Vlastný biotop, záhradné jazierko, je nielen pastou pre oči, ale doslova balzamom na dušu.
Voda je veľmi dôležitým kompozičným prvkom v záhrade a navyše je dodáva neopakovateľnú romantickú atmosféru.
Záhradné jazierko nielen že dobre vyzerá, ale je aj užitočné - ako pre človeka, tak aj pre samotnú prírodu. Najneskôr vtedy, keď si jeho majiteľ počas dlhej teplej noci spokojne zasadne na breh a započúva sa do monotónneho kŕkania žiab či šplechotu malého vodopádu pochopí, čo pre neho vlastné záhradné jazierko znamená.
Kto sa preň rozhodne a plánuje jeho výstavbu, musí rátať s tým, že vybudovaním samotného jazierka starostlivosť a práca okolo neho zďaleka nekončí. Veď v žiadnom prípade to nie je len jama v záhrade naplnená vodou. Záhradné jazierko predstavuje životný priestor pre ryby, žaby, vážky a iné zvieratá či hmyz.
Existujú stovky druhov, prevedení a veľkostí rybníkových vaní, ale rozhodnúť sa môžete aj pre rybníkovú fóliu, ktorou odizolujete dno. Aj na otázku, ktoré rastliny vysadiť do a okolo jazierka nájdete stovky odpovedí.
Myslite na dostatočnú veľkosť jazierka
Dôležitou otázkou pri plánovaní jazierka je jeho veľkosť. V zásade platí, čím väčšie, tým lepšie. Vo väčšom jazierku totiž vzniká biologická rovnováha, nadobúda samočistiace vlastnosti a dokáže sa samé rozviť sa krásny biotop.
Aby jazierko dokázalo túto rovnováhu nadobudnúť, hovorí sa o minimálnej hĺbke 80 cm a rozlohe 15 m2. Takéto veľkosť už umožňuje aj chov malých živočíchov, ale aj tak sa doporučuje plánovať jazierko ešte o niečo väčšie. Ak totiž vysadíme jeho brehy rastlinami, stratíme značnú časť priestoru.
Aké miesto je záhradné jazierko optimálne?
Najoptimálnejším miestom na vybudovanie záhradného jazierka je slnečné miesto. Jazierko by malo byť vystavené slnečným lúčom denne minimálne 5-6 hodín. Aby sme si odbúrali ďalšie starosti, nemali by do 3 m od jazierka rásť žiadne stromy. A to nielen kvôli možnému tieňu, ale aj kvôli ich rozrastajúcim sa koreňom, ktoré by mohli narušiť steny jazierka.
Čomu ešte venovať pri plánovaní pozornosť?
Pokojne pridajte k plánovaným rozmerom po obvode 30 cm. Tie totiž celkom určite odoberie výsadba rastlín okolitého brehu.
Rozmyslite si, či chcete v jazierku chovať ryby. Tie totiž na prezimovanie potrebujú minimálnu hĺbku vody 80 cm, aby mohli na dne jazierka prežiť pri pre ne potrebnej 4 stupňovej teplote. Pri nižšej hladine by sa teplota vody v zime ochladila na 1-2 stupne a to by vaše ryby v žiadnom neprežili.
Skôr než začnete...
Prejdite sa po záhrade a rozhodnite sa pre konečné miesto. Vyznačte si predbežnú veľkosť a plánovaný tvar jazierka pomocou kolíkov a špagátu. Takto dostanete presnejšiu predstavu o jeho veľkosti a potvrdíte si, či budú dodržané podmienky, ktoré si umiestnenie jazierka vyžaduje. Ak je všetko ako má byť, vymeriate jeho rozlohu, aby ste mohli prepočítať rozmery a množstvá materiálov potrebných ku stavbe.
Potom už stavbe vášho jazierka nič viac v ceste nestojí a tak sa môžete pokojne pustiť do jeho budovania.
A ak na vaše jazierko tohto roku nevydá, vybudujte si pre radosť aspoň zaujímavú a milú záhradnú dekoráciu.
Foto: www.nlcafe.hu, www.knechtgarten.ch, www.teichbau-ratgeber.de, www.lowes.com