Je jedno, či máme novostavbu, alebo starší dom a rovnako je jedno, či chceme zatepľovať v lete alebo v zime. Novinový papier odovzdaný do zberu je základom tepelnej a akustickej fúkanej celulózovej izolácie, vyrábanej pomocou patentovej technológie. S izoláciou môžete bezpečne zatepliť všetky konštrukcie domu od podlahy až po strechu. Až 60% nákladov na vykurovanie môžete usporiť pri zateplení stien, stropu a podkrovia alebo strechy.
Od novinového papiera k vynikajúcej izolácií
Recyklácia je pojem, ktorý poznajú už malé deti a je základom fúkanej celulózovej izolácie, pri ktorej výrobe je využívaný starý novinový papier. Ten je vo veľkých patentovaných centrifúgach trhaný na kúsky. Za teploty 80°C potom prebehne impregnácia jednotlivých celulózových vlákien minerálnymi soľami: kyselinou boritou a síranom horečnatým. Chemický púder, tvorený touto nezávadnou potravinárskou chémiou, je potom natavený na vlákno. Takto upravený odoláva plesniam, biologickým škodcom - myšiam, osám pod. A tiež má dlhodobú životnosť.
Čo je ale potrebné spomenúť na prvom mieste, je jeho odolnosť proti ohňu! Napríklad proti priamemu plameňu papierový izolant odolá až 30 minút, teda v násobkoch dlhšie než niektoré tradičné materiály v tomto odbore. Je to preto, že kryštalická voda obsiahnutá v prísadách minerálnych solí, použitých pri výrobe izolácie, sa vplyvom teploty uvoľňuje a vytvára tzv. reakciu náhleho navlhnutia. K tomu sa pridáva pomalé horenie vlákniny - jav podobný ako u masívneho dreva, kedy zuhoľnatená vrstva bráni rýchlemu horeniu.
Ako to funguje?
Tepelná a akustická fúkanej celulózovej izolácie dokáže veľa tepla zadržať a nepustiť ho von ani dnu. Má totiž vysokú mernú tepelnú kapacitu, až dvojnásobne vyššiu než u minerálnej izolácie alebo polystyréne. Rovnako tak to platí aj opačne: schopnosť zadržať teplo a neprepustiť ho von v zimných mesiacoch je podobná a tiež nemá konkurenciu. V praxi to napríklad znamená, že vrstva tepelnej izolácie funguje tak, že vydrží nahrievanie slniečkom celý letný deň, energiu akumuluje a neprepustí teplo dovnútra. Veľmi pozitívna je tiež schopnosť celulózovej izolácie pracovať s vlhkosťou v spolupráci s parobrzdiacou fóliou. Keď je v interiéri príliš vlhko, dokáže stav regulovať tým, že časť vlhkosti pojme do svojej štruktúry.
Akonáhle sa situácia obráti, vypúšťa izolácia vlhkosť späť do ovzdušia. Udržuje sa tak nielen stále a príjemná, ale aj zdraviu prospešná mikroklíma. Zaujímavo funguje táto schopnosť celulózových vlákien pri eliminácii tepelných mostov a vlhnutí stavebnej konštrukcie. Ak sa napríklad v niektorom zo spojov vyskytne rosenie (rosný bod, občasné hromadenie vlhkosti, vlhké steny a pod.), celulóza vlhkosť vstrebe. Miesto tak zostáva suché, vlhkosť prakticky zanikne tým, že sa "roztiahne" do veľkej plochy a po zmene klimatických podmienok sa stratí spôsobom, aký bol popísaný vyššie.
Foto: www.ogo.ua, www.eko-vata.all.biz
Autor: Ivan Nôta