Pergola sa stáva čoraz obľúbenejšou stavbou, pretože vám umožní pohodlný vonkajší relax. Ochráni vás proti slnečným lúčom aj prehánkam. Uvažujete o nej aj vy? V tom prípade stojíte pred otázkou, či pergolu stavať svojpomocne, alebo sa obrátiť na firmu. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody, ktoré vám stručne a jasne predstavíme.
Obrázok: Pergola z odolného hliníka nenáročného na údržbu. Zdroj: Sunsystem.sk
Stavba pergoly svojpomocne
Nemôžeme tvrdiť, že stavbu pergoly zvládne každý, ale je fakt, že mnohým šikovným domácim majstrom nebude robiť problém. Na stavbu „podomácky“ sa najčastejšie používa drevo (napr. KVH hranoly z borovice), ale aj kov alebo plast.
Pokiaľ sa rozhodnete postaviť si pergolu sami, je nevyhnutné brať ohľad na niekoľko pravidiel, vyhradiť si dostatok času a obrniť sa trpezlivosťou v prípade, že niečo nevyjde presne podľa vašich predstáv.
Vyhlášky
Je nutné si zistiť na stavebnom úrade, aké vyhlášky a zákony sa spájajú so stavbou pergoly a čo všetko musíte urobiť pre to, aby ste ich splnili.
Umiestnenie pergoly
Musíte sa rozhodnúť, či bude pergola tvoriť pokračovanie už stojaceho objektu, čo znamená, že ju ukotvíte do steny domu, alebo bude samostatne stojacou stavbou na záhrade. Dôležitá je aj jej orientácia, pri ktorej musíte zohľadniť tienisté aj veterné miesta.
Výber dreva
Najčastejšie sa používa tuzemské ihličnaté drevo, ktoré musí byť dostatočne vysušené. Najlepšie si v tomto ohľade vedú borovice a kanadský céder. Maximálna vlhkosť by mala dosahovať zhruba 15 %. Vlhké drevo sa zle opracováva a horšie nasáva ochranné látky a farbu.
Robustný základ
Pergola stojí na nosníkoch, ktoré musia byť s terénom pevne spojené. Významne totiž ovplyvňujú stabilitu konštrukcie. Starostlivý výber si zaslúži kvalita kovania, do ktorého stĺpiky pripevníte. Aby boli stĺpiky chránené proti vode, je dôležité ich umiestniť aspoň 15 centimetrov nad okolitý terén.
Zastrešenie
Pri výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť estetickú aj funkčnú stránku. Dobrú priepustnosť svetla má polykarbonát, ktorý však nemusí ladiť s okolím záhrady. Zastrešenie kanadským šindľom alebo plechom poskytne tieň, ale môže vám zbytočne uberať prirodzené svetlo.
Výhody a nevýhody stavby svojpomocne
+ vlastný a originálny návrh
+ pocit z dobre vykonanej práce
+ nižšie finančné náklady (oproti profesionálnej firme)
- neznalosť nových trendov spojených s pergolami
- časová aj fyzická náročnosť
- pravidelná starostlivosť o drevo
- nutnosť mať skúsenosti so stavbou
Pergola od remeselníka
Takou zlatou strednou cestou medzi pergolou svojpomocne a modernou pergolou postavenou od firmy, sa javí pomoc od remeselníka - tesára. V dnešnej dobe je pomerne jednoduché nájsť remeselníka na internete. Nič sa nevyrovná tomu, ak býva kúsok od miesta, kde chcete pergolu postaviť a máte naňho dobré referencie od susedov. V opačnom prípade sa pripravte na stály dohľad nad jeho prácou a urobte si čas na samoštúdium.
Remeselníci, ktorí môžu byť lacní a nič pre nich nie je problém, môžu celú prácu odfláknuť a verte, že je to veľmi ťažké reklamovať.
Pripravte zmluvu o dielo, ktorú si pre istotu nechajte skontrolovať právnikom. Všetky zjavné a skryté vady bez zbytočného oneskorenia riešte s remeselníkom.
Výhody a nevýhody pergoly od remeselníka
+ vlastný a originálny návrh
+ nižšie finančné náklady (oproti profesionálnej firme)
- pravidelná starostlivosť o drevo
- samoštúdium
- dohľad nad remeselníkmi
? kvalita spracovania, materiálov i stavby
? reklamácia
? plnenie termínov
? znalosť nových trendov spojených s pergolami
? realizácia bez starostí
Stavba pergoly firmou
Pokiaľ sa rozhodnete zveriť svoje predstavy odborníkom, starostlivo si vyberte realizačnú firmu. Cieľom je ušetriť si nervy, fyzickú silu a ďalšie starosti. Keď už máte tip na firmu, na ktorú sa môžete spoľahnúť a ktorá sleduje moderné postupy, máte vyhrané. Ak stále len hľadáte, prechádzajte diskusné fóra. Stavba pergoly a výber firmy sa veľa rieši napr. na serveri modrastrecha.sk a na mnohých stránkach so stavebnou tematikou. Sledujte referencie vybraných firiem.
Ak chcete modernú pergolu z bezúdržbových materiálov, medzi ktoré patrí napríklad hliník, určite stavte na profíkov. Realizáciu môžete zveriť spoločnosti Sun System, alebo sa poradiť s odborníkmi na tieniacu techniku z firmy Alaris.
Prečo sa s realizáciou obrátiť na profesionálov
- Odborné firmy sledujú najnovšie trendy a stavebné postupy, vďaka ktorým sa môžete spoľahnúť na dlhú životnosť stavby. Ich práca totiž zahŕňa pravidelné sebavzdelávanie.
- Stretnete sa s nimi na odborných veľtrhoch, kde býva často aj taká veľká stavba, akou je pergola, postavená.
- Počas svojho pôsobenia zrealizovali desiatky projektov, ktoré majú zahrnuté v portfóliu a majú veľa referencií, ktoré si v prípade záujmu môžete osobne overiť. Pozrite sa napríklad na referencie zákazníkov firmy Sun System.
- Poskytnú vám rady a ponúknu riešenia vo všetkých bodoch stavby, ktoré splnia vaše očakávania.
- Ešte pred výstavbou sa môžete pozrieť na to, ako sa bude vami vybraná pergola hodiť do vášho exteriéru. Firma Sun System totiž vyvinula špeciálnu aplikáciu s 3D virtuálnou realitou, ktorá vám ihneď ukáže, ako bude pergola vyzerať pri vašom dome. Aplikácia je pre operačné systémy iOS a Android.
Bioklimatická pergola: novinka, ktorú si sami nepostavíte
Tento typ patrí medzi inovácie záhradných pergol. Vyrába sa z hliníka a ovládať ju môžete aj diaľkovo pomocou smartfónu. Integrovaný motor sa postará o bezproblémové naklápanie lamiel. Realizáciu je potrebné zveriť do rúk odborníkov.
Bioklimatická pergola Placeo českého výrobcu Alaris plní funkciu tienenia, zastrešenia a navyše ponúka regulovateľnú ventiláciu. Na výrobu sa používa hliník, ktorý je obľúbený pre svoju dlhú životnosť a nenáročnosť na údržbu.
Ako funguje a čo to vlastne bioklimatická pergola je? Od klasickej drevenej pergoly sa okrem výrobného materiálu líši aj naklápacími lamelami, ktoré je možné úplne uzavrieť alebo naklopiť do uhla 140 °. Vďaka nim môžete pod pergolou sedieť za akéhokoľvek počasia a diaľkovo regulovať sklon lamiel. Pevná konštrukcia strešných profilov odolá aj vrstve snehu. Pergola môže byť vybavená aj dažďovým či veterným senzorom, ktorý lamely v prípade nepriazne počasia automaticky uzavrie.
Obrázok: Bezúdržbová bioklimatická pergola z hliníka PLACEO. Zdroj: Alaris.sk
Výhody a nevýhody odbornej realizácie
+ kvalita spracovania, materiálov i stavby
+ záruka
+ realizácia bez starostí
+ moderné stavebné materiály
+ bezúdržbovosť
- vyššie finančné náklady
- menej vlastných invencií pri tvorbe návrhu
Začnite stavbu pergoly plánovať už teraz a užite si jej pohostinnosť od prvých slnečných lúčov. Zažite krásne leto aj teplú jeseň pod pergolou, ktorá odolá aj nečakaným dažďovým prehánkam.