Záhradný drevený nábytok

Jednoznačne najpoužívanejším materiálom na výrobu originálneho záhradného nábytku je drevo. Na vrchol rebríčka obľúbenosti ho vyniesli nielen jeho vynikajúce vlastnosti, ale aj príjemný a teplý vzhľad. Drevený záhradný nábytok prirodzene zapadne do prostredia záhrad či parkov.

Záhradný drevený nábytok

Medzi dreveným nábytkom určeným pre interiér a pre exteriér nájdeme mnohé, najmä konštrukčné rozdiely. Nábytok určený do exteriéru musí byť odolný proti vrtochom počasia, pretože je dennodenne vystavovaný pôsobeniu vetra, vody, slnka a navyše ešte aj prachu a iných nečistôt. Všetky tieto faktory majú vplyv na jeho životnosť. Inak sa opotrebuje nábytok, ktorý po jednorázovom použití uskladníme a inak ten, ktorý je pôsobeniu exteriérnych vplyvov vystavený sezónne alebo dokonca celoročne.

Záhradný drevený nábytok

Nábytok vystavený či už priamemu pôsobeniu dažďovej vody alebo len vlhkosti, musí byť konštruovaný tak, aby sa zabránilo hromadeniu vody vo vnútri nábytku i na jeho plochách. Jednotlivé detaily nábytku a najmä ich spoje musia mať dobrý prístup vzduchu, aby neostávali dlho vlhké a netvorili tak miesta ľahko napadnuteľné hubami.

Záhradný drevený nábytok

Drevený nábytok sa väčšinou spája kovovým spojovacím materiálom odolným voči korózii a ak sa na jeho spájanie používa lepidlo, musí byť dostatočne kvalitné a určené na použitie v exteriéri.

Stolové dosky alebo sedáky, ktoré tvoria veľké vodorovné plochy a sú vystavované priamemu dažďu ale i vlhkosti z ovzdušia, by nemali byť súvislé, aby na nich nedochádzalo k zhromažďovania vodu a rôznych nečistôt. Plochy teda tvoria samostatné vlisy, medzi ktorými sa nachádzajú drobné medzery, schopné túto vodu spolu s nečistotami odvádzať.

Záhradný drevený nábytok

Dôležitý je aj stupeň opracovania povrchu použitého dreva. Neopracovaný povrch absorbuje viac vody ako povrch ošetrený a vďaka jeho nerovnostiam sa na ňom usadzuje omnoho viac nečistôt. Neupravený povrch má teda priame dôsledky aj na životnosť nábytku. Povrch sa teda upravuje transparentnými alebo lazúrovacími lakmi a olejmi. Nábytok môže dlhodobejšie chrániť aj pomocou impregnovania. Niektoré látky dokážu na povrchu dreva vytvoriť tenký film, ktorý podobne ako lak, dokáže zabrániť prieniku vlhkosti do jeho hĺbky.

Mnohí výrobcovia ešte pred samotným nanášaním laku, napustia povrch ochrannou látkou. Drevo totiž pri zmenách vlhkosti, mení svoj objem a tým pádom i tvar a rozmer, čím sa vrstva laku v spojoch môže porušiť. Na takéto ošetrenie sú veľmi vhodné napr. lazúrovacie laky. Aby sa spomínaná vlhkosť neudržiavala ani v pevnom čalúnení sedačiek či ležadiel, väčšina záhradného nábytku je vybavená praktickými odnímateľnými vankúšmi.

Z domácich drevín sa na výrobu záhradného nábytku používajú dub, borovica, agát a smrek. Z tropických drevín je to najmä tradičný tík, známy vysokým obsahom látok chrániacim drevo pred napadnutím škodcami, ďalej iroko a balata rouge. Drevo z tropických drevín má výborné mechanicko – fyzikálne vlastnosti, ale za jeho kvalitu, samozrejme, zaplatíme v porovnaní s drevom z drevín domácich, podstatne viac.

Foto: www.hgholz.de, www.kalaydo.de, www.aequivalere.com

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

16145