Minimalizmus. Štýl, charakterizovaný asketizmom, je založený na starovekej múdrosti východných filozofov. V súčasnosti je minimalizmus v spojení s bývaním čoraz viac populárnejší aj vďaka tomu, že podľa renomovaných psychológov sú miestnosti, zariadené v tomto štýle tým pravým orechovým pre upokojenie tela, ducha a mysle človeka.
Bolo zrejmé, že sa k tomuto spôsobu bývania človek začne prikláňať sám, keďže počas rokov sa naše obydlia začali premieňať na hromadu skladov s nábytkom, rôznymi dekoráciami, suvenírmi a čačkami, s ktorými sme sa jednoducho nevedeli rozlúčiť.
Z času na čas sme síce vykonali v byte audit a zbavili sa nepotrebností, no stále tam bolo množstvo vecí, na ktoré sadal prach a v mnohých sa prebúdzal pocit, že zbytočné veci z nás robia otrokov vlastného bývania a doslova nás vyháňajú z bytu niekam von, kde sa dá dýchať. Únava z priestoru tak podvedome prinútila človeka vrátiť sa k štýlu, ktorý sa nazýva minimalizmus.
Zjednodušene povedané, minimalizmus nie je o dizajne, ale skôr o filozofií a spôsobe života, v ktorom sa snažíme zbaviť všetkého nepotrebného a nastoliť v našom živote mier a slobodu, pričom nám zostáva miesto na veci a predmety, na ktorých nám najviac záleží. Minimalizmus sa najprv rodí v našich hlavách, pretože nás uvoľňuje od potreby vlastnenia, neustáleho zlepšovania a s tým súvisiaceho nekonečného nakupovania.
Minimalisticky zariadený byt prináša človeku život bez stresu a hektického náhlenia sa. Život, kde kvalita vždy víťazí nad kvantitou. Minimalista si doslova vychutnáva účelnú jednoduchosť s pocitom, že vlastnenie množstva vecí ho neurobí šťastným.
Tento štýl bývania je založený na sérií pravidelných geometrických tvarov, pokojných farieb, bez rozsiahlych dekorácií, s minimálnym množstvom nábytku. Použitie jednoduchých prírodných materiálov (často s hrubou štruktúrou) v jednoduchej forme bez dekoratívnych línií je veľkým prínosom, pretože práve tento spôsob vizuálne zväčšuje priestor a je ideálny pre malé byty. Veľkým plusom je tiež minimalizovanie času, potrebného na vnesenie poriadku do priestoru, v ktorom bývame.
Minimalizmus netoleruje chyby, nakoľko jeho primárny účel je naozaj psychologický, ktorý má za úlohu dodať bývaniu vnútornú harmóniu a ľahkosť. Zbytočné diely a predmety často narúšajú atmosféru v miestnosti a potláčajú psychickú pohodu. Pri zariaďovaní bytu v minimalistickom štýle sú podmienkou ostré geometrické tvary, ktoré musia byť dokonale premyslené a navrhnuté. Už pred časom zaujali pozitívne stanovisko k minimalizmu výrobcovia vstavaných skríň na mieru, ktoré sú v tomto prípade najideálnejšie a dizajnéri navrhujú skrine na mieru a funkčné police, ktoré na prvý pohľad ako skrine vôbec nevyzerajú. Skôr by ste povedali, že sa pozeráte na japonskú stenu a podobne.
Jednoduchý interiér kladie dôraz na individualitu, pri ktorej je stredobodom pozornosti človek a nie nábytok a iné dekorácie. Časti bytu nie sú k nemu viazané fyzicky, skôr symbolicky, vytvárajúc doslova optické akordy a prechody. Len vtedy jasný priestor podporuje relaxáciu a vytvára útočisko pred horúčkovitým tempom moderného života.
Ako sa stať minimalistom?
Minimalizmus patrí k moderným trendom, ktoré sú vhodné len pre ľudí, odhodlaných zmeniť svoj život od základov. V opačnom prípade sa nedostaví žiadaný efekt, pretože najdôležitejším faktorom minimalizmu je psychologická rovina a tá sa musí nastoliť najprv v zmýšľaní a potom preniesť do bývania. Zložité? Vôbec nie. Všetko tkvie v uvedomení základov minimalizmu a tými sú:
-uvedomenie si, že máte všetko čo k životu potrebujete a každá ďalšia vec by bola navyše
-nekupovanie vecí, ktoré nepotrebujete
-zažívanie pocitu šťastia preto, čo robíte a nie preto, čo máte
-uvedomenie si, kedy máte dosť
To je všetko. Od týchto bodov sa odvíjajú princípy minimalizmu, pri ktorých má človek túžbu zbaviť sa všetkého nepotrebného, identifikovať čo je pre neho dôležité, naplniť svoj život radosťou uvedomením si, že je obklopený predmetmi a vecami, ktoré majú zmysel.
Ak sa teda rozhodneme zariadiť si svoje bývanie v minimalistickom štýle, musíme tiež v prvom rade vyvrátiť vo svojom vlastnom mozgu predstavu, že minimalistické bývanie je nudné, sterilné (doslova mníšske). Vôbec nie – minimalizmus odstraňuje nepotrebné veci a vytvára priestor pre to, čo máme radi. Odstraňuje nežiadúce rozptýlenie a lipnutie na nedôležitých predmetoch a tým nám dáva možnosť vytvoriť čosi hodnotné. Odmenou je život bez posadnutosti materiálnymi vecami, život jednoduchý, bezstresový v harmónií a oddychu po ťažkej práci.
Foto: www.stroi-remontirui.ru, www.okuhne.net, www.remontbp.com, www.DesignerDreamHomes.ru, Usual House
(i.n.)