Umiestnenie kotla
Ak pre kotol nemáme zabezpečenú samostatnú miestnosť – kotolňu, či lepšie povedané kotolničku, nastáva problém s estetickou stránkou umiestnenia kotla. Tu veľmi záleží na našom rozhodnutí, či jeho prítomnosť v interiéri zamaskujeme alebo otvorene priznáme, či dokonca vyzdvihneme.
Mnohé moderné závesné kotly sú vyrábané v príjemnom, ba dokonca i elegantnom dizajne, a vďaka ich už spomínaným malým rozmerom ich možno bez problémov umiestniť v kúpeľni či kuchyni. Ak máme dojem, že kotol narúša ráz interiéru, umiestnime ho radšej za dekoratívnu stenu.
V prípade, že sa kotlom bude ohrievať aj voda, treba kotol alebo zásobní k umiestniť v blízkosti odberného miesta, aby sme predídišli tepelným stratám v potrubí. Keďže výrobcovia kotlov, počítajú z ich častým umiestňovaním v kúpeľniach, vyrábajú sa dnes už priamo so zvýšeným elektrickým krytím. Výber miesta pre inštaláciu kotla však môže ovplyvňovať ešte jeden dôležitý činiteľ a to je odvod spalín.
Odvod spalín
Veľmi dôležitým kritériom pri výbere kotla pre náš domov je aj možnosť prívodu vzduchu. Vzduch je totiž potrebný pre kvalitné spaľovanie a odvod spalín. Jednoduchým a najtradičnejším riešením odvodu spalín je komín. Pec pri spaľovaní využíva vzduch z miestnosti, v ktorej je inštalovaná a preto v nej musí byť zaistené dobré vetranie.
Narozdiel od komínových kotlov, dostávajú kotle s uzavretým spaľovaním vzduch potrebný na spaľovanie zo vzduchového kanála komínu a druhým kanálom vypustia do okolia vzniknuté spaliny. Spaliny sa tak nedostávajú do miestnosti, čo vhodne využijeme najmä v zateplených bytoch, v ktorých sa nachádzajú okná a dvere prepúšťajúce vzduch len v minimálnych množstvách.
V prípadoch, kedy sa nedá využiť systém turbo komína, sa odťah spalín dá riešiť dodatočnou inštaláciou potrubného nadstavca s ventilátorom. Toto alternatívne riešenie dokáže odviesť spaliny až do vzdialenosti 10 m.
Servis kotlov
Pri kúpe kotla by sme mali vziať do úvahy aj kritérium servisovania nového kotla. Záručná lehota kotlov je podobná ako pri iných výrobkoch, teda 2 roky. Podstatné je však to, aby nám bol predajca schopný zabezpečiť nielen záručný ale i pozáručný servis, aby vedel zabezpečiť nielen potrebné náhradné dielce, ale aj kvalitných a zaškolených zodpovedných technikov.
Z tohto hľadiska by sme sa možno mali rozhodnúť pre kúpu síce drahšieho kvalitného kotla, investícia sa nám však, v prípade potreby, môže vrátiť vo forme rýchleho a spoľahlivého servisu.
Aby sme s novým kotlom boli skutočne spokojný, odborný pracovník by mal minimálne raz v roku urobiť revíziu kotla. Jej súčasťou by mala byť kontrola tak bezpečnostných prvkov a horákov, ako aj parametrov spaľovania.
Cena kotlov
Pre väčšinu záujemcov je cena najdôležitejším kritériom kúpy kotla. Z konštrukčného hľadiska sú vo všeobecnosti nízkoteplotné kotly lacnejšie ako kondenzačné, z materiálového hľadiska sú najdrahšie kotly s teplovýmennými plochami vyrobenými z antikoru, lacnejšie sú s mede a zliatin hliníka a cenovo najprístupnejšie sú kotly, v ktorých teplo mení prostredníctvom oceľových plôch. Na cenu má vplyv aj kvalita horákov.
Kondenzačné kotly sú približne 2 násobne drahšie ako kotly klasické, najlacnejšie sú kotly na tuhe palivá alebo biomasu. Tie sa ešte delia na lacnejšie s manuálnym prikladaním a drahšie s automatickým prikladaním paliva.
Foto: www.avtonomnoeteplo.ru