Starosti s výberom vhodného nábytku do záhrady zostávajú len a len na vás. Záleží na tom, čo máte radi a v akom prostredí sa cítite najlepšie. Či už sa rozhodnete pre klasické prírodné materiály alebo dáte prednosť napríklad moderným chladnejším kovom a plastom. Nábytok by mal však materiálovo a farebne korešpondovať so stavebnými prvkami domu i záhrady. Ďalšia zásada, ktorá platí je, že záhradný nábytok musí byť praktický a nenáročný na údržbu, ale zároveň stabilný a samozrejme, pohodlný.
Drevený záhradný nábytok
Pretože pôvod dreva leží v prírode, dokáže sa prostrediu záhrady dokonale prispôsobiť a nenaruší jej harmóniu. Drevo má vo výrobe nábytku dlhodobú tradíciu a inak tomu nie je ani pri tom záhradnom. Z drevín pestovaných na Slovensku je na jeho produkciu najvhodnejší agát. Životnosť jeho dreva predstavuje približne 10 rokov, o niečo menej približne 4-6 ročnú životnosť má dub. Z hľadiska ceny je však, vzhľadom na naše lesy, najdostupnejší záhradný nábytok zo smrekového dreva a preto patrí tento materiál medzi najvyhľadávanejší.
Hoci ide o relatívne trváce drevo, pred použitím v exteriéri musí prejsť špeciálnou povrchovou úpravou ochrannými nátermi alebo je potrebné ho hĺbkovo impregnovať.
Záhradný nábytok sa vyrába z rôznymi technológiami spracovaných drevených prvkov, napr. dosiek, hranolov alebo fošní, ale i z neopracovaných resp. len hrubo opracovaných kmeňov a guľatiny s kôrou alebo bez kôry. Takýto neopracovaný materiál sa ale viac hodí do prostredia víkendových chalúp a chát.
Špeciálnu skupinu dreveného záhradného nábytku predstavuje nábytok z exotických drevín ako iroko, mahagon alebo karri. Tie totiž, vďaka miestam svojmu pôvodu, lepšie odolávajú vlhkosti a aj tepelným zmenám, čím sa samozrejme predlžuje aj ich životnosť.
Nie je výnimkou, že záhradný nábytok vyrobený z exotických drevín, dokáže v exteriéri prežiť aj tridsať rokov a to bez akejkoľvek povrchovej úpravy. Zaujímavé je, že je odolný voči pliesňam, hnilobe ale i napadnutiu škodcami.
Asi najznámejším exotickým drevom používaným na výrobu exteriérového nábytku je tík, ktorý pochádza z Indie. Výroba z neho má veľmi dlhú tradíciu, ktorej korene siahajú až do stredoveku. Tíkové stromy vyrastajú až do výšky 45 metrov, ich kmene sú veľmi pevné a tak sa oddávna využívali na stavbu lodí či mostov. Vysoký obsah prírodných olejov ho totiž predurčuje na plnohodnotné využitie bez ohľadu na poveternostné podmienky.
Tíkové drevo je ľahko opracovateľné a ponúka pestrú škálu svojich farieb, od žltosivej, cez olivovú až po bledohnedú. Hoci sa jeho odtiene časom menia a nábytok prirodzene osivie, kvalita dreva zostáva. Toto drevo totiž obsahuje vápnik, ktorý pôsobením počasia vystupuje napovrch.
Tíkový nábytok môžete pokojne nechať vonku celý rok, jeho drevo je tak kvalitné, že sa pod vplyvom počasia nenaruší. Občas sa môže stať, že pôsobením vyšších teplôt na nábytku vzniknú malé trhlinky, ale tie sa pri bežných teplotách znovu uzavrú a tak sa prirodzenou cestou zabráni prieniku vlhkosti.
Ratanový a prútený nábytok
Je veľmi atraktívny a obľúbený a to predovšetkým pre jeho nízku hmotnosť, ktorej vďačí za možnosť jednoduchej manipulácie. Ratanový a prútený ručne vypletaný nábytok zaujme predovšetkým tvarmi a pôsobí veľmi útulne a prírodne. Ratan je však materiál pomerne nestály a má sklony podliehať vo vlhkom prostredí plesneniu. Odporúča sa používať na krytých terasách alebo pod prístreškami. Neškodí mu však len priamy dážď. Ratanový a prútený nábytok sa nedoporučuje umiestniť priamo na trávnik. Nočná vlaha by mu totiž časom mohla nenapraviteľne uškodiť.
Foto: www.furnitureme.ru, www.vashsad.ua, www.backyardcitypools.com