Chcete niečo viac ako len štyri steny a strechu? Hľadáte typ domu, ktorý nebude len miestom na bývanie ale budete v ňom môcť odraziť svoju osobnosť a životný štýl? Zdá sa, že pri stavbe domu sa nedá vyjsť s predom pripravenej škatuľky. Pravda je však inde. V dnešnom svete sa hranice tradičného bývania neustále posúvajú a architekti prichádzajú s čoraz odvážnejšími a originálnejšími návrhmi.
Zdroj:freepik.com
Domy, ktoré vytŕčajú z davu
Domy na vode
Predstavte si, že sa zobudíte a za oknom máte len hladinu jazera alebo rieky. Domy na vode, alebo ak chcete hausbóty vám ponúknu jedinečný pohľad nielen na svet, ale napríklad aj na kuchynskú linku. V takomto príbytku totiž musíte mať všetko pripevnené, najmä ak je postavený na rieke, ktorá má silný prúd.
Domy v lese
Vlastne lacnejšia alternatíva bývania na vode je bývanie priamo v lese alebo na lúke za dedinou. Na to aby ste mali takéto rozprávkové bývanie stačí, že si vyberiete zaujímavý pozemok na čistinke a vyberiete si nejaký z dostupných projektov domov.
Na architektovy tak ušetríte peniaze, ktoré budete musieť investovať na to, aby bol váš dom efektívne pripojený ku ceste, elektrine a vode.
Domy z kontajnerov
V takomto príbytku nie je veľa miesta, aj napriek tomu sú domy z kontajnerov populárne. Najmä ako dovolenkové domy vo viničných oblastiach. Pri bývaní v kontajneri si musíte dávať pozor na dostatočné vetranie a odvádzanie kondenzátu, ktorý sa bude v takejto „plechovke” tvoriť.
Základom mini domu z kontajnerov je upravený nákladný kontajner. Kontajner sa izoluje, osvetľuje a zariaďuje podľa potrieb majiteľa. Je možné spojiť viacero kontajnerov, aby vznikol väčší obytný priestor.
Zdroj: freepik.com
Domy pod zemou
Väčší pocit súkromia ako v dome pod zemou nezažijete. Mohlo by sa zdať, že takýto dom nie je nič pre klaustrofobikov, no domy pod zemou, často nazývané aj zemné domy alebo krtkodomy, sú zväčša len čiastočne zakopané do zeme.
Stavba domu pod zemou je značne finančne náročnejšia. Najskôr budete musieť vykopať jamu, ktorá bude slúžiť ako základ pre váš domov. Celú jamu budete musieť zabetónovať, kvôli nosnej konštrukcii. Steny a strop domu musia byť izolované, aby ste zabránili úniku tepla. Strechu pokryjete zeminou aby som splynul s okolím.
Existuje niekoľko typov zemných domov, ktoré sa líšia hĺbkou zakopania, tvarom a použitými materiálmi. Medzi najznámejšie patria:
- Berm house – dom čiastočne zakopaný do zeme, s veľkými oknami orientovanými na juh.
- Earth-sheltered house – dom úplne zakopaný do zeme, s využitím zemskej masy ako izolácie.
- Underground house – dom postavený úplne pod zemou, s prístupom cez tunel alebo šachtu.
Domy na strome
Takýto spôsob bývania podobne ako vyššie spomenuté je ideálny na krátke rekreácie. Domy na strome sa však líšia veľkosťou, tvarom a vybavením. Môžu byť jednoduché chatky alebo zložitejšie stavby s viacerými miestnosťami. Niektoré domy na strome sú vybavené elektrinou, vodou a dokonca aj internetom.
Dôležité je na začiatku nájsť silný a zdravý strom. Musí byť schopný uniesť váhu konštrukcie, stavba takéhoto obytného domu na strome je proces, ktorý si vyžaduje odborné a jedinečné znalosti v statike. Najmä pri projekte domu budete musieť mať po svojom boku odborníka na podobné stavby.