Ak si odmyslíme zimné mesiace, môžeme povedať že v ostatných obdobiach roku sa v nás prebúdza veľká túžba upraviť pozemok v bezprostrednom okolí domu či chalupy tak, aby bol podľa našich predstáv. Nedostatok odbornej praxe v nás na opačnej strane vyvoláva pochybnosť, či by sme túto úlohu zvládli takpovediac vlastnými rukami. Verte že áno. Prijmite pozvánku portálu Stavebník.sk na cestu jednoduchými a jasnými predstavami o kráse okolia domu.
1. Aktualizácia starých chodníkov a cestičiek
V prípade, že nášľapné časti týchto miest sú poškodené, rozbité či zarastené, je požiadavka ich upgradu naozaj aktuálna. v tejto fáze je potrebné pôvodnú siluetu cestičky prehĺbiť, odstrániť korene aj samotnú burinu, zrovnať pôdu, koryto vystlať špeciálnou fóliou proti prerastaniu novej buriny. Takto pripravený podklad sa zasype vrstvou piesku, do ktorej sa budú vkladať takzvané šľapáky, alebo ozdobná dlažba.
Takto môžeme aktualizovať hlavne záhradné cesty s dobrou absorpciou vlhkosti. Na stavbu cestičky môžeme použiť akýkoľvek vhodný materiál, napríklad aj staré tehly. Dôležité však je aby konštrukcia zahŕňala pevné obrubníky. Tie v podstate môžu byť tiež zo starých tehál. Kombinácia starého s novým dodá zaujímavý efekt. Prázdny priestor medzi šľapákmi možno vyplniť betónovou vrstvou z piesku a kameniva.
2. Zmena nudných oblastí na atraktívne
Miesto pod plotom je takzvané nudné. Nebýva tam ani vhodná pôda ani svetlo. Riešením pre zmenu sú vysoké záhony s úrodnou pôdou a nenáročnými rastlinami s jasnými šťavnatými zelenými listami. Medzi plot a kvetinovú záhradu sa vloží jedna alebo viac kusov paliet, aby nebol záhon natlačený priamo k plotu. Obvod kvetinovej záhrady sa vyloží prírodným kameňom s možnosťou vytvoriť pomocou neho niekoľko sekcií. Vnútornú časť môžeme odizolovať pomocou fólie alebo izolácie z umelej hmoty. Priestor medzi paletou a plotom tak zostane prevzdušnený a vlhkosť neurobí na plote žiadnu škodu. Záhon vysypeme vhodnou zeminou. Oblasť s vysokými záhonmi dodá záhrade veselý akcent.
3. Viac odtieňov
Experimentovanie s odtieňmi je na mieste. Dokonca aj úzka záhrada bude vyzerať oveľa zaujímavejšie, ak bude vyložená dlažobnými kockami rôznych farieb. Tento dizajn bude prirodzenejší pre chalupy a letné sídla a v mnohých prípadoch opticky rozšíri priestor záhrady.
4. Malé zákutia v rohoch záhrady
Aj tieto spôsobia, že v konečnom dôsledku bude vaša záhrada vyzerať väčšia a okrem toho v nej vytvoríte čarovnú atmosféru s nízkymi nákladmi.
5. Segmentové záhony s rôznymi výškami
Takýto spôsob konštrukcie vytvorí ilúziu hĺbky a rozmanitosti vašej záhrady.
6. Ideálny plán
Ak sa rozhodnete pre radikálne zmeny okolia vášho bývania, bude nutné, aby ste si sadli ku stolu s hárkom čistého papiera a nakreslili naň svoje myšlienky o tom, aký dizajn si predstavujete. Tomuto kroku venujte dostatočnú pozornosť a urobte si čas na hľadanie jednoduchých, no zaujímavých riešení, ktoré možno implementovať vlastnými rukami. V súčasnosti sú napríklad populárne geometrické tvary, ktoré prinášajú väčší pokoj mysle a ľahkosť. Nebráňte sa im ani vo svojom projekte.
7. Nečakané prvky
Krásu vašej záhrady podčiarknu neopozerané a exkluzívne prvky. Nemusíte ich hľadať v obchodoch. Verte, že projektovanie záhrady môže byť veľmi kreatívnou činnosťou, pri ktorej zužitkujete okrem nepotrebných vecí aj také, o ktorých ste netušili, že sa dajú využiť pri návrhu a vytváraní dizajnu.
8. Buďte naozajstným tvorcom dizajnu vašej záhrady
Iba vy môžete vidieť obrovské možnosti preto, aby okolie vášho príbytku vyzeralo naozaj podľa vašich predstáv. Preto bez ohľadu na to o koľkých tipoch a riešeniach ste počuli – nepočuli bude pre vás rozhodujúci tvorivý prielom – to je to, čo každý hľadá v sebe, no bojí sa to vypustiť von. K tvorivosti patria aj rozpočtové úspory. Niekedy je to doslova hra na kúzelníka, no žiadaný efekt sa dostaví so správnym nápadom. Navrhnúť svoj vlastný dizajn – to je výzva pre každého z nás.
Foto: www.idealsad.com
Autor: Ivan Nôta