ÚvodKúrenieKúrenie a ohrev vodySálavé panely z prírodného kameňa

Sálavé panely z prírodného kameňa

kúrenie z kameňa Predstavte si vykurovací systém, ktorý nemá tepelné straty. Ktorý prenáša tepelnú energiu na všetky pevné telesá v oblasti sálania. Pre svoju prevádzku nepotrebuje kotolňu, komín, tepelné rozvody. Systém, ktorý si pri sťahovaní jednoducho zbalíte a odnesiete zo sebou. Existuje?

Áno. Je to vykurovanie prírodným kameňom na báze tepelných vĺn. Poznali ho už starí Rimania, neskôr sa v podobe kachlí rozšíril takmer po celom svete. A dnes? Patrí medzi najlacnejšie vykurovania. Dokáže usporiť neuveriteľných 20-50% energie oproti iným spôsobom vykurovania (uhlie, zemný plyn, propán, elektrické akumulačné pece a podobne). Zároveň nemá žiadne náklady na údržbu. A je to jediné kúrenie so životnosťou 50 až 100 rokov! Skúste si zrátať náklady na údržbu vášho kúrenia, ktorú budete musieť vykonať v priebehu 50 rokov. Nespadá sem len čistenie a opravy komínov, ale aj oprava, či výmena rozvodov, radiátorov, kotla a podobne. Všetky tieto náklady pri vykurovaní prírodným kameňom jednoducho nebudú.

 

Sálavé panely

bežné kúrenie grafkúrenieČo to vlastne je a ako funguje takéto vykurovanie? Kým ostatné vykurovacie systémy využívajú na ohrev vzduchu krátkovlnné žiarenie, sálavé teplo z prírodného kameňa je dlhovlnné (tak, ako pri tepelnej energií slnka). Bežné kúrenie ohrieva vzduch v blízkosti zdroja tepla (radiátor). Teplý vzduch stúpa k stropu, ochladzuje sa, následne klesá k zemi späť k vykurovaciemu telesu. Prúdenie tepla má za následok teplotné rozdiely v rôznych výškach miestnosti. Kým pri podlahe je najchladnejší, smerom nahor sa jeho teplota zvyšuje. Neustály pohyb vzduchu zapríčiní vírenie prachu, ktorý trápi nielen astmatikov. Tepelné žiarenie z prírodného kameňa nespôsobuje takmer žiadne vírenie vzduchu. Doslova zaplavuje miestnosť príjemným a pohodlným teplom tak, ako keby do vašej izby naozaj vkročilo slnko.

Sálavé panely

Sálavé teplo nezapríčiňuje vysychanie pokožky a nespaľuje kyslík. vyhrieva pevné telesá v miestnosti až na vzdialenosť 8,5 m. Povrchová teplota stien je vyššia než priestorová teplota vzduchu. Týmto spôsobom nedochádza ku kondenzácii vody a zabraňuje sa vzniku živnej pôdy pre tvorbu plesní. Múry a steny nevlhnú. Vďaka teplote stien je murivo vysušované, vzduch je čistý, necirkuluje a nezdvíha prach. Teplotný rozdiel medzi podlahou a stropom je max. 3°C.

Celá miestnosť prijíma tepelné žiarenie a opäť ho odovzdáva. Pri klasickom kúrení sa ohrieva len vzduch – pri sálavom sa ohrejú steny na teplotu vyššiu, ako vzduch a pocit tepla sa tým znásobí. Tento druh tepla je pre človeka potrebnejší než samotná teplota vzduchu. Kladne pôsobí na psychiku ľudí, hlavne starších osôb, detí a novorodeniat. Reumatici pocítia úľavu pri bolestiach kĺbov. Bytové rastliny rastú rýchlejšie, dokonca aj vetranie miestnosti prebieha bez vyšších tepelných strát, pretože nie je ohriaty len vzduch, ale aj predmety a steny.

Sálavé panely z prírodného kameňaSálavý panel z prírodného kameňa je ohrievaný elektrickou energiou. Ako náhle dosiahne kameň teplotu nad 50°C, začne vyžarovať dlhovlnné žiarenie. Inštalácia je jednoduchá. Panely sa pripevňujú špeciálnymi držiakmi na stenu, či strop. Medzi telesom a podkladom vzniká medzera, ktorá umožní inštaláciu panelu aj na horľavé materiály (drevo a iné). K elektrickej sieti sa panel pripája svorkovnicou, či pripájacím káblom. Nie je nutná nová el. inštalácia. Vykurovacie káble sú zafrézované priamo do kamenných dosiek. Nakoľko sálavé teplo sa naakumuluje v kamennej doske a ohreje steny a predmety v okolí , citeľne usporí elektrickú energiu oproti klasickému el. kúreniu.

K ďalším prednostiam kamenných sálavých panelov patrí aj to, že samotné kúrenie dokáže udržať optimálnu vlhkosť v miestnosti ( 52-58%), veľkosť a tvar kamennej dosky si môžete určiť sami a výrobca vám ju zhotoví na mieru, teplota v každej miestnosti je regulovateľná, montáž je rýchla, nie sú potrebné žiadne stavebné úpravy. Kúrenie prírodným kameňom je kombinovateľné so všetkými druhmi vykurovania. Môže sa použiť v akejkoľvek stavbe – kameň tehla, sádrokartón a podobne. V porovnaní napríklad z kachľami výrazne šetrí náš obytný priestor a je plne ekologické.

Foto: www.jmwoodltd.blogspot.com, www.salon-otoplenia.ru, www.mraterm.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10180