ÚvodInteriér a nábytokInteriérMozaika moderná celé tisícročia

Mozaika moderná celé tisícročia

Už v období antiky dosahovali umelecké diela vykladané drobnými kamienkami prvý z vrcholov svojej histórie a do dnes si ich technika zachovala svoje čaro i popularitu. Ako sa vďaka novým technológiám zvyšovala možnosť využitia ďalších materiálov, rozširovali sa aj možnosti využitia mozaiky v modernom stavebníctve. Dnes je opäť v absolútnom trende aj na jej výrobu sa používa nielen pôvodný kameň, ale i keramika, gres, mramor a stále modernejšie sklo. Sklená mozaika má skvelé vlastnosti, na základe ktorých dokáže okrem mechanickým vplyvom odolávať i vplyvom chemickým.

Mozaika

Pokiaľ sa budete zamýšľať nad realizáciou mozaikového obkladu vo vašom príbytku, predovšetkým je nutné vziať do úvahy stránku funkčnú a potom i stránku estetickú. Do akého priestoru chcete mozaiku umiestniť – do kuchyne, do kúpeľne, do menšej alebo do priestrannej miestnosti?

V prípade, že sa vám páči sklo alebo keramika, bude vaše rozhodovanie zložité, pretože oba materiály majú veľmi podobné vlastnosti a navyše je oba možné použiť v rovnakých priestoroch. Jedinou výhodou je transparentnosť skla a tým pádom efekt, ktorý žiaden iný materiál nedosahuje. Keramická mozaika zase môže mať matnú, polomatnú alebo lesklú povrchovú úpravu a vybrať si môžeme medzi jej hladkým a štrukturovaným povrchom.

mozaika v kúpeľni

Nemalou výhodou keramickej mozaiky je aj jej prirodzená možnosť kombinácie s inými keramickými obkladmi alebo dlažbou. Oba druhy mozaiky sa hodia aj do malých miestností, ktoré dokážu opticky zväčšiť. V kuchyni si svoje miesto vydobýja mozaika vyrobená z porcelánového gresu, ktorá nenasiaka vodou a vyznačuje sa vynikajúcou odolnosťou proti obrusu, je tvrdá, pevná a len minimálne sa opotrebuváva.

Mozaika

Navyše si srdcia gazdiniek podmaňuje potrebou nenáročnej údržby. Narozdiel od keramiky a skla sa ním vykladajú nielen zadné steny kuchynských liniek, ale aj ich pracovné dosky, steny interiéru alebo dokonca podlahy. Mozaika z prírodných kameňov je skôr určená pre tvorbu väčších plôch, alebo niekedy i na vyhotovenie vzorov veľkých formátov, často aj na pokrytie celých miestností.

Mozaiky z prírodných kameňov a, samozrejme i mramoru, sú pomerne drahé, čo je spôsobené nielen samotnými surovinami, ale aj komplikovanou technikou ich opracovávania. Pretože je prírodný kameň porézny a mäkký materiál, musí sa jeho povrch po položení mozaiky ešte ošetriť, aby sa zlepšili jeho úžitkové vlastnosti a predĺžila sa jeho životnosť.

Mozaika

Jednotlivé prvky mozaiky sa vyrábajú v rôznych geometrických tvaroch. Najčastejšie používaný je tvar štvorcový, ale vybrať si môžete aj z menej typických tvarových riešení, ktorými sú trojuholníky, rôzne štvor-, šesť- a osemuholníky, ale i kosouholníky, ovály a kolieska. V interiéri efektne vyniknú aj jej nepravidelné tvary, ktoré sa dosiahnu mechanickým opracovaním napr. jednotlivých druhov kameňa.

Hoci sa mozaika ponúka v rôznych veľkostiach, dobré je uprednostniť malý formát, ktorý vám umožní obkladať aj najrôznejšie uhly, stupne schodov, stĺpy alebo dosky stolov či stolíkov.

Čo sa farebnosti mozaiky týka, vyberie si určite každý. Výrobcovia mozaiky ponúkajú skutočne širokú škálu jej farieb a odtieňov. Kým mladší ľudia si vyberajú skôr výrazné farebné kombinácie a vzory, tí starší preferujú prírodné odtiene. Momentálnym hitom je stupňovanie odtieňov jednej farby od najsvetlejšieho k najtmavšiemu.

Foto: dc-cifrus.ru, goodlinez.ru, mozdecor.ru, biohouse.com.ua

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10098