Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Snom každého vlastníka rodinného domu, chalupy či chaty s pozemkom je upraviť okolie svojho bývania tak, aby nebolo len pastvou pre oči, ale aj miestom, kde sa dá oddychovať a relaxovať. Jednou z možností je zakomponovať do týchto priestorov záhradné jazierko.
Okrasné záhradné jazierko bolo je a navždy bude vynikajúcim zdrojom príjemných pocitov. Miestom, kde sa budú nachádzať zaujímavé rastliny, ktoré môžu rásť len vo vodnom prostredí. Zónou, kde sa dá po práci „vypnúť“.
Aj menšie záhradné jazierka majú svoje čaro. Môžeme v nich dokonca chovať malé ryby. A nielen to. Ak sa nám naša práca podarí, bude to práve záhradné jazierko, ktoré priláka do svojho „rajónu“ farebné vážky, živiace sa otravnými komármi a muchami a tiež nádherné pestrofarebné motýle.
Záhradné jazierkopostup prác
Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide o dosť náročný úkon, nie je to celkom pravda. Okrasné záhradné jazierko si môžeme postaviť naozaj aj za jeden víkend. Základom je, aby sme mali všetko dobre premyslené, aby boli pripravené potrebné materiály a nástroje a aby nám hralo do kariet počasie. Stavbu by sme mali realizovať začiatkom leta, kedy je teplo, sucho a takzvaný meteorologický pokoj.
Drvivá väčšina záhradných jazierok sa dnes izoluje pomocou špeciálnej hydroizolačnej fólie. Skôr používané spôsoby výstavby pomocou ílu či betónu sa dnes používajú len málokedy. Možnosť zakúpiť si plastový výlisok určený na záhradné jazierko je síce lákavá, jazierko však nebude mať veľké rozmery (t.j. na chov rýb môžeme zabudnúť) a v mnohých prípadoch nebude ani jeho hĺbka dostačujúca. Prečo potrebujeme mať dostatočnú hĺbku? Čím hlbšie záhradné jazierko, tým lepšie sa bude udržiavať teplota vody. Pokiaľ bude plytké, v lete ho "uvaríte", v zime potom vymrzne. Ak počítame s tým, že v záhradnom jazierku budú ryby a rastlinky prezimovávať, mala by hĺbka jazierka byť väčšia ako 80 cm (pre chov rýb 1 meter). Ideálne na pokládku hydroizolácie je použitie jedného veľkého kusa jazierkovej fólie. Na trhu sú bežne dostupné veľké formáty - v šírkach 15 a viac metrov, v návinoch rôznej dĺžky. Výhodou pokládky je bezpochyby rýchlosť, relatívna jednoduchosť a prakticky stopercentná tesnosť záhradného jazierka.
Umiestnenie záhradného jazierka
Jazierko by sme mali umiestniť v mieste, ktoré je na to patričné. Určite menej vhodný je priestor pod stromami. Tie často neprepustia slnečné lúče k vodnej hladine a navyše padajúce lístie bude vodu znečisťovať a narušovať jeho biologickú rovnováhu. Korene stromov by zas mohli poškodiť fóliu. Priamy slnečný svit tiež nie je dobrý. Na záhradné jazierko by malo svietiť max 5 - 6 hodín denne, zvyšok dňa by malo byť v tieni. Ak si nie sme istí, ako sa pohybuje cez deň tieň po záhrade, vyznačíme si najskôr približný tvar budúceho záhradného jazierka (napríklad jemným nánosom piesku). Ako bude slnko počas dňa putovať po oblohe, môžeme sa presvedčiť, či je vybrané miesto vhodné.
Tvar záhradného jazierka
Nemenej dôležitou súčasťou výstavby záhradného jazierka je voľba jeho tvaru. Keďže jazierko bude mať hydroizolačnú výplň z fólie, nemali by sme experimentovať s príliš abstraktnými tvarmi. Skôr vsadíme na ladnosť. V prípade že to preženieme, môžu v konečnom dôsledku vznikať na fólií neestetické prehyby. Navyše nie vždy je tvar taký, aby sme mohli pokladať jeden kus fólie. Existuje síce možnosť dať si zlepiť hydroizoláciu z niekoľkých kusov fólie podľa želania, ale načo? Prírodné tvary sú predsa najkrajšie. Aby sa dali pracovné postupy lepšie opísať, vybrali sme pre tento príspevok záhradné jazierko s hĺbkou 1m a povrchovou plochou vodnej hladiny 12m2.
Vyberáme fóliu
Čo je vlastne hydroizolačná fólia? Kvalitná jazierková fólia je stabilizovaná voči UV žiareniu s vysokou odolnosťou voči mechanickým poškodeniam. Je zdravotne nezávadná, neškodná pre ryby a vodné rastliny, odolná voči prerastaniu koreňmi. Má výbornú prieťažnosť, je prispôsobivá členitosti podkladu, jednoducho aplikovateľná. Na okrajoch jazierka môže byť zaťažená väčšími kameňmi, drevenou alebo betónovou dlažbou a podobne.
Pre naše „modelové“ záhradné jazierko použijeme fóliu s plochou 48m2 (čo je štvornásobok konečnej plochy vodnej hladiny) – teda s rozmermi 6x8 metrov.
Kopeme, kopeme, kopeme
Musíme vziať do úvahy, aký podklad máme v miestach, kde ideme záhradné jazierko kopať. Samozrejme od zloženia pôdy bude závisieť, ako sa pri práci zapotíme. Nežiadúce je, ak je plocha poprepletaná silným koreňovým systémom stromov, sú v nej veľké skaly, pôda je príliš sypká, či znečistená odpadom, klincami, rozbitým sklom v jednotlivých vrstvách. Samozrejme by najviac pomohol malý bager, ktorý by nám prácu uľahčil. Keďže ho nemáme, musíme za výdatnej pomoci rodiny kopať sami. Najprv vyberieme na plytko trávnik podľa označenia tvaru záhradného jazierka, ktorého obrys sme si určili pomocou vápna a podobne. Okolo obrysu jazierka tiež odstránime trávu v minimálnej vzdialenosti 50 cm (vznikne plocha, v ktorej bude ukotvená prečnievajúca časť fólie). Potom začneme kopať do hĺbky. Tvar nádrže nepodceňujeme.
Vytvárame takzvané kaskády („poschodia“), ktoré na jednej strane zabránia zosuvu fólie a na strane druhej vytvoria zóny. Jednotlivé zóny by mali byť zakončené lemom, ten zabráni schádzaniu materiálu a rastlín do nižších vrstiev. Usporiadanie brehov teda musí byť stupňovité, s uhlom klesania 45 stupňov. Okolo záhradného jazierka by malo byť prvé poschodie, ktorého hĺbka sa pohybuje do 10 cm. Tu sa bude dariť všetkým mokraďovitým (močiarnym) rastlinám, ako sú napr. nezábudky, žerušnice či astilba. V druhom poschodí hlbokom medzi 20 - 40 cm usadíme napr. vodné kosatce či šípatku. V najväčšej hĺbke (nad 60 cm) sa darí rastlinám, ktoré majú listy na hladine, napr. lekná. Ale zasadíme sem aj rastliny, ktoré majú funkciu čisto praktickú - bránia v rozvoju rias. Sú to napr. bahničky či červenavec. Hĺbka nádrže 1m (a viac) je dôležitá. Čím hlbšie záhradné jazierko, tým lepšie sa bude udržiavať teplota vody.
Pokládka fólie
Akonáhle je tvar záhradného jazierka vykopaný, odporúčame dno vysypať jemným pieskom (1 – 5 cm) a následne pokryť hydroizolačnou fóliou. Vyvarujeme sa všetkých ostrých kameňov, vyčnievajúcich koreňov či iných ostrých nerovností – tieto musia byť ešte pred samotnou pokládkou fólie odstránené. Výhodou jazierkových fólií je ich tvárnosť - možnosť vytvorenia takmer akéhokoľvek tvaru. Pri nákupe fólie dbajte na jej kvalitu. Pre naše záhradné jazierko postačí fólia s hrúbkou 1 mm. Ak by hĺbka jazierka bola 2m, volíme hrúbku 1,5 mm. Fóliu na jednotlivých kaskádach môžeme upevniť niekoľkými väčšími hladkými kameňmi bez hrán (okruhliakmi). Ukončenie hydroizolačnej fólie na hornom okraji jazierka sa zvyčajne vykonáva jej prehnutím cez okraj jazierka a zaťažením vhodnými zaťažovacími vrstvami, ktoré vytvoria samotný architektonický výraz záhradného jazierka.
Rastliny a ryby
V najhlbšej časti nádrže položíme približne 1 cm hrubú vrstvu piesku. Postupne potom dôjde k nánosu splaveného materiálu z bokov nádrže. V obchodoch so záhradnými potrebami si môžeme tiež zakúpiť špeciálnu zeminu na pestovanie vodných rastlín. Fáza výberu rastlín je vynikajúcou príležitosťou na konverzáciu so špecialistom. Necháme si teda poradiť od naozajstných odborníkov, aké rastliny budú pre nás najvhodnejšie.
Dozvieme sa mnoho zaujímavého o prirodzenej filtrácií vody a o vytvorení akéhosi ekosystému vo vlastnej záhrade, ktorý bude niesť prívlastok „prakticky bezúdržbový“. Pozorne teda počúvame a hľadáme tú najvhodnejšiu kombináciu.
Rastliny môžeme umiestniť do špeciálnych košov, ktoré zabraňujú ich nekontrolovateľnému množeniu sa. Tiež je s nimi jednoduchšia manipulácia pri presádzaní. Dodržiavame zákonitosti prírody tým, že sú v rybníčku zastúpené všetky hĺbkové zóny. Od močiara až po hĺbkovú vodnú zónu. Pre vysádzanie šikmých stien záhradného jazierka môžeme použiť špeciálnu tkaninu. Tá udrží rastliny na svojom mieste a po určitej dobe sa sama úplne rozpadne. Lekná vždy sadíme v špeciálnych nádobách. Zostáva nám napustiť vodu. Prúd nesmie byť silný, aby sa naše dielo a hlavne pripravené rastlinky, ktoré už v záhradnom jazierku sú, nezničili.
Spočiatku bude voda zakalená vplyvom narušenej zeminy v jazierku a pieskových častíc. Je to však úplne prirodzené a tento proces netrvá viac, ako dva týždne. Prebytok organických látok vo vode je niekedy tiež vážny problém. Odborníci však radia – vytvorte vo svojom záhradnom jazierku príbytok pre ryby, obojživelníky a vodné živočíchy. Prečo nie? Veď aj ony sa nám postarajú o to, aby bolo naše záhradné jazierko čisté, svieže a „živé“. Najobľúbenejším tvorom, ktorý sa v súčasnosti chová v takýchto typoch jazierok je malý karas– ryba, ktorá sa dokáže prispôsobiť akémukoľvek prostrediu. Ak chceme mať len malé živočíchy, ktoré sa nekontrolovateľne nerozmnožujú, necháme si opäť poradiť od odborníkov. Vzhľad záhradného jazierka môžeme v priebehu nasledujúcich dní a týždňov samozrejme meniť. Ale pre túto chvíľu máme vlastne za sebou všetko, čo sme si predsavzali. Máme na záhrade kúsok skutočnej prírody bez chémie.