Ak sa práve chystáte zatepľovať váš dom, popremýšľajte nad použitím novej minerálnej vlny s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami. Zatepľovanie minerálnou vlnou má na Slovenskú dlhú tradíciu a je vhodná tak na zateplenie starších ako aj nových rodinných domov či dokonca panelákov.
V kvalitne zateplený dom získa nielen nový stupeň tepelnej pohody, ale dokáže vám ušetriť približne polovicu nákladov na kúrenie a v prípade, že využívate alternatívne zdroje energie, môže dôjsť k úsporám až do 80 %. Zateplenie týmto novým materiálom vám neprinesie úžitok nie len v zime, ale i v lete, pretože váš dom bude chránený aj od následkov letných horúčav.
Vynikajúce vlastnosti modernej minerálnej vlny sú výsledkom použitia nového spojiva, spájajúceho jednotlivé izolačné vlákna. Spojivo, na rozdiel od minulosti, neobsahuje doposiaľ využívaný formaldehyd a vyrába sa na báze organicky obnoviteľných materiálov a bolo vyvinuté pre izolačné materiály vyrobené zo sklenej a kamennej vlny. Ich nová technológia výroby z výlučne z organických a recyklovaných materiálov im okrem úplne nového vzhľadu priniesla aj vylepšenie ďalších vlastností. Minerálna vlna neobsahuje bielidlá, ani ďalšie farbivá a jej sfarbenie je prírodne hnedé. Materiál sa vyznačuje zníženou prašnosťou, zato sa ale výrazne zvýšili jeho fyzikálne vlastnosti. Minerálna vlna prejavuje, na základe vysokej hustoty vlákien, veľmi dobrú tvarovú i objemovú stálosť, čo znamená, že je pevná a nemení svoj tvar po desiatky rokov.
Využitie novej izolácie z minerálnej vlny vám spríjemní bývanie aj z pohľadu hlučnosti, pretože výborne tlmí hluk prichádzajúci z exteriéru. Výpočet výhod tohto materiálu dopĺňa skutočnosť, že pri jeho aplikácii bez problémov spĺňa aj podmienky normy požiarnej bezpečnosti stavebných konštrukcií, pretože je nehorľavý a pri vysokej teplote sa netaví a neodkvapkáva. Minerálna vlna teda navyše ochraňuje obvodové steny rodinného domu alebo inej budovy pred nebezpečenstvom rozšírenia sa požiaru.
Veľkou výhodou tohto nového stavebného materiálu je aj možnosť jeho komplexného využitia v zatepľovacích systémoch pri zatepľovaní celého rodinného domu, teda od využitia kamennej minerálnej vlny na izoláciu obvodových konštrukcií, cez izoláciu podláh alebo stropov až po aplikáciu sklenej minerálnej vlny na izoláciu rovných a šikmých striech. Preto sa minerálna vlna vyrába v rôznych hrúbkach a to v rozpätí od 4 do 30 cm. Hrúbku izolantu by ma však vždy určovať odborník, pretože jeho nevhodne zvolená nedostatočná hrúbka by mohla znamenať tepelné úniky pri vykurovaní interiéru.
Medzi moderné izolačné výrobky patria aj fasádne minerálne dosky FKD S. Pri ich použití na zateplenie fasád je možné redukovať hrúbku zateplenia približne o 10 % proti pôvodnému materiálu, pretože nová technológia výroby zvýšila tepelnoizolačné vlastnosti tohto materiálu. Redukcia hrúbky teda umožňuje šetriť už pri počiatočných nákladoch určených na zateplenie rodinného domu.