Otvorený oheň, ktorý nielenže vytvára pocit relaxu, ale skutočne aj hreje, už totiž nepotrebujete rozkladať v krboch. Nemusíte chystať drevo či nakupovať a voziť domov brikety a navyše, krb spolu s komínom nemusíte pravidelne udržiavať.
BIOKRBY
Klasické palivo totiž nahradil denaturovaný lieh – bioalkohol, vyrábaný z prírodných produktov akými je kukurica, zemiaky alebo obilie. Pri jeho spaľovaní vo forme tekutiny alebo gelu, sa do vzduchu neuvoľňuje nebezpečný CO, ale vzniká len vodná para a oxid uhličitý CO2 aj to len v neveľkom množstve. Tieto látky nie sú pre ľudský organizmus škodlivé a možno ich bez problémov vdychovať. Pri spálení 1litra bioalkoholu vzniká len toľko emisií ako pri spálení dvoch bežných sviečok.
Ďalšou veľkou výhodou krbov na bioalkohol je čistota jeho prevádzky. Ak sa preň rozhodnete, nebudete musieť čistiť popol z ohniska a dokonca ani primetať nekonečné množstvo pilín roztrúsených okolo dvierok, či zásobníka kuriva, vznikajúciach pri manipulácii s drevom.
Oheň z biopaliva skutočne nie je len na okrasu, ale krb dokáže bez problémov vykúriť miestnosť o veľkosti 40 m2. Jedinou podmienkou jeho správnej funkčnosti je prísun dostatočného množstva čerstvého vzduchu a preto je tento krb vhodný do väčších miestností. Na prísun dostatku čerstvého vzduchu je dobré myslieť najmä pri novostavbách, ktorých okná tesnia takmer dokonale a tak v nich nedochádza k prirodzenej ventilácii.
Oheň, ktorý horí žltým plameňom, dokážete jednoducho zapáliť špeciálnym krbovým zapaľovačom. V súčasnosti trh ponúka dva druhy biokrbov spaľujúcich bioalkohol a to krby bez možnosti a s možnosťou mechanickej regulácie. Biokrby bez možnosti regulácie spália 1 liter bioalkoholu približne za 3 hodiny. Krby u ktorých je možné meniť veľkosť prierezu horáku a tým aj veľkosť plameňa, spália liter biopaliva v rozpätí 3-5 hodín.
K nietorým krbom sú dodávané špeciálne prikrývky na horák, ktoré dokážu udusiť oheň podľa potreby kedykoľvek v priebehu horenia bioalkoholu. Iné druhy nemajú toto vybavenie a preto by ste si pred zapálením ohňa mali premyslieť, ako dlho ho chcete nechať horieť, aby ste do neho neliali zbytočné veľké množstvo alkoholu, ktoré potom nespotrebujete. Ak vám dávka bioalkoholu vyhorí skôr ako ste chceli, musíte nechať horák ochladnúť a až potom znovu doliať alkohol a znovu ho zapáliť. V tomto prípade je možné, že približne 10 minút budete pociťovať mierny zápach po alkohole. Múdre hlavy však aj v tomto prípade vynašli jednoduché riešenie. Na krb postavte nehorľavú nádobku naplnenú voňavým éterickým olejom a problém je vyriešený.
Gelové palivo horí kratší čas a neprinesie vám taký výkon ako palivo tekuté. Preto sú biokrby na gelový bioalkohol určené viac menej len pre vizuálny efekt, ktorý vyvolávajú plamene otvoreného ohňa. Krby na bioalkohol nie sú považované za zdroje primárneho vykurovania, ale využívajú sa ako doplnkové zdroje tepla najmä v prechodných obdobiach, keď už nie je potrebné kúriť hlavným zdrojom, ale miestnosti stačí len z času na čas prekurovať.
Vzhľad moderných biokrbov je takmer dokonalý a mnohé z nich svojim čistým dizajnom pripomínajú skôr umelecké diela. Na trh sa dodávajú vo viacerých materiálových prevedeniach, ale do dnešných moderných interiérov sa hodia najmä prevedenia z lakovanej alebo nehrdzavejúcej ocele, matného nerezu a sklolaminátu v niekoľkých farebných možnostiach. Tieto materiály sa kombinujú so sklom a to čírym, mliečnym alebo čiernym.
Krby na bioalkohol sú vyrábané v niekoľkých variantách a to ako voľne stojace, nástenné alebo vstavané. Na želanie klientov sa krby dajú obložiť lávovým kameňom, drevom či mramorom. Novinkou sú krby mobilné pohybujúce sa jednoducho pomocou koliesok a preto je možné umiestniť ich podľa potreby kdekoľvek v byte či dome. Manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá a jedinou ich nevýhodou je to, že z nich nikdy nebudete počuť charakteristické pukanie plameňov, sprevádzajúce spaľovanie klasického dreva.
Foto: www.muenkel.eu, www.design-homes.ru, www.ecobiokamin ru, ideamaniya.ru, www.E-brus.ru