Posteľ. Veľmi zvláštne miesto v každom byte, útočisko pokoja a pohodlia. Jedinečný „zámotok“, ktorý nás dokáže schovať pred okolitým svetom. Nie je teda nič prekvapivé ak podvedome prechovávame v sebe túžbu zdôrazniť ešte viac tento kontrast, kontrast medzi „interným“ a „externým“ a rozlíšiť hranicu medzi spánkom a životom v bdelom stave. Ideálny spôsob ako to urobiť je zodvihnúť posteľ do výšky pomocou pódia.
Výhodou pódia je to, že sa vojde takmer do každého interiéru. Na jednej strane by sa zdalo, že je určené pre premyslenú minimalizáciu priestoru, rozsah uplatnenia pódia je však naozaj veľmi široký. V klasifikácií lôžkového pódia existujú dva hlavné typy: Pevné – jeho účelovosť spočíva len v estetickej funkcií a druhým typom je pódium s úložným priestorom, ktorého pridaná hodnota spočíva v úspore priestoru na odkladanie bielizne a všedných vecí.
Ďalej však posteľové pódiá delíme na malé – sú len vyvýšením lôžka a veľké, vhodné pre väčšie miestnosti, nakoľko ich pôdorys presahuje pôdorys postele. V tomto prípade je hra s terénom v spálni viditeľná, spôsobuje optickú zmenu v priestore a poskytuje kreatívne možnosti na svoje využitie.
Praktické pódiá nielenže zvyšujú posteľ, ale ako sme už spomínali, vytvárajú nové umiestnenia úložiska a to aj v malých miestnostiach, kde by konštrukčne nebolo možné nainštalovať napríklad vstavané skrine. Efektívnosť nového priestoru však závisí aj od umiestnenia samotnej postele, teda či sa nachádza uprostred miestnosti, pozdĺž steny, alebo v rohu. V každom prípade sa dá pódium využiť aj ako úložný priestor, no umiestnenie v strede miestnosti poskytuje komfortný prístup k viacerým zásuvkám priamo pod posteľou.
Pri uvažovaní o pódiách však musíme mať na zreteli nielen priestorové možnosti v spálni ale tiež rátame so samotnou výškou postele. Ak je vysoká, nemôžeme z praktických dôvodov stavať pódium s pôdorysom rovnakým, ako je pôdorys postele, pretože by sme museli na to, aby sme sa dostali do „pelechu“ použiť rebrík a samozrejme ráno z postele zoskakovať na zem, čo práve prebudenému človeku samozrejme nie je vôbec príjemné, nehľadiac na možnosť privodiť si úraz. Existuje však možnosť veľmi nízkeho pódia, ktoré vám síce neposkytne dostatočný !pohľad z výšky“, no ak prídavný úložný priestor bude veľmi praktické.
Experimentovanie s pódiom v spálni umožňuje kombinovanie mnohých princípov, úložný priestor sa striktne nevyžaduje pod celou plochou a základňa pódia môže byť menšia ako pódium samotné. V tomto prípade sa do medzery medzi podlahou a pódiom môže nainštalovať LED osvetlenie, vytvárajúce dojem, že sa pódium vznáša vo vzduchu. Možností je naozaj veľa a čarovanie s priestorom nemusí byť len výsadou vyučených architektov. Ak povolíte uzdu svojej fantázií, určite nájdete úžasné riešenia.
Rovano ako je tomu v prípade akýchkoľvek netypických riešení interiéru, má aj lôžkové pódium svoje obmedzenia. Nie je napríklad vhodné pre seniorov, ktorý by sa museli doslova popasovať s nepríjemným lezením k vlastnej posteli a zároveň kvôli bezpečnosti sa neodporúča vytvárať pódium pod detskými postieľkami. Nebezpečenstvo úrazu je naozaj vysoké.
Na záver musíme dodať, že pódium – to nie je len striktne geometrická plošina s pravými uhlami. Pokiaľ máte dostatok miesta, môžete experimentovať s s tvarmi. Napríklad oblé pódium pre okrúhlu posteľ môže byť ústredným vizuálnym prvkom a to nielen spálne, ale celého bytu.
Foto: elitdom.com
Autor: Ivan Nôta