Stavba domu však nie je pre úloha pre domáceho kutila a tak sa pokojne môže stať, že sa v dôsledku výdavkov na opravy vyskytnutých chýb, vaše plánované náklady nakoniec aj tak navýšia. Preto sa stavbu domu doporučuje zveriť do rúk skutočným odborníkom, teda renomovaným firmám, ktorých referencie budete vopred poznať.
Predvýrobná príprava stavby a príprava staveniska
Projekt realizácie výstavby domu pozostáva z niekoľkých hlavných etáp. Samotné plánovanie a vyhotovenie projektu spojené s potrebnými úkonmi sa nazýva predvýrobná príprava výstavby. V tejto etape si vyberiete vám vyhovujúcu lokalitu a architekt podľa vašich potrieb a predstáv vypracuje stavebný projekt pre územné a stavebné konanie. Ďalším krokom je vybavenie stavebného povolenia a dokončenie realizačného projektu. Pokiaľ ste sa ešte nerozhodli pre firmu, ktorú prácou poveríte, nasleduje jej výber a dohoda, ktorá končí podpisom zmluvy o zhotovení diela. V záverečnej fáze predvýrobnej prípravy výstavby je teda potrebné dohodnúť postup a podmienky zabezpečenia výstavby, dopracovať realizačný projekt, zabezpečiť subdodávateľov a objednávku stavebného materiálu.
Jednotlivé stupne správneho konania si vyžadujú včasné odovzdávanie pripravenej projektovej dokumentácie, inak sa v konaní môžu vyskytnúť nepríjemné prieťahy, ktorými by sa mohol termín započatia samotnej výstavby vášho domu postupne odsúvať do nedohľadna.
Oplotenie staveniska a jeho vyznačenie
Pokiaľ máte prípravnú fázu výstavy úspešne za sebou, je potrebné pripraviť stavenisko, to znamená, vyklčovať z neho všetky porasty a zobrať z neho ornú pôdu. Tá sa dá uložiť na vopred zabezpečenej skládke a po ukončení stavebných prác ju možno opäť použiť. Stavbu je potrebné pred vstupom cudzích osôb chrániť oceľovým plotom a umiestniť naň jednoduchú informačnú tabuľu, ktorá musí obsahovať nasledujúce údaje:
- označenie stavby
- meno stavebníka
- názov firmy realizujúcej stavbu
- číslo rozhodnutia, kto a kedy stavbu povolil
- meno zodpovedného stavbyvedúceho popr. meno stavebného dozoru
- termín začatia a ukončenia stavby
Susedné pozemky a nehnuteľnosti nesmú byť ohrozené vašou stavebnou činnosťou. Pracovať na stavbe sa smie len v hodinách mimo nočný pokoj, inak sa môžete dostať do problémov prinajmenšom so svojimi budúcimi susedmi.
Po oplotení stavebného pozemku začne firma dovážať komponenty potrebné na vybavenie staveniska (šatne, umyvárky atď. pre robotníkov), niektoré stavebné stroje a skladište. Robotníci pripravia a zavedú prípojky elektriny a vody, ktorých použitie a zdroje treba v prípade potreby konzultovať so zodpovednými inštitúciami. Prípojky inžinierskych sietí sú realizované ich vlastnými montážnymi skupinami. Meracie miesta pre vodu, elektrickú energiu a plyn musia byť umiestnené na hranici pozemku. Ďalším krokom je osadenie alebo založenie stavby, ktoré vykonáva oprávnený geodet. Ten podľa projektovej dokumentácie, vytýči pôdorys stavby a výškovo ju zameria.
A tu sa dostávame do bodu, ktorý je veľmi dôležitý pre ďalšie riešenie stavby. Ak nie ste stavebným odborníkom, zabezpečte si špecialistu, schopného a oprávneného dozerať na celý proces výstavby, ktorý bude na vašej stavbe vykonávať stavebný dozor a zastupovať vaše záujmy.
Výkopové práce
Po založení stavby môžete začať s výkopom, do ktorého budú uložené základy domu a vydelené pivničné miestnosti. Tieto práce sa väčšinou prevádzajú za pomoci stavebných mechanizmov a zemina sa odváža na vopred pripravené miesto alebo na oficiálnu skládku. V tejto časti výstavby môže váš časový plán veľmi ľahko narušiť príchod nepriaznivého počasia, preto s ním treba pri plánovaní časového rozvrhu stavby počítať. Načasovať výkopové práce je nutné aj z pohľadu ďalších prác. Ak totiž denné teploty klesnú pod –5°C, nebudete môcť základy betónovať.
Foto: www.blog.dpesch.de