V stavebníctve je to niekedy ako na hojdačke. Raz je v móde, potom zasa ono. Jedna vec je takmer istá. Stavebné trendy nezvyknú zaniknúť. To, čo kedysi „prevalcovala“ nová móda sa po čase určite vráti. Možno v pozmenenej, modernejšej podobe, ale vráti.
Je nutné povedať, že šikmá strecha je pre slovenskú krajinu typická a je stále najčastejšou voľbou pre stavbu nového domu. Hlavnou výhodou šikmých striech je využiteľnosť podkrovných priestorov. Zároveň tu vzniká väčší obostavaný priestor pri opticky nižších stavbách.
V tomto kontexte sa javia ploché strechy, ako nezaujímavé, robiace z domu „kocku“. Lenže pravda je taká, že dnešná doba dokáže využiť priestor na plochej streche k mnohým benefitom domu. Stačí si spomenúť na pojem „zelená strecha“. Či už ste odporcom alebo zástancom plochých striech musíte im uznať jednu veľkú výhodu: neuberajú priestor v podkrovnej časti domu tak ako šikmé strechy. Navyše sa dá táto strecha ešte využiť ako záhradka či letná terasa. Sú tu aj ďalšie výhody, nemusíte nakupovať strešné okná a dispozične nijako neobmedzuje výstupnú čiaru schodiska.
Hlavnými výhodami plochého dizajnu strechy sú nasledujúce faktory:
- účinnosť - šikmá strecha vyžaduje väčšiu plochu, preto spotrebuje aj viacej krytiny, a je tak drahšia.;
- čas - výstavba plochej strechy vyžaduje menej času;
- bezpečnosť pre staviteľov - je ťažké spadnúť z rovného povrchu, nemusia sa stavať ochranné konštrukcie, ktoré si vyžadujú čas a peniaze;
- jednoduchosť - vyššiu cenu šikmej strechy určuje aj väčšia prácnosť a väčšie nároky na presnú remeselnú prácu.;
- praktickosť - veľa ľudí využíva celý rovný povrch, robí z neho zelenú strechu, skleník, minipark, terasu alebo ho používa na inštaláciu zariadení.
Medzi nevýhodami vyniká:
- zadržiavanie snehu v zime;
- vyžaduje si vytvorenie špeciálnych žľabov, ich pravidelné čistenie;
- je nutné zabezpečiť správne odvodnenie plochej strechy, aby sa konštrukcia pri silnom lejaku nepoškodila.
Trendovosť
Dizajnéri označujú dizajn plochej strechy ako minimalistický, ktorý je stále v móde, takže vaše obydlie bude trendy.
Plochá strecha tiež znižuje tepelné straty domu. Izolácia plochej strechy znižuje náklady na vykurovanie. Izolácia plochej strechy vám poskytne aj dodatočnú zvukovú izoláciu proti vonkajšiemu hluku. Čoraz obľúbenejšou voľbou je vytvorenie záhrady na plochej streche. Rastliny absorbujú značné množstvo dažďovej vody. Medzi najnovšie obľúbené trendy je vytvorenie športoviska na plochej streche či dokonca zapustenie bazénu na kúpanie.
Na plochej streche sa ľahko inštaluje fotovoltaika. Na trhu sú k dispozícii rôzne konštrukcie, ktoré umožňujú správne umiestnenie panelov. Plocha takejto strechy je pomerne veľká, takže získate energiu na pokrytie všetkých vašich potrieb.
Typy plochých striech
Ploché strechy sa delia na vetrané a nevetrané. Konštrukcia plochej strechy je v týchto prípadoch úplne odlišná.
Odvetrávaná plochá strecha
V tomto prípade je strešná krytina oddelená od stropu. Medzi týmito vrstvami sa ponechá vetrací priestor, aby sa minimalizovalo riziko hromadenia vlhkosti. Vetracie otvory by mali byť umiestnené vo výške vetracieho priestoru. Netreba zabúdať na ich zakrytie pletivom, aby v medzere nehniezdili vtáky. Prevetrávaná strecha sa skladá aj z parotesnej fólie a tepelnej izolácie. Zahŕňa aj nosnú konštrukciu a opláštenie, ako aj strešnú krytinu.
Nevetraná plochá strecha
Konštrukcia plochej strechy môže byť aj nevetraná. Skladá sa z vrstiev uložených na sebe. Nemá žiadnu ďalšiu nosnú konštrukciu ani vzduchovú dutinu. Na strop posledného podlažia budovy sa naleje vrstva betónu, aby sa vytvoril správny uhol strechy. Je to potrebné na správny odtok vody. Ide o jednoduchší typ strechy, ale má jednu hlavnú nevýhodu: môže sa pod ňou hromadiť vlhkosť, ktorá nebude mať vhodné podmienky na odparovanie.
Foto: modernplace.ru
Autor: Ivan Nôta