idecor.techinfus.com, akademiapostepu.pl
Autor: Ivan Nôta