Ak chcete vytvoriť svoj vidiecky dom tak, aby dokonale zapadol do okolitej krajiny, potom budete musieť trochu popracovať, aby ste dosiahli harmóniu. A vôbec nie je potrebné vlastniť palác z viktoriánskej éry, stačí malá budova, ktorej interiér je premyslený podľa všetkých pravidiel.
Čo je na chalupe tak príťažlivé? Umožňuje vám cítiť aspoň kúsok prírody. To je presne to, na čo mnohí novodobí chalupári očakávajú. Preto, aby ste dosiahli svoj cieľ, musíte si vybrať interiér, ktorý bude mať dosť odvážny „roľnícky“, „vidiecky“ alebo „rustikálny“ sklon. Nie, vôbec nie je potrebné inštalovať tvrdé, hrubé a neohobľované lavičky alebo ukladať matrace na podlahu. To všetko je už dávno preč. Dnes môže byť rustikálny štýl celkom „moderný“ a mnohostranný.
Odborníci tvrdia, že vidiecky štýl nie je len jedným z trendov v dizajne, je to stav mysle!
Mimochodom, existuje niekoľko základných odrôd vidieckeho štýlu:
Americký (country);
Francúzsky (provensálsky);
Staroslovenský.
Aký je medzi nimi rozdiel? Predovšetkým - kusy nábytku a dekorácie, ktoré charakterizujú krajinu, ktorú viac obdivujete. Stojí za zmienku, že všetky tieto tri smery sú tematicky pomerne živé a charakteristické. Na výzdobu miestnosti budete potrebovať obrusy, plédy, plášte, závesy a množstvo drobností, ktoré miestnosť premenia.
Interiér vidieckeho domu v štýle Provence
Obľúbený francúzsky štýl. Aby ste ho dosiahli, musíte použiť prírodné a jednoduché materiály. Napríklad, aby bol nábytok drevený, nie hrubý, ale elegantný. Farby v interiéri by mali byť prirodzené, pre štýl sú charakteristické tieto odtiene: piesková, modrá, zelená a podobne. Osobitná pozornosť sa venuje textíliám a rôznym detailom. Poslúžia domáce „prehozy“ na posteľ a najrôznejšie milé drobnosti, ktoré potešia oko aj srdce. To všetko bude veľmi užitočné, pretože takéto nuansy dodávajú pohodlie a teplo. Samozrejme, nemôžete sa pochváliť provensálskou krajinou za oknom, ale nikto vám nezakáže používať štylizované obrazy. Mnohí dizajnéri odporúčajú pri zdobení vidieckeho domu uprednostňovať francúzsky štýl. Jeho hlavnou výhodou je, že poskytuje slobodu pre kreativitu, no zároveň vždy vyzerá štýlovo a elegantne.
Interiér vidieckeho domu v štýle Country
Americký štýl je veľmi jednoduché riešenie, ktoré je ideálne nielen pre chalupu, ale aj pre rekreačnú chatu. Pozoruhodné je, že interiérový dizajn nebude vyžadovať, aby ste minuli veľa peňazí, ale konečný výsledok bude vyzerať bohato, štýlovo a jednoducho luxusne!
Americký štýl je hrou kontrastov a farebných kombinácií. Do tohto štýlu dokonale zapadajú oblúky, výklenky, rímsy, drevo a kameň, oheň (krb) a voda (fontána), okná na celej stene a miestnosti bez okien. Nemalo by tu byť nič ostré, všetky rohy bude potrebné vyhladiť a ako osvetlenie možno použiť buď nástenné, alebo stolové lampy a, samozrejme - prirodzené svetlo z obrovských okien.
Americký štýl je minimum dekorácií a maximálna praktickosť.
Staroslovenský štýl
Vnútorné zariadenie vyrobené v tomto štýle sa vyznačuje jednoduchosťou dizajnu a samozrejme je vyrobené z prírodných materiálov. Interiér v ekologickom štýle spravidla obsahuje nasledujúcu sadu nábytku:
Drevený stôl a stoličky ;
Ľahké police ;
Malá mäkká rohová lavica ;
Všetky druhy košíkov a truhlíc .
Okrem toho môže byť interiér zdobený fotografiami v drevených rámoch, izbovými kvetmi v kvetináčoch a niektorými ďalšími prvkami, ktoré vyzerajú prirodzene. Steny bývajú najčastejšie biele. Na policiach prevládajú prírodné dekorácie, ako hlinené taniere, krčahy a podobne. Väčšími dekoratívnymi predmetmi sú napríklad drevená truhlica, ale aj kolovrat.
Jackpotom tohto štýlu je pravá murovaná pec. Napriek tomu, že cena takejto štruktúry je pomerne vysoká, má zmysel ju postaviť z niekoľkých dôvodov: Pec pre vidiecky dom sa môže stať hlavnou dekoráciou interiéru. V zime je zdrojom vykurovania. Umožňuje varenie jedla, sušenie ovocia atď.
A navyše: môže dať interiéru nielen osobitnú chuť, ale môže sa stať aj ďalším miestom na spanie.
U Slovákov je však obľúbený ešte jeden štýl, a to je poľovnícky. Prispôsobenie interiéru zrubovej hájovni si vyžaduje okrem iného vystavenie trofejí – napríklad parožia. Tento štýl je charakteristický mierne drsnými drevenými podlahami, jednoduchým dreveným nábytkom a károvanými textíliami – závesy, obrusy. Je nielen atraktívny, ale aj ekonomický, pretože tento interiér zahŕňa použitie lacných materiálov.
V tipe k tomuto článku si predstavíme ešte jeden štýl, ktorý je u Slovákov veľmi populárny a tým je RETRO.
Foto: dachnaya-zhizn.ru, design-mm.ru, lakbermagazin.hu, idesign.bigbadmole.com, pufikhomes.com
Autor: Ivan Nôta