Základom je prírodný a prirodzený vzhľad. Preto je vhodné používať predovšetkým organické tvary, ktoré sú vlastné prírode, a vyhnúť sa geometricky presným tvarom a líniám.
Japonské záhrady využívajú snáď všetky dostupné prírodné materiály. Veľmi často tu nájdeme vodný element (v podobe jazierok, vodopádov a potôčikov), piesok, kameň, drevo a perfektne upravené rastliny. Najpôsobivejšie sú kamene väčších rozmerov , nezriedka je nutné uložiť ich na záhradu pomocou mechanizácie, napríklad aj žeriavom. Preto je dôležité si celú záhradu vopred dôkladne naplánovať a rozmerné, ťažké prvky nainštalovať rovno na trvalé stanovisko. Tiež na presuny väčšieho množstva zeminy či hĺbenia jazierka je dobré použiť mechanizáciu.
Z rastlín sa vám do takej záhrady budú hodiť hlavne paprade a machy, ginko aj bambus, rododendron alebo obľúbená borovica. Ihličnany i listnaté stromy (predovšetkým tie, ktoré majú farebné listy) - japonské javory, sakury , azalky, cezmíny, bambusy. Kto si trúfne, môže do záhrady zakomponovať bonsaje.
Dekorácia do japonských záhrad tiež patrí, ale zvlášť tu platí zlaté pravidlo - všetko s mierou. Napriek tomu najrôznejších rafinovaných doplnkov môžeme v japonských záhradách nájsť naozaj hojne. Medzi najobľúbenejšie a najčastejšie používané dekorácie patria lucerny, šľapáky (kamene, po ktorých je možné chodiť), nádobky na vodu, lampy, zvončeky, lavičky, mostíky atď.
Pre posedenie je možné záhradu doplniť nábytkom (najvhodnejší je bambusový alebo ratanový ), prípadne postaviť pergolu (opäť najlepšie z bambusu, ktorý vhodne dopĺňa štýl záhrady, alebo z dreva s patinou).
Foto: decoist.com
(i.n.)