Vápennopieskové kvádre alebo tehly majú vďaka špecifickej výrobnej technológii presné rozmery. To umožňuje ich tenkovrstvové omietanie bez dodatočného brúsenia. Výhodou je predovšetkým významná úspora omietacej malty, a teda nižšie finančné náklady na materiál aj prácnosť. Pri vrstvenej konštrukcii z vápennopieskových tehál netreba prihliadať na rozdielne tepelné vlastnosti malty. Stena v tejto konštrukcii plní statickú, akumulačnú a zvukovoizolačnú funkciu. Tepelnoizolačná funkcia sa vrátane eliminácie tepelných mostov zabezpečí tepelnoizolačným materiálom, to znamená dodatočným zateplením.
Pri murovaní z vápennopieskových tehál sa nepoužívajú ľahké malty, ktoré môžu predražiť murovanie a znížiť pevnosť muriva. Prvý zakladací rad musí byť vždy uložený do maltového lôžka, a to pri murovaní na maltu aj lepidlo z dôvodu vyrovnania všetkých nerovností základovej dosky stavby. Podklad na murovanie steny by mal byť rovný, aby sa využila presnosť vápennopieskových tehál. Najskôr sa osadia tehly v rohoch stien.
Rohové tehly sa spoja murárskou šnúrou vedenou po vonkajšej strane muriva. Do čerstvej malty sa potom položia tehly pozdĺž šnúry tesne vedľa seba tak, aby sa vzájomne dotýkali v styčnej škáre. Poloha tehál sa koriguje podľa vodováhy a laty pomocou gumového kladiva. Malta musí byť v ložnej škáre nanesená až k obom lícam steny, ale nesmie presahovať cez hrany tehál. Prebytočnú maltu vytekajúcu z ložnej škáry preto treba po položení zotrieť murárskou lyžicou. Pri prvkoch so systémom pero a drážka sa zvislé škáry nemaltujú. Nasledujúce vrstvy sa murujú rovnakým spôsobom tak, že vzdialenosť zvislých škár medzi susednými vrstvami tehál je 125 mm v smere dĺžky steny a v module 250 mm.
Na murovanie rohov, ukončenie muriva, napojenie stien a podobne, možno použiť tehly menšieho formátu.
Foto: www.stroim-dom.in.ua
Autor: Ivan Nôta