Hlavnou témou poslednej doby je energetická kríza. Zatiaľ nevieme odhadnúť, koľko nás táto zima bude stáť, a tak šetríme kde sa dá. V zimnom období viac svietime a v lete zase využívame klimatizáciu alebo ventilátory. Aby sme kvôli šetrnosti nemuseli doma sedieť po tme a letné dni tráviť v prehriatych miestnostiach, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu ušetriť pár eur navyše.
Obrázok: Prispôsobte si intenzitu a teplotu svetla v miestnosti.
Preč s klasickými žiarovkami
Je všeobecne známe, že LED žiarovky sú oveľa šetrnejšie než klasické žiarovky. Bohužiaľ, veľa z nás v supermarkete stále radšej siahne po lacných klasických žiarovkách, ktoré sú v konečnom dôsledku omnoho drahšie ako úsporné LEDky.
LED žiarovky majú až 7 krát menšiu spotrebu energie, 50 krát dlhšiu životnosť a ak si ich nainštalujete do celej domácnosti, znížite spotrebu elektrickej energie na svietenie až o 70 %.
Obrázok: Výmenou žiaroviek ušetríte až 70 % elektrickej energie.
Ako správne osvetliť spálňu
Pri osvetlení spálne sa zamerajte na osvetľovacie zóny. Spálňu často využívame okrem spánku aj na čítanie, dámy v spálni využívajú toaletný stolík na líčenie a niektorí v nej majú dokonca pracovňu.
Centrálne svetlo v spálni by malo mať teplú farbu a menšiu intenzitu. Na čítanie je ideálna malá prenosná LED lampička so štipcom, ktorú uchytíte o knihu či čelo postele a nerušíte tak svetlom svojho partnera. Dobrým riešením je aj nočná lampička s tienidlom.
V prípade, že spálňu využívate aj na prácu alebo máte v nej toaletný stolček, umiestnite ho k oknu, aby ste počas dňa nemuseli používať umelé svetlo. Po zotmení vám najlepšie poslúži stolná lampa so studeným svetlom, ktoré podporuje pracovnú výkonnosť. Studené svetlo je výborné aj na líčenie.
Obrázok: V spálni využívajte teplé svetlo s nižšou intenzitou. Zdroj: Ferreti.eu
Svetlo vo vašej obývačke
Obývačku využívame na relax či pozeranie televízie, niektorí v nej majú jedálenský kút alebo pracovný stôl. Preto je aj tu potrebné prispôsobiť svetlo jednotlivým zónam.
Pre relaxačné činnosti je ideálne teplé svetlo, no potrebujeme aj chladnejšie intenzívne svetlo pre prípad, že hostíme návštevu. Na regulovanie intenzity svetla slúžia stmievače, pomocou ktorých si nastavíte intenzitu svetla podľa nálady či činnosti vykonávanej v obývačke.
Ak si chcete atmosféru v obývačke ešte viac spríjemniť, osvetlite obrazy nástennými lampičkami alebo police LED pásikmi, ktoré sú nenápadné, no pekne zosvetlia priestor.
Obrázok: V obývačke využite tzv. stmievače svetla.
Tienenie je rovnako dôležité ako správne osvetlenie
Tak ako pre svoje aktivity potrebujeme dostatok svetla, pre dokonalý spánok potrebujeme dostatočnú tmu. V noci na nás cez okná číha svetelný smog, prevažne z nočných pouličných lámp. Tých, ktorí potrebujú odpočívať počas dňa, zas ruší denné svetlo.
Klasickým typom tienenia sú závesy, tie však nezatienia celé okná. V zime navyše bránia prenikaniu tepla z radiátorov, ktoré sú umiestnené práve pod oknami. Najideálnejšie tienenie do spálne sú rolety alebo žalúzie priamo na rámoch okien. Bez problémov zakryjú celé okná. Počas zimy zabraňujú prenikaniu chladu dovnútra a v lete prenikaniu tepla do miestnosti. Výborným riešením sú žalúzie alebo rolety deň a noc. Cez deň vás chránia pred zvedavými pohľadmi susedov a v noci pred svetlom.
Niektoré domácnosti majú v obývačkách francúzske okná, cez ktoré sa v lete dostáva veľa slnečného žiarenia a to spôsobuje prehriatie miestnosti. Aby ste znížili spotrebu klimatizácie, inštalujte na francúzske okná vonkajšie tienenie, ideálne vyrobené z hliníka. Nepotrebuje údržbu, má dlhú životnosť a môžete si zvoliť povrchovú úpravu podľa vašich predstáv.
Obrázok: Vonkajšie hliníkové rolety sú bezúdržbové a majú dlhú životnosť. Zdroj: Sunsystem.sk
Aby bolo pre vás používanie vonkajšieho tienenia či vnútorných roliet deň a noc čo najkomfortnejšie, využite možnosť inštalácie automaticky ovládaného tienenia. Prostredníctvom diaľkového ovládania alebo aplikácie vo vašom telefóne tak môžete rolety podľa potreby zatiahnuť či vytiahnuť, a to aj keď sa nachádzate mimo domova.