Ako naše príbytky, domy či byty, tak aj štýl chalúp a chát, ich stavebné úpravy alebo prvky použité na dokreslenie interiéru a tiež exteriéru, prezrádzajú mnoho o životnom štýle a vkuse ich majiteľov. Poukazujú aj na ich vzťah k ekológii i samotnej prírode a samozrejme, v neposlednom rade prezrádzajú veľmi veľa aj o ich originalite a fantázii.
Medzi takéto prvky patria aj ploty, ktorých úlohou je nielen spríjemniť okolie chaty či chalupy a urobiť ho estetickejším, ale samozrejme, aj dotvoriť pocit intimity. Ich prioritnou úlohou je však viditeľné ohraničenie pozemku a ochrana pred vstupom neželaných osôb a v neposlednom rade i zvierat. Ploty, ktoré obkolesujú chaty a chalupy sú však viac menej len zhmotneným vizuálnym efektom, postaveným za účelom spríjemnenia okolia stavby.
V štýle plotov postavených okolo chát a chalúp je značný rozdiel, čo je zapríčinené polohou samotných objektov. Chalupy sú obydlia, ktoré sa väčšinou nachádzajú v blízkom susedstve ďalších objektov na vidieku. Účelom ich plotov je aj vytvorenie pocitu intimity, tlmenia hluku zo susedstva alebo z cestnej komunikácie prechádzajúcej okolo pozemku. Ak keď sa hovorí, že by nemali pôsobiť ako bariéry a nemali by brániť vo výhľade na originálnu stavbu, predsa len ...
Majitelia chalúp vsadili radšej na praktické vyššie a nepriehľadné ploty, ktoré aspoň do určitej miery zabezpečia chalupu pred vniknutím cudzích osôb na pozemok a to hlavne v čase neprítomnosti samotného majiteľa. Aby predsa len celkom nebránili pohľadu na samotnú chalupu, volia ich majitelia výšku približne od 150 do 180 cm. Ploty okolo výšky dvoch metrov a viac pôsobia pre okolie chalúp dosť ťažkopádne, pretože väčšinou ohraničujú pomerne malé pozemky.
Čo sa týka oplotenia chát, ploty pri nich zohrávajú takmer výnimočne len estetickú úlohu. Na niekoľko sto metrov sa totiž často nenachádza žiaden susedný objekt a k väčšine chát vedú len poľné alebo štrkové cesty. Väčšinou sa teda majitelia chát nemajú dôvod ukrývať za vysoké ploty. Postačujú nízke a riedke oplotenia, ktoré len dokresľujú obraz a harmóniu okolia. K chatám a chalupám sa najviac hodia drevené ploty alebo ploty v kombináciách kameňa a dreva. Na stavbu takýchto plotov sa využíva drevo z tvrdších odolnejších drevín.
Drevené nosné stĺpy je dobré ukotviť do štrkom vyplneného lôžka a to nielen kvôli lepšej stabilite plota, ale najmä kvôli lepšiemu a rýchlejšiemu odtoku dažďovej vody. Stĺpik je tak lepšie chránený pred vlhkosťou v miestach styku s pôdou. Výplne plotov môžu pozostávať z latiek, mriežok, guľatiny alebo kmeňmi drevín so zašpicatenými vrcholmi. Všetky časti spomínaných plotov je pred ich použitím potrebné naimpregnovať a i naďalej pravidelne povrchovo upravovať.
Narozdiel od nich, povrchovú úpravu si nevyžadujú ploty z neošetrených tzv. surových drevených latiek, ktoré pôsobením pravidelných zmien poveternostných podmienok nadobudnú zvláštny, ba priam exotický vzhľad, o ktorý sa postará vytvorená patina. Na ich stavbu sa používajú širšie latky a sú vhodné práve pre okolie chalúp, pretože sa pri nich vynikajúco vynímajú ružové kry a ďalšie typicky vidiecke rastliny.
Naopak pri chatách sa budú perfektne vynímať originálne ľahké ploty zhotovené z vŕbového prútia, ktoré je možné kombinovať aj so spomínaným prírodným kameňom.
Okolie chalúp a priľahlých pozemkov môže skrášľovať aj tehlový múr, ani ten by však nemal byť veľmi mohutný a vysoký, pretože by mohol pôsobiť veľmi tvrdo a neesteticky.
Foto:www.robotazp.com.ua, www.stroy-lider.spb.ru, www.promzabor.ru, www.mainstro.ru, www.dom-i-usadba.ru