ÚvodDomy a bytyTypy domovMurované alebo montované domy?

Murované alebo montované domy?

Ak sa rozhodujete o stavbe rodinného domu, iste sa nevyhnete ani otázke, aký spôsob stavby si vyberiete. Toto rozhodnutie by malo byť v prvom rade ovplyvnené vašou ekonomickou situáciou, ale podstatný je čas, za ktorý by malo byť vaše nové obydlie postavené. Ďalším ukazovateľom by mal byť aj charakter oblasti v ktorej sa chystáte stavať a samozrejme dostupnosť zdrojov vhodného stavebného materiálu. Do horských oblastí sa veľmi dobre hodí kameň a drevo, zatiaľ čo v nížinách sa častejšie používa klasická tehla a betón. Vzhľad a tým pádom aj výber materiálu a konštrukciu stavby môže ovplyvniť stavebný úrad, ktorý posudzuje otázku narušenia vzhľadu vybranej lokality.

 

Murovaný dom

 

Montovaný alebo murovaný dom?

 

Pri rozhodovaní je teda dôležité poznať lokalitu plánovanej stavby a posúdiť, aký typ stavby a stavebný materiál sú pre jej charakter vhodné. Najlepšie je sa obrátiť priamo na architekta, lebo takto získate odborný pohľad a samozrejme, podľa posúdenia všetkých- teda aj finančných- podmienok, vám navrhne najprijateľnejšiu možnosť.

 

Ak sa na stavbu domu pozeráte naviac aj z časového hľadiska, musíte zvážiť, či sa rozhodnete pre dom murovaný alebo montovaný. Pri murovanom dome ide totiž o klasické postupy výstavby, pri ktorých je používaných množstvo mokrých procesov, ktoré si vyžadujú technologické prestávky, pretože sa pri nich musí dodržať predpísaný čas schnutia či vyzretia. Keďže sa takto zdržujú ostatné procesy, trvá stavba rodinného domu klasickým spôsobom omnoho dlhšie. A to ešte nespomíname fakt, že hrubú stavbu domu je treba nechať prezimovať, aby dobre sadla. Nevýhodou murovaných domov je aj to, že medzi dokončovacie práce patrí napr. aj sekanie drážok určených pre elektroinštaláciu, kúrenie a podobne.

 

V prípade montovaných domov takmer všetky mokré procesy odpadajú a tým sa čas na výstavbu podstatne skracuje. Vo väčšine prípadov sa šetria dokonca i náklady. Hrubá stavba montovaného domu sa väčšinou stavia z prefabrikátov, ktoré sa už na mieru vyhotovené dovezú na stavenisko. Práve táto skutočnosť však zapríčiňuje aj jednu z nevýhod tejto technológie, pretože pôvodná predstava stavebníka o vyhovujúcom dispozičnom riešení je nie vždy 100% zhodná s možným konečným riešením.

 

Montovaný dom

 

Niektoré z vyrobených konštrukcií nemajú napríklad tepelnoizolačnú vrstvu, ktorej dodatočná montáž z časti naruší plynulú výstavbu. Väčšina výrobcov však dodáva kvalitné hotové obvodové steny, ktorých, hoci sú v porovnaní s klasickými tehlami v niektorých prípadoch aj o polovicu tenšie, tepelný odpor vykazuje vynikajúce hodnoty. No a na rozdiel od murovaných domov je montovaný dom typom ľahkej stavby a preto buď vôbec nesadá, alebo je u neho tento proces celistvý, takže prezimovanie stavby je nepotrebné.

 

Tento pohľad je však príliš zjednodušený, pretože mnoho technológií sa pri stavbách domov jednoducho kombinuje. Pri stavbe domu klasickým spôsobom sa napr. vnútorné priečky môžu budovať aj rýchlym spôsobom ako je montovanie. Hotové priečky zo sadrokartónu alebo drevocementu, či už vo forme monolitov alebo viacvrstvových panelov, sa ukotvujú do špeciálnych kovových alebo drevených profilov. Výhodou je aj to, že v takto budovaných stenách sú vytvorené dutiny, do ktorej sa vkladajú nielen izolácie, ale aj potrubia a rozvody elektroinštalácie. Stavbu murovaného domu dokáže urýchliť napríklad aj technológia suchého murovania z betónových tvárnic so zámkom, ktorých otvory sa zalievajú monolitickým betónom.

 

Foto: dorunth.de, xella.com

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

14014