Drez je nenahraditeľný partner pri práci v kuchyni a jeho výber by ste nemali uponáhľať. Keď si vyberiete kvalitný drez, môže vašu domácnosť zdobiť mnoho rokov. Poradíme vám, ako pri výbere drezu postupovať, na čo sa zamerať a na čo si dať pozor.
1. Úplne zásadné: výber materiálu
Prvý a zásadný krok, ktorý ovplyvní aj finálnu cenu drezu, je výber správneho materiálu. Klasikou slovenských domácností sú nerezové drezy. Nielenže disponujú vysokou odolnosťou voči korózii a chemickým prostriedkom, ale sú tiež ľahko umývateľné, praktické a svojím vzhľadom obstoja aj v modernej kuchyni. Vyrábajú sa ako v lesklom/matnom, tak aj v textúrovanom variante.
Na rozdiel od granitových drezov sú cenovo dostupnejšie, čo môže byť jedným z rozhodujúcich faktorov. Jedinou nevýhodou je menšia odolnosť voči poškriabaniu a odreninám. Preto je dobré vyberať drezy, ktoré sú vyrobené z plechu, s minimálnou hrúbkou 0,6 mm. Vďaka tomu sa pravdepodobnosť poškriabania znižuje.
Granitové drezy sú medzi zákazníkmi stále obľúbenejšie. Vyrábajú sa z nadrveného kameňa, spojiva a farbiva. Veľmi často sú obohatené aj o ióny striebra, ktoré zaisťujú antibakteriálnu ochranu. Kvalitný granitový drez je vysoko odolný voči poškriabaniu. Ak sa na ňom ale predsa len nejaké škrabance objavia, nie sú vôbec vidieť. Sú totiž prefarbené v celej svojej hrúbke.
Granitové drezy sa vyrábajú v rôznych farebných variantoch, takže ich môžete krásne zladiť s ostatnými prvkami vašej kuchyne. Ďalšou prednosťou granitových drezov je okrem dlhej životnosti tiež časovo nenáročná údržba a vysoká odolnosť voči vysokým teplotám. Ak by ste sa pre tento drez do kuchyne rozhodli, odporúčame osvedčené spoločnosti ako je Blanco alebo Franke.
Keramické drezy už nemusia byť len biele, s lesklou glazúrou. K dostaniu sú dnes tiež varianty vo farebnom vyhotovení a matnej úprave. K prednostiam keramiky patrí predovšetkým elegantný, nadčasový design, ľahká údržba, stálofarebnosť a vysoká chemická odolnosť. Predtým sa keramika používala skôr v kúpeľniach, dnes ale začína byť obľúbená aj v kuchyniach. A to práve kvôli svojmu čistému designu a tiež vďaka tomu, že s drezom môžete zladiť aj doplnky v kuchyni - riad, kachličky alebo úchytky na kuchynskej linke. Je dôležité podotknúť, že ide o veľmi kvalitné drezy s vlastnosťami na úrovni granitových drezov, či dokonca lepšími. Nevýhodou môže byť vyššia cena.
Tectonitové drezy zatiaľ nie sú tak známe. Ide o špeciálny materiál z polyesterových živíc a ďalších komponentov, vystužených sklenými vláknami. Výhodou tohto materiálu je jeho 100% recyklovateľnosť. Vzhľadom i vlastnosťami pripomínajú drezy z granitu, avšak líšia sa nižšou cenou. Majú výbornú pevnosť, teplotnú stálosť, aj odolnosť voči chemickým prostriedkom. Jedinou nevýhodou sú viditeľné ryhy.
Ak hľadáte niečo naozaj jedinečné, sklenené drezy sú to pravé. Už na prvý pohľad sú známkou luxusu. Je ale potrebné vyberať kvalitné výrobky, ktoré odolajú prípadným nárazom. Niečo do seba majú aj drezy z prírodného kameňa.
2. Správna hĺbka a výška pre pohodlné používanie
Veľkosť je jedným z hlavných kritérií. Určujú ju dispozície kuchynskej linky a tiež vaša predstava o používaní drezu. Požiadavky môže ovplyvňovať počet členov v domácnosti, absencia umývačky, či radi varíte apod. Dôležité je tiež dbanie na hĺbku a výšku drezu. Pre komfortné užívanie drezu platí, že čím hlbší, tým praktickejší. Ideálne hĺbkové rozpätie je 19-20 cm a viac. Plytšie drezy sú síce lacnejšie, ale môžu vás značne obmedzovať, ako pri samotnom umývaní riadu, tak aj pri jeho odkladaní, omývaní potravín atď.
Výška sa zdá byť zanedbateľným parametrom, ale opak je pravdou. Je veľmi individuálna a každému môže vyhovovať iná. Základným pravidlom je, že by ste sa pri umývaní riadu nemali krčiť. Štandardná výška linky sa pohybuje okolo 85 cm, takže drez by mal byť položený ešte o pár centimetrov vyššie. Vyšší ľudia by potom mali voliť výšku drezu od 95 do 105 cm.
3. Typy montáže
Naozaj dôležitým faktorom je tiež to, akým spôsobom chcete váš drez na kuchynskú linku inštalovať. Na základe montáže rozlišujeme päť typov drezov:
1) Spodný - tento typ drezu inštalujeme priamo pod dosku (tá ale musí byť chránená proti zatečeniu vody). Týmto spôsobom zaručíme, že na okrajoch drezu nebudú ostávať žiadne omrvinky a nečistoty.
2) Horný - tento typ drezu inštalujeme pomocou silikónu naopak na dosku. Ide o najbežnejšiu montáž zo všetkých.
3) Presahový - takýto drez zasadzujeme do vopred vyfrézovanej drážky. Nie je usadený priamo v rovine, plochu pracovnej dosky mierne presahuje.
4) Do roviny - rovnako ako presahové drezy sa aj tieto drezy zasadzujú do vopred vyfrézovanej drážky. Sú ale usadené v absolútnej rovine, takže s pracovnou doskou vytvoria jednu líniu. Tento spôsob montáže odporúčame predovšetkým pre drezy z tectonitu alebo z prírodného kameňa.
5) Celoplošný - táto veľmi efektívna a účinná inštalácia spočíva v tom, že drez úplne nahradí časť pracovnej dosky.
4. Jednoduchý, či dvojitý?
Drezy sa vyrábajú v niekoľkých rôznych vyhotoveniach, aj čo sa týka tvaru. Je potrebné ho voliť s ohľadom na praktickosť, design, a tiež na pomer veľkosti drezu ku zvyšku kuchyne. Je jasné, že samostatne žijúci pár bude požadovať niečo iné ako veľká rodina.
Jednoduché drezy sú ideálne práve pre menšie domácnosti. Ide o jeden okrúhly, či hranatý drez. Naopak dvojité drezy sa celkom iste budú hodiť väčším rodinám a náročnejším užívateľom. A napokon rohové drezy - tie sú najlepším riešením v prípadoch, že inštalácia vody, či tvar kuchyne iný typ drezu neumožňuje.
5. Šikovné vychytávky
Jednoduché vychytávky nám môžu značne zjednodušiť život. Či už si vyberiete drez navyše s vaničkou alebo s odkvapkávačom, poprípade kombináciu oboch, neurobíte chybu. Drezy s vaničkou existujú buď jednoduché alebo dvojité. Vaničku môžete využiť na omývanie najrôznejších druhov ovocia, zeleniny, mäsa atď. Drezy s odkvapkávačom zase slúžia na odkladanie umytého riadu alebo zeleniny. Jednoduchý odtok zaisťuje, že voda pohodlne stečie.